Toidulisandid

Riboos!?

Mõni väidab, et riboos koosvõetuna kreatiiniga annab palju paremaid tulemusi.

Toidulisandid  |   |  tekst:  |  fotod: {picture_author}  |  Kommenteeri


Üldiselt suhtuvad toidulisade maailmas orienteeruvad inimesed riboosi leigelt. See lisand on olnud suureks pettumuseks paljudele eri tasemega atleetidele. On proovitud erinevaid doose puhast riboosi ja tulemused ei ole olnud kuigi paljulubavad.


Teiseks on kindlaks tehtud, et tüüpiline kulturismitreening ei kahanda adenosiintrifosfaadi (ATP) taset lihastes määrani, mil riboosi tarbimine märgatavalt soodustaks lihaskoe kasvu ja treeningu intensiivsust. Lihaste energiavarud trenni keskel ning pärast trenni on rohkem kui küllaldased, kui tarvitatakse nn tavalisi toidulisasid, süüakse korralikult, juuakse palju vett ning pärast treeningut taastumisjooki.

Mida arvatakse riboosi tegevat kulturistidele?

Riboos on lihtsuhkur, mis on tekkinud normaalse metabolismi tagajärjel põhiliselt rakkudes, kus on suur energiaringlus. Intensiivne anaeroobne treening põhjustab adeniin-nukleotiidide (TAN) vähenemist, mis sisaldavad ka ATPd.

TANi taseme alanemine viib intensiivsuse ja jõu vähenemiseni. Mõne uurimuse kohaselt ei suuda organism TANi taset mitmete päevade jooksul samale tasemele viia, mis oli olnud enne treeningut. Kui energiavarud lihasrakkudes on vähenenud, ei ole taastumine, lihase juurdekasv ning treeningu intensiivsus kaugeltki mitte optimaalne. Riboos peaks aitama seda ennetada.

Täpselt sama toime on aga ka palju taskukohasemal toidulisandil kreatiinil. Siit tekibki küsimus: mis mõte on lisada kreatiinile veel hirmkallist riboosi, kui mõlema toime on ühesugune? On kindlaks tehtud, et inimesele, kes tarvitab kreatiini ning sööb nagu kulturistile kohane, ei saa riboosist kasu isegi siis, kui seda tarbida väga suurtes kogustes (kuni 10 grammi).

Kreatiini ja riboosi segu

Vaid üks uurimus väitis, et tarvitades 5 grammi kreatiini koos 3 grammi riboosiga tõstab märgatavalt rohkem treeningsuutlikkust kui mõlemad komponendid üksinda. Samas leiti, et 3 grammi riboosi omab tõhusamat toimet kui 5 grammi kreatiini. See uurimus on aga küsitava väärtusega, sest veel ükski kulturist ega ka muud laborid ei ole seda kinnitanud.

Äsjased uurimused on heitnud küll valgust riboosi oletatavale kasule, kuid katsealusteks ei olnud sedapuhku kulturistid ning seda ei testitud ka kulturismitreeningutel. Kaks sellist uurimust on teostatud Ball State'i Ülikoolis (USA). Tulemused näitasid, et tarbides 20 grammi riboosi päevas, on võimalik ATP-tase kogu trenni jooksul hoida sama, mis peaks kaasa tooma treeningu intensiivistumise isegi profijalgratturitel.

Asjakohasemad uuringud on läbi viidud 12 noore kulturisti peal, võttes aluseks rinnalt surumise harjutuse. Katsealustele anti iga päev neli nädalat järjest kas 10 grammi dekstroosi (platseebot) või 10 grammi riboosi. Peab aga pöörama tähelepanu nende treeningule: 10 järjestikust seeriat, iga seeria kuni suutlikkuseni, üheminutiliste vahedega seeriate vahel, kasutades kangil raskust, mis on võrdne atleedi kehakaaluga. Tulemused olid hämmastavad: rühm, kes tarvitas riboosi, koges 29,8% jõunäitajate kasvu 7,42% platseebo vastu.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Kollageen - "Liim" mis hoiab meid koos

Toidulisandid | 

- Kollageen hoiab "meid ühes tükis" - Kollageen on naha struktuuri moodustaja - Kollageen aitab kaasaa vere hüübimisele…


Kollageen

Toidulisandid | 

Kollageen on üks minu lemmikutest toidulisanditest, mida tarbin regulaarselt, sest kollageen on naha peamine komponent, mängib olulist rolli naha…


Celsius vitamiini-energiajook: särts sinu treeningpäeva!

Toidulisandid | 

13 auhinnaga pärjatud ja sportlaste hulgas kõrgelt tunnustatud vitamiini-energiajook Celsius annab särtsu igasse treeningpäeva! Tegu on üle…