4. veebruar 2000

Eesti meister Kosmar Lempu:

Märtsi viimasel nädalavahetusel saatis edu Robocopi-keti jõutõstjaid. Toidulisandite propageerijatest-edasimüüjatest said Tartus meistrikulla Kristiina Reial, Margus Silbaum, Tarmo Mitt, Rain Karu ja Kosmar Lempu. Saarlase Lempuga võistlustejärgselt juttu ajasimegi.

Meenub seik tunamulluselt mõõduvõtmiselt lamades surumises. Siis ei õnnestunud Lempul end täiel määral maksma panna. Kehakaalus kuni 82,5 kilo võitis Peep Päll TÜ SKst 147,5 kg, teine oli Kosmar Lempu 140 kg. Tänavustele katsumustele läks 22aastane tõstja vastu kindlameelsemana. Tartus tegi 150 mängeldes. Isiklik tippmark on viis kilo enamgi. Kosmari püstitatud on ka kangiga kükkimise Eesti juunioride rekord 260 kilo ja jõutõmbe oma 261 kilo.

Algust meenutab mees aga nii: ”Olin 14aastane kui sõber tõstja Andrus Paju mu raskejõustikusaali kutsus. Kuressaares Pikal tänaval jäingi käima. Oli palju põnevat ja huvitavaid kaaslasi. Onu Riivo Vaet tegi klassikalist maadlust kõvasti. See andis omajagu indu juurde. Ise kaalusin siis napilt 50 kilo. Tulemused? Noh, need olid kergekaalulise algaja omad: kükis 60 ringis, surumine 45 ja jõutõmbes kord 80 siis jälle 90 kilo.”

Eesti meistrivõistlustel jäädvustas ta oma nime juunioride võitjana 1997.-1998. aastal. Kohaneb edukalt meeste konkurentsis. Koos Valdo Lepsi, Erik Tederi ja Meelis-Edvard Tenmanniga tegid kuulsamaks Saaremaa raskejõustiku klubi meeskondlikel meistrivõistlustel 2000. Saaremaa Gümnaasiumis õppinud poiss peab üheks huvialaks lauatennist ja tähtsaks edasipürgimist arvutitundmises. Viisi küll ei pea, aga see teda eriti ei kurvasta. Ehkki ametikoolist sai santehniku paberid, on hetkel juba teist aastat seotud toitlustuskorraldusega. Tunneb põhjalikult ka kokandust. Poissmees. Esialgu.

”Miks teen jõutõstmist? Arvan, et see ala sobib mulle kõige paremini. Margus on muidugi klass omaette (jutt Silbaumist, MMi hõbeda mehest), kuid ka teine Margus, Reek ja Eero Ilvest kannavad kenasti kaela. Tase tõuseb iga aastaga. Juba mais on Järvamaal Peetris Eesti meistrivõistluste järjekordne etendus,” räägib ta.

Autor: Arnold Tokko