30. mai 2004

Küsimused ja vastused – vol 3

12) Jood toorest muna?
Rocky`s, kus propageeriti ka teist spordiga seotud müüti. Kes võiks unustada, vaadates selle Itaalia sugutäku spordile pühendumist, kus ta joob terve klaasi värskelt purustatud mune? Ja kes ei tahaks proovida, viimast kui ühte asja, et järgida oma kangelast?
Aga mis on tulemus – lisada jõudu, energiat ja vastupidavust või saada toidumürgitus?
Ehkki harva, võid sa siiski kokku puutuda roiskunud bakteritega. ”Sa pead olema ettevaatlik, sest toored söögid võivad sisaldada haigusi.,”selgitab Kraemer. Fakt on see, et küpsetatud muna on parem seedimisele ja omastamisele kui toores. Kahju, Rocky, Mickey oleks pidanud seda sulle ütlema.

13) Sa ei tarvita vadaku proteiini ja liht-süsivesikuid peale trenni?
Palju räägitakse vadaku-proteiini ja lihtsüsivesikute tähtsusest peale trenni. Aga miks see nii tähtis on ja mis siis juhtub kui sa seda ei tee?
”Me oleme leidnud, nagu ka teised laborid, siis esimesed 30-60 minutit on optimaalne aeg treeningjärgseks proteiini sünteesimiseks,” räägib Kreamer. ” Mida rutem seda parem,” ta lisab:” Tegelikult peaksime üritama tarbida seda 10 minuti jooksul peale treeningut. Aga mõnikord inimesed tarbivad ühel või teisel põhjusel pool või isegi tund hiljem, mis on ka ok.
Kui sul ei ole vadaku või kaseiini proteiini peale treeningut võtta, siis püüa leida lihtsalt mõni proteiini toode. See võib mitte seeduda nii effektiivselt, aga nagu meremees ütleb: ”Igas sadamas on tormi.”

14) Istud saunas ja püüad higistada välja oma kilosid?
On isegi raske ette kujutada teist sellist kaalukaotamise viisi kui see, et mõni rätikuga-kaetud kirglik harrastaja higistab saunas. Aga mis tegelikult toimub seal? Kas algab seal mõni müstiline ainevahetuse protsess, mis viib saunas viibija kõhenemiseni?
”Ei, sa lihtsalt kaotad vett ja higistamisega jahutad keha, ”räägib Stoppani. Ära käi saunas enne treeningut, kui enamik veest tuleb siis vere kaudu, nii võid sa suurendada vereringlust ja pumbata seda oma lihastesse? Hiljutised uuringud on leidnud, et on kuidas on, aga higistamine võib olla kasulik su tervisele.”

15) Sa pead treeningutega kuu või aasta pausi?.
Mis on halvim, mis võib juhtuda kui viibid jõusaalist eemal kuu või aasta?
”Peale kuud sa kindlasti kaotad mõningast lihasmassi ja jõudu, aga tõenäoliselt mitte nii palju kui sa arvad kaotavat.,” Stoppani seletab: ”Hiljutised uuringud on näidanud, et tõstjad kaotasid ainult natukene jõudu ja lihast ning kasvatasid keharasva minimaalselt peale 6 nädalat eemalolekut.”
Aga kui sa otsustad eemale jääda kauemaks – muutuvad su lihased rasvaks? ”Müüt et, lihaserakud muutuvad rasvaks on pärit sellest, et paljud, kes on olnud varem kulturistid jätkavad söömist sama palju kui siis, mil nad tegid trenni ja omasid kiiremat ainevahetust:” Stoppani märgib: ”Aga koos väiksemate lihastega aeglustub ka ainevahetus ja madalam treening-intensiivsus tähendab, et põletad ka vähem kaloreid. Siit ka põhjus, miks algab rasvade kogunemine.”

16) Sa tõstad raskusi tühja kõhuga?
Jällegi, elu läheb mööda oma teed ja sa jätad vahele oma enne-treeninguse söögi. Mis võib juhtuda kui treenid näljase kehaga? Stoppani räägib: ”Nii kiiresti kui väsimus tuleb, mõjutab see su korduste ja seeriate tõhusust. Kõrgemad kordused vajavad rohkem lihas-glükogeeni ja sellest sõltub, et suudaksid lõpetada oma kordused. Kui sa ei lisa oma menüüsse mõnigaid süsivesikuid, võid sa väsida kiiremini.”
Ta jätkab:” Oleneb hormoonide reageerimise kiirusest, võib aga ilma süsivesikute tarbimiseta enne trenni juhtuda nii, et saavutatakse kõrge kortisooli tase treeningu ajal ja peale treeningut. Kortisool aeglustab testosterooni anaboolset toimet ja põhjustab lihastele negatiivset mõju.
Kui mitte tarbida üldse proteiini enne trenni on see topelt löök, et tõsta oma kortisooli taset põhjustades edaspidi lihaste tühjenemist.Süües proteiini aitab see takistada neid negatiivseid mõjusid, nii et kui mitte süüa enne treeningut on see halb lihaste kasvule.”
Ehk teisisõnu, näiteks käies baaris ja ainult juua või midagi sellist on okay, aga koriseva kõhuga saali ära mine.

17) Treenid kuigi lihased ikka valutavad?
Veel üks vana väljamõeldis, et peaksid eemale hoidma jõusaalist kui su lihased ikka veel valutavad viimasest treeningust. ”Hiljutised uuringud on näidanud, et kui lihased, mida treenisid ikka valutavad, ei lisa see vigastuste ohtu. Üks uurimus leidis aga seda, et kui treeningut korrati kaks päeva hiljem ja lihased ikka valutasid, siis tähendas see normaalsemast madalamat kortisooli taset. Ehk siis madal kortisooli tase tähendab, et rohkem testosterooni on kättesaadavam, see võiks aga tegelikult tähendada soodsat aega, et treenida samat keha osa kaks päeva järjest aga ainult küllalt harva.
Nüüd aga mine tagasi jõusaali ja lõpeta see alatine pärimine!

Autor: joker, Muscle&Fitness