16. märts 2006

Õpi taltsutama oma söögiisu!

Tõlge ajakirjast Body

Kas oled kunagi mõelnud suud kinni teipida? See ei ole vajalik. On olemas nii paremaid kui ka meeldivamaid variante söögiisu taltsutamiseks. Chris Aceto on kogunud kaheksa oivalist näpunäidet.

Loeme ja kuuleme jätkuvalt erilistest dieedimeetoditest, mille abil saab kaalu langetada ja füüsilist vormi parandada. Vähem süsivesikuid, vähem rasva, ja rikkalikult aeroobseid treeninguid- need on pealkirjad, mis köidavad tähelepanu. Kuid rasva vähendamiseks on üks unarusse jäetud ja lihtne abinõu- söögiisu taltsutamine. Kui suudad peatada oma tahtmist süüa või petta organismi, on uskumatult palju lihtsam vabaneda keha üleliigsetest rasvadest. Järgnevalt on ära toodud kaheksa näpunäidet, mille abil suudad taltsutada söögiisu.

1. Väldi ainult süsivesikutest koosnevaid roogasid. Süsivesikud seeduvad kõhus kõige kiiremini, seega on selge, et ainult süsivesikutest koosnev eine ei hoia näljatunnet kuigi kaua ära. Proteiini ja tervislike rasvade seedimine kestab kauem ja samaaegselt nad aeglustavad süsivesikute kulgu seedetraktis. Kõhu täistunne tuleneb just sellest. Seetõttu tulekski vältida ainult süsivesikutest koosnevaid eineid. Nad tekitavad toiduisu ja aitavad kaasa näksimisele ning liigsöömisele.

2. Alusta proteiiniga. Oletame, et oled dieedil ja sööd einet, mis koosneb süsivesikutest ja proteiinist, olgu näiteks riisist ja broilerist. Kui oled nii näljane, et võiksid süüa kasvõi hobuse, siis alusta broilerist ja söö riis alles pärast seda. Neid tasub süüa just selles järjekorras, sest proteiinist saab parema täiskõhu tunde kui süsivesikutest, või nagu antud näites, süsivesikuid ja proteiini koos süües.

3. Söö palju kordi. Mõned teavad, et söögikordade arvu suurendamisel saab paremaid tulemusi kui vähemate söögikordadega. Kuuel või koguni kaheksal söögikorral päevas on suur mõju söögiisule. Nii on sellepärast, et iga kord kui sööd- kasvõi isegi väikese vahepala- aju söögiisukeskus stimuleerub , tänu millele oled võimeline lõõgastuma ja tõkestama vahel väga tugeva ahvatluse toitu juurde võtta või suure soovi süüa. Korrapärane toitumine, loomulikult oma kaloritevajaduse ulatuses, vähendab söögiisu ja aitab tõhustada rasvapõletust.

4. Reguleeri täpselt proteiini saamist. Tarvitsed tõepoolest ainult 2g täisväärtuslikku proteiini kehakilogrammi kohta päevas massi kasvatamiseks. Kuid see number ei ole tingimata konstantne. Võid tõsta seda, kui näljatunne ei kao, kuigi järgid eespool mainitud 2g reeglit. Kui suurendada proteiini kogust, süües näiteks 70g proteiini päevas üle normi, vähenda vastavalt 70g võrra süsivesikuid. Proteiin vähendab söögiisu, seevastu kui süsivesikud üldiselt suurendavad seda. Seades proteiini ja süsivesikute vahekorra õigeks, on sul kergem saada söögiisu kontrolli alla.

5. Kasuta kiudaineid. Vees lahustuvad kiud moodustavad kõhus sültja aine ja pidurdavad süsivesikute imendumist. Aeglustav mõju alandab veres insuliinisisaldust ja insuliini peetakse näljahormooniks” number üks. Kui kiudained aeglustavad süsivesikute imendumist ja alandavad insuliini sisaldust veres, siis vabaned tahtest süüa. Ma soovitan dieedil olevatele kulturistidele kaera- ja rukkihelveste putru, sest need süsivesikute allikad on täis veeslahustuvaid kiudaineid, mis aitavad hoida insuliinisisalduse ja söögiisu kontrolli all. Sellele lisaks aitavad need süsivesikud vormi parandada, täpselt samuti nagu riis, pasta või kartulid. Iga gramm kiudaineid ja iga selles sisalduv kalor moodustab vähem rasva kui muud süsivesikud. Nende minimaalne mõju insuliinile aitab organismil püsida rasva põletavas olekus, seevastu kui muud süsivesikud suurendavad insuliini kogust veres, mistõttu kasvab söögiisu ja organism saab võimaluse peatada rasvapõletuse protsessi.

6. Proovi 5- HTP-d. 5- HTP ( hüdroksütrüptofaan või 5-hüdroksü-1-trüptofaan) on looduslik ravim, mis ajus muutub serotoniiniks ja mis vähendab söögiisu. Üks uurimustöö, mis tehti suures ülekaalulisuses olevate naiste hulgas (Journal of Neutral Transmission 76:109-17,1989) näitas, et võttes 200mg 5-HTP-d 20 minutit enne igat 3 söögikorda päevas, vähenes nende süsivesikute tarbimine 22% võrra.
Proovi 20-40mg kogust kaks korda päevas.

7. Aminohapped ja kofeiin. Teatud aminohapetel on söögiisu vähendav mõju. Näiteks türosiin (kui seda võetakse tühja kõhuga), võib suurendada noradrenaliini sisaldust organismis ja vähendada söögiisu. Võta lisaks kofeiini (suur tass musta kohvi) ja tulemus paraneb, eriti kui seda tehakse tühja kõhuga. Kofeiin ühendab türosiini noradrenaliini lisava mõju ja rasvhapete vabanemise rasva rakkudest. Nii vabad rasvhapped kui ka glütserool, mis on rasvapõletuse kõrvalprodukt, aitavad sulgeda ajus asuva söögiisu reguleeriva keskuse. Soovitav on võtta 2-3g türosiini ja tass kohvi hommikul 45 minutit enne hommikusööki ja samamoodi enne õhtusööki.
Teine söögiisu taltsutav aminohappe on histidiin. See ei ole päris tavaline aminohape, sest uutes uurimustes on tõdetud, et ta vähendab söögiisu. Histidiin avaldab mõju leptiini- hormoonile, mis omakorda mõjutab näljatunnet. Histidiin teeb teed histamiinidele, mis vähendavad toidu tarbimist. Proovi 500mg histidiini kolm korda päevas söögiisu taltsutamiseks.

8. Ravimtaimed. Hoodia on ravimtaim, mis kasvab Lõuna-Aafrikas. See taim mõjutab aju tegevust, pannes aju oletama, et inimene on juba söönud. Sarviapila on teine ravimtaim, mis vähendab veresuhkru tõusu peale söögikorda. Ta takistab insuliini tõusu tippnäitajateni ja seda me juba teame, et insuliinil on suur mõju sellele, kui palju toitu me sööme.

Autor: Rosin