16. märts 2007

Reg Park – surematu kulturismilegend I

Enamik 50-ndate ja 60-ndate kulturismi staare kasvas üles California päikselistes randades. Võib-olla olid need inglaste ajaloolised sidemed lihaseliste ja jässakate viikingite ja normannidega, mis mängisid rolli esimese kolmekordse Mr. Universe füüsise vormimisel.

„Ma imetlesin Reg Park rohkem kui teisi – ta oli lihaseline ning sitke, tal oli kõik, mis ma arvasin, et mehel peaks olema. Reg Park nägi Heraklese rollis nii võrratu välja, et olin lummatud ning täis otsusekindlust, et näen kunagi välja nagu reg Park. Ma uurisin iga liigutust, mida ta tegi, iga poosi ning sellest hetkest alates valitses mu elu täienisti Reg Park.
Arnold Schwarzenegger, kommenteerides Reg Parki (Arnold: The Education of a Bodybuilder).

Üks Arnold Classicu tipphetki leidis aset 2001.aastal, kui ürituse patroon Arnold Schwrazenegger andis üle elutöö auhinna oma poisipõlve iidolile Reg Parkile. See oli esimene kord, kui seda auhinda välja anti ja Arnold arvas, et ainuke sobiv isik sellist au pälvimaks oleks just Park, mees kelle füüsis teda enim noorpõlves mõjutas. Kui Reg tuli auhinda vastu võtma, siis paljud märkisid, et isegi auväärses eas (73) oli mees sellises vormis, et ei imestaks kui ta suudaks Arnold Classicu põhivõistlusel laineid lüüa.

Varased aastad

Mees, kellest sai kangelane nii Arnoldile, kui ka miljonitele teistele kulturistidele sündis Leedsis, Inglismaal 17. juunil 1928. Kui mõelda kulturismi ajaloost, siis Leeds ei ole just esimene koht, mis pähe turgataks.

Nagu enamiku tippkulturistide nii ka Regi lapsepõlv oli sportlik ning ta saavutas edu arvukatel erinevatel aladel, sealhulgas jalgpallis ja kergejõustikus. Vaatamata ta oskustele jalgpalliväljakul, ei paistnud ta füüsises esialgu midagi sellist, mis tulevikus sai tulevase California kuberneri suurimaks eeskujuks. Haiglavisiit oli see, mis andis tõuke Regi kulturismikarjääriks. Vutti tagudes väänas ta välja põlve ning taastusraviks pidi ta haiglat külastama. Üks osa taastusravist hõlmas raskustega harjutamist, ta jala külge oli seotud raskus sooritamaks erinevaid sääre sirutuste (leg extension) harjutusi. See oli Regi esimene põgus tutvus „rauamaailmaga” ja ta oli koheselt sellest lummatud. Ei möödunud kaua kui ta nägi Health & Stregnth ajakirjas pilti Vic Nicolette´ist, kes sel ajal oli Mr. New York City. Seepeale otsustas ta selsamal silmapilgul, et ei rahuldu millegi vähemaga, kui välja näha nagu Vic Nicolette.

Kuigi Nicolette füüsis oli see, mida Reg oma unistustes ning vaimusilmas endale eeskujuks võttis, oli hoopis kulturist Dave Cohen mees, kes suunas noore briti teerajale, mille lõppedes kirjutati Reg Parki nimi kuldsete tähtedega igaveseks kulturismiajalukku. Siiamaani mäletab Reg heldimusega, kuidas ta kohtus Coheniga ujumisbasseini ääres Leedsis 1946. aastal. Coheni füüsist peeti sel ajal üheks maailma parimaks 17-tollised käed, kael ja sääred esindasid klassikalisis kreeka ideaale. Reg kasutas Cohenit nähes kohe ka võimalust ning alustas vestlust. Cohen kutsus innustunud noort kulturisti endaga koos treenima ja ei läinud kaua aega kui Parki tutvus imelise maailmaga, mis koosnes kangidest, kükkidest, surumistest ja arvukatest teistest hantlite ja tõstekangidega sooritatavatest harjutustest.

Oma riiki teenides

Reg kultursimikarjäär pandi 1946. ndal aastal ootele, ta sai kutse minna Briti armeesse aega teenima. Leedsist Singapoure kolimine oleks tavainimesele olnud säärane kultuuri¨okk, et kulturism oleks viimane mõte, mis neil pähe tuleks. Aga Reg oli otsusekindel oma unistuses saamaks tulevaseks Mr. Universiks, nii, et ta kasutas oma situatsiooni maksimaalselt ära enese füüsise hüvanguks. Tänu oma teadmistele raskuste tõstmisest ja spordist üldisemalt sai temast armees spordiinstruktor. Vaatamata raskuste puudumisele hoidis ta end heas vormis enda keha raskusega sooritatavate harjutustega. Samuti lasi ta sõbral alati saata viimased ajakirjade Health&Stregnth ja Your Phiysique numbrid.

Peale kaht aastat „kroonuleiba” kolis Reg tagasi Inglismaale, olles tunnistajaks 1948. Nabba Mr. Universe võistlusele. Selles võistluses keskendus peatähelepanu kahe gigandi, ameeriklaste John Grimek ja Steve Reeves heitlusele. Märksõnadeks oli tihke mass versus klassikalised lihaskontuurid. Enamik osalenud publikust tunnistas hiljem, et Reevesil oli parem füüsis, aga Grimeki vabakava oli üle prahi”. See sisaldas kätelseisu, muud akrobaatikat ja painduvuse demonstreerimist, publik oli selle peale peaaegu hullumas ning arvatavasti mõjutas publiku reaktsioon ka kohtunike otsust.

See võistluse sütitas taas Regi enese soovid ja unistused. Päeval käis ta Leedsi kaubandus- ja ärikolled¸is, õhtu saabudes aga sukeldus „rauamaailma”. Nimelt oli ta oma vanemate tagaaeda kokku klopsinud ajutise jõusaali. Reg pani enda keha esimesele tuleproovile 1949. aastal Mr. North East Britianil. Ta võitis võistluse mängeldes ning sai seeläbi ka koheselt kutse Mr Britani võistlustele. Regi valmistumise 1949. aasta Mr. Britaini võistlustele tegi veelgi raskemaks fakt, et kuu aega enne võistlust pidi ta õiendama lõpueksamid. Samuti jõudis Reg äratundmisele, et oma tagaaias harjutamine pole sellise taseme juures enam piisav ning sestap ta ühines Henry Atkinsi Viking Gym-iga. Viking Gym oli omal ajal tõeline hardcore saal. Kuigi, mitte kõige toretsevam ega uudsem treeningsaal tollal, teenis ta Regi eesmärki suurepäraselt. Rasked treeningud tõid ka tulemuse. Reg liikus 196 naela pealt 226 naelani ja ta pärjati Mr. Britannia tiitliga.

Kulturismi jõumees

Valmistudes 1949. aasta Mr. Britanniaks tõusid ta jõunäitajad, mis talle hiljem ka kuulsust tõid, imetlusväärsele tasemele. Oma treeningutel suutis ta kangi lamades suruda mängeldes üle 300-naela, samas kui enamik teitest kulturistidest kasutasid treeningraskusi vahemikus 225 kuni 250 naela. Samuti „ehitas” ta endale alla võimsa ning tugeva jalapaari, kükkides üle 400 naelaga. Arvatavasti oli väljapaistvaim tema jõunumbritest võime kasutada üle 100 naelaseid hantleid biitsepsi kõverdustel ja õla surumistel. 1954 aastal sai Regist esimene mees Euroopas, teine maailmas, kes lamades surus üle 500 naela. Viiekümnendate keskpaigast kuni dekaadi lõpuni oli Reg Park arvatavasti tugevaim kulturist. Ta kasutas regulaarselt lamades horisontaal ja kaldpingil surudes 185-naelasid hantleid, kükkides üle 500 naelaseid ja kukla tagant surudes 300 naelaseid hantleid.

Suure lombi taha

Erinevalt lõviosast vanematest, kes üritavad enda võsukesi ümber veenda, mitte tegelemaks säärase „veidra” spordialaga oli Regil oma vanemate igakülgne toetus oma sportlike sihtide saavutamiseks. Tegelikkuses olid nad nii vaimustunud Regi 1949. Mr Britannia võidust, et nad maksid kinni Regi reisi Ameerikasse. Reg kasutas aega Ameerikas kasulikult, ta oli justkui käsn, mis imes sisse niipalju kulturismialast infot kui võimalik, saades seda tolle aja t¨empionite käest nagu Steve Reeves, Clancy Ross ja George Eiferman. USAs viibides osales Reg Best Developed Athlete of America võistlusel, mille ta nagu paljudel eelnevatel kordadelgi võitis mängeldes. Ta kuulsus kasvas hüppeliselt. Reg naases Euroopasse ning võitis 1950 aasta Mr. Euroopa võistluse. Nüüd oli kõik ettevalmistused tehtud realiseerimaks oma unistust – Mr. Universe´i tiitlit.
Jätkub…

Autor: Taavi