19. mai 2004

Euroopa meistrivõistlused Budapestis 2004

Euroopa meistrivõistlused kulturismis peeti sedakorda Ungaris, Budapestis 14.05 – 17.05 2004a.

Kokku osales 31 maad ja 120 sportlast, võistluskategooriaid oli kokku 8: -65kg, – 70kg, – 75kg, – 80kg, – 87,5kg, – 95kg, + 95kg ja segapaarid (mees ja naine).

Eesti delegatsioon oli esindatud ühe sportlase, kehakaalukategoorias – 87,5kg. 5x Eesti absoluutne meister Ott Kiivikas ja delegaadina president Arnold Tokko.

Erilises hoos olid korraldajamaa sportlased, kes olid tõusnud selleks võistluseks üliheasse vormi. Kipubki nii olema, et kus võistlus toimub, nopivad enamuse medalitest korraldajad ja edasisitel võistlustel ei ole kahjuks neist midagi kuulda.
Kaalukategooria – 87,5kg. kus võistlustules oli valitsev Eesti meister Ott Kiivikas oli oma 21 osavõtjaga ka kõige osavõturohkem kategooria. Võistlejate tase oli väga kõrge ja võrdseid mehi palju, Otti kutsuti ka kolm korda ette võrdlema koos hilisemate võitjatega.

Selgelt eristusid selles kategoorias kohalikud sportlased Janos Lantos (hilisem võitja nii kaalukategoorias kui absoluutarvestuse parim sportlane) ja Zoltan Vekony, ülejäänud kohtadele 3 – 10 käis tihe rebimine ja oli ette raske arvata, kes pääsevad finaali 5 – sekka.

Selgus ei saabunudki enne kui pühapäeval finaalide alguses, võistlust jätkasid 2 Hungarlast, T?ehhi, Slovaki ja Venemaa esindaja (Pavel Ivanov), kes oli kaks nädalat varem Ida – Euroopa karikavõistlustel hõbemedali saanud, kuid Euroopa meistrivõistlusteks oli mehe vorm selgelt langenud.

Kahjuks nii juba kulturismis juba on, et visuaalse ala puhul jääb alati küsimärk, kas tulemused olid ikka objektiivsed, sedapuhku nii, et Ott pidi lõppprotokllis leppima 8 kohaga. Paaripunktiste vahedega jäid 6 kohale Poola esindaja Adam Adamski ja 7 – le Sakslane Martin Koslowski.

Ott pääses napilt ka kaalukategooriasse sisse, võistluspäeva eel enne õhtust kaalumistseremooniat oli päevane kaal 88,9kg. kategooria aga – 87,5kg. Seega kaotas Ott õhtuks 1,6kg kehakaalu, võistluskaaluks märgiti 87,3kg. Lihaskvaliteet oli igati tasemel, kuid vajaka jäi võrreldes võitjateg lihasmassi, olgu märgitud ka et võitja pikkus oli 167cm, Otil 174 cm, siit ka järeldus, et järgmine aasta sobiv kategooria Euroopa meistrivõistlustel oleks – 95 kg.

President Arnold Tokko proovis ka testikohtuniku ametit, et lunastada rahvusvahelist kohtuniku litsentsi. Tulemuste selgumine võtab aega, kuid selge on see, et ilma oma maa kohtunikuta on raske kõrgetele kohtadele jõuda.

Organisatsiooniline pool oli muidu rahuldav, peale võistlust tehti ka ekskursioon Budapesti linnale, mis on täis vaatamisväärsusi. Natuke nõrgaks jäi võistlusjärgne bankett, mis võistlejate seisukohast on alati suure tähtsusega, peale kuudepikkust dieeti. Tagasihoidlik söögi ja joogivalik ja puudus ka igasugune alkohol.

Olgu märgitud ka absoluutne paemusjärjestus meeskondlikult 1. Slovakia, 2. Ungari, 3. Poola.

Kokkuvõttes võime esitlusega rahule jääda ja jääme lootma edsistele kõrgetele kohtadele. Järgmise aasta Euroopa meistrivõistlused toimuvad Rumeenias. Võistlusprotokolli lisame hiljem.

Võistlusprotokoll saadaval [url=http://www.ifbb.com/ebff/04EuroMen.pdf” target=”_blank]siin[/url]!!

Autor: EKFL