Retseptid

Pruun riis

Miks soovitavad sportlased süüa pruuni riisi valge asemel?

Retseptid  |   |  tekst:  |  fotod: Anonüümne  |  Kommenteeri

Miks soovitavad sportlased süüa pruuni riisi valge asemel? Peamiseks põhjuseks on kindlasti pruuni riisi suurem kiudainete sisaldus. Valget riisi on palju rohkem töödeldud ja seetõttu kaotanud palju oma toiteväärtusest.
Kui riisipõllult saaki koristatakse, on riisiteradel ümber õrn “nahk”. See hulk riisi, mida tahetakse turustada valge riisina, läbib töötlemisprotsessi, mille käigus see “nahk” eemaldatakse ja järele jääb vaid valge sisu. Niimoodi võib riis olla küll paremini küpsetatav ja maitse pehmem, kuid on kaotanud suure hulga väärtuslikke toitaineid võrreldes pruuni riisiga.
See nn. nahk sisaldab palju jõutreeninguteks vajalikke toitaineid. Lisaks neljakordselt suuremale kiudainekogusele sisaldab pruun riis kaks korda rohkem vitamiini B2, 30% rohkem vitamiini B3 ja üle kolme korra rohkem vitamiine B6 ja E. Mineraalidest sisaldab pruun riis üle kahe korra rohkem kaaliumit, magneesiumit ja fosforit. Ka sisaldab ta rohkem tsinki ning seleeniumit. Kuigi kruus (cup) riisi sisaldab 1,17 grammi rasva valge riisi 0,2 vastu, on tegu tervislike rasvadega ning neid ei tasu karta. Nii pruunil kui ka valgel riisil on umbes sama kalorite (vastavalt 232 ja 223) ja süsivesikute sisaldus (umbes 50) kruusi (cup) kohta.
Kui pruun riis väga vastumeelne on, tuleks otsida rikastatud valget riisi. Sel puhul on toitainefirma lisanud riisi hulka suurema osa kaduma läinud toitainetest. Kahjuks jääb tähtsaima asja – fiibri – kogus samaks.Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 


Goldensand klmpressitud kookosli

PORGANDITOIDUD: Paleo ja toorvegan piparkoogid

Retseptid | 

Kogus: 1 päts Koostisained * 300 g kivideta datleid * 150 g indiapähklivõid * 2½ spl kookosjahu * 2 spl Rawsom…


PORGANDITOIDUD: Vegan piparkoogi proteiinipuder

Retseptid | 

Kahele Vaja läheb: * 100 g kaerahelbeid * kaerapiima * 5 spl kookoskoort (soovi korral) * 10 g…


PORGANDITOIDUD: NOT-ella (ehk vale-Nutella) hommikupuder

Retseptid | 

Kogus: Ühele Koostisained * 240 ml Alpro šokolaadimaitselist soja- või mandlipiima * 125 ml täisterakaerahelbeid * 30 g…