Treening

Äratame "Austria Tamme" treeningumeetodid ellu...I osa

Treening  |   |  tekst:  |  fotod: Internet  |  Kommenteeri

Arnold tegi omal ajal paljusid asju valesti. Ta tegi lõputuid seeriaid sääre sirutamisi, uskudes, et nii saab ta oma reied triibuliseks ja defineerituks. Ta uskus, et “pullover” suurendab tema rinnakorvi ja et laia haardega lõuatõmbed venitavad ta selga laiemaks. Ta kasutas oma põikilihaste ja keskkoha trimmimiseks harjavart ja biitsepstõstetel kasutas pettekordusi. Karjääri algusaastatel oli tema tavaliseks treeningjärgseks toidukorraks kanaliha ja kann õlut.

“Tamm” treenis päris sageli hommikul kaks tundi ja õhtul kaks tundi. Kas on tõesti võimalik, et on olnud olemas keegi, kes ei tea, kui mitteproduktiivne sedasorti lähenemine asjadele on? No näe, tundub, et vanasti nii ei arvatud. Tundub, et Arnold ei saanud tõepoolest pooltest asjadest aru, mida ta oma treeningutel tegi või hoopis teadis ta väga hästi, mida ta teeb? Siiski, millised tagurlikud meetodid ja iganenud lähenemine oma treeningu asjadele, pole ka ime, et ta kunagi ei saavutanud omale keha, mis oleks muljetavaldav. Oot oot, mis ma ajan või siiski saavutas?
Mis siin rääkida, Schwarzenegger´il oli kahtlusteta selle ajastu võimsaim keha. Kusjuures, vaadates tänaseid ainetest täispumbatud ebaterveid “kolle” on Arnold´i keha tõenäoliselt kulturismiajaloo esteetilisemaid füüsiseid üldse. Aga kuidas on siis nende "vigadega", mida ta ohtralt tegi?

Selle arutluse juures meenub mulle üks päev treeningsaalist, kui olin just jõutõmmet tegemas. Minust möödus üks kleenuke tüüp, kes oli ilmselt teel edasijõudnute stepaeroobikasse. Olin just tõmmet tegemas ja nii möödaminnes informeeris ta mind, et peaksin sellise harjutuse korral ikka kindlasti vööd kasutama, muidu võin ennast vigastada. No tere hommikust, mu sitajunnid on ka suuremad, kui see Atroofia Prints ja selline mehike tuleb mind instrueerima, kuidas treenida. Selle situatsiooniga seoses mõtlen ka Arnold´i peale. Kõik tänapäeva eksperdid räägivad sellest, mida ta tegi valesti, kusjuures enamjaolt on neil õigus. Samas, kas ehk needsamad mittetavapärased ja “valed” lähenemised ei seisagi mitte Arnold´i võimsa keha ja 56 cm–te käte taga?

Selge, et Arnold´il oli ka supergeneetika. Tõsi, ta võttis ka steroide, kuid hoolimata nendest nimetatud asjadest, hoolimata nendest nö. ekslikest lähenemistest, see, mis ta tegi, töötas. Tänapäeval on uue programmi usaldusväärsuse saavutamiseks vaja mitmeid teaduslikke katsetusi, teste ja uuringuid. Arnold omal ajal lihtsalt treenis kõvasti ja kui ei olnud piisavalt raske ja vaevaline, tegi teistmoodi, nii, et oleks karm. Tänapäeval kuuleme tihti, kuidas “ei saa” kükkida, kuna põlved ei “luba” või on alaselja probleemid. Arnold teadis seda juba seitsmekümnendatel, et reeglina need, kes esinevad vabandustega või tsiteerivad “uurimusi” lihtsalt kardavad rasket tööd. Üks mu lemmik pilte on Arnold´ist see, kus ta teeb raskeid kükke, paljajalu ja ilma julgestuseta. “Vaene mees, ta polnud vist ühtegi uurimust lugenud!”

Arnold´i üks lemmik lähenemistest oli “Edasijõudnute treeningupõhimõtete” ("Advanced Training Principles") rakendamine oma trennides. Neid, treeningu intensiivistamise meetodeid kirjeldab ta ka oma "Encyclopedia of Modern Bodybuilding`us". Paljud nendest, massi kasvatavatest ja lihaseid šokeerivatest meetoditest on tänaseks unustatud. Kaasaja kulturistid ei kasuta neid väga palju. Aga võib – olla on asi ka selles, et kaasaja harjutajad on lugenunud niipalju treeningteadusest, et peavad selle ajastu lähenemisi liialt vanamoelisteks ja isegi ohtlikeks… või on asi hoopis selles, et tänased harjutajad on pigem nagu kamp ärahellitatud plikakesi!?


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

4 parimat treeningjaotust naistele (III osa) push-pull-legs

Treening | 

Eelmises artiklis rääkisime eraldi ülakeha ja alakeha treenimisest. Kui soovid teada, kas naistele sobib selline treeningjaotus, siis artikli…


4 parimat treeningjaotust naistele (II osa)

Treening | 

Eelmises artiklis rääkisime "bro-split" tüüpi kavast ehk treeningjaotusest, kus erinevaid lihasgruppe treenitakse erinevatel päevadel. Kui…


4 parimat treeningjaotust naistele (I osa)

Treening | 

Kuidas valida endale õige treeningjaotus? Mõned küsimused mida endalt küsida: [b]Mis sobib minu graafikuga? Kui tihti ma saaksin…