Retseptid

Atkins versus Pritikin: debatt käib

Retseptid  |   |  tekst:  |  fotod: Internet  |  Kommenteeri

Rindejooned on tõmmatud, tekkinud on vastanduvad osapooled ja lahing käib. See teema on vastandanud vennad vendadega ning ajanud omavahel tülli elukaaslased, mehed ja naised. Tegemist on kahtlemata toitumispõhimõtete ühe kuumema vaidlusaluse valdkonnaga ning erinevad toitumisgurud on avaldanud selles osas igasuguseid erinevaid seisukohti. Kindlasti oled ka sina, selle käesoleva kirjutise lugeja, kõnealuse teemaga vähemal või suuremal määral kokku puutunud. Debati mõlemal osapoolel on veenvaid argumente, aga kuidas siis ikkagi on, kui suur osa kaloritest peaks tulenema süsivesikute arvelt???

Suupisted…

Esiteks, tuleb endale selgeks teha, et ükskõik, kui tõestatud mõni dieet oma tulemustes ka poleks, ei ole olemas kõikide peal alati ja kindlalt toimivat dieeti. Teisisõnu, kui te peate midagi valima või otsustama, milline lähenemine oleks parim, siis alati määravad individuaalsed erinevused ja iseärasused tohutult palju. Ei ole mõtet asju üldse taandada “kõrge süsivesikute ratsioon versus madal süsivesikute ratsioon” filosoofiale, kõige alus on tegelikult see, milline lähenemine töötab toimivalt just konkreetselt teie peal, lähtuvalt teie ainevahetusest ja treeningu eesmärkidest. See asjaolu jäetakse sageli kahe silma vahele ning see on suur viga. See on möödalaskmine, mis tekitab segadust ja ei lase oodatud tulemusteni jõuda.

Madala süsivesikute sisaldusega dieedid töötavad ja töötavad hästi, kuid seda ainult teatud kindlate eesmärkide saavutamisel. Madala süsivesikute sisaldusega dieetide pooldajad väidavad, et süües vähem süsivesikuid ja rohkem rasvasid lülitame me oma ainevahetuse ümber selliselt, et organism hakkabki energeetilistel eesmärkidel süsivesikutele eelistama rasvade kasutamist. Indiviidi jaoks, kelle eesmärgiks on rasvade põletamine on organismi selline tendents positiivne. Lisaks, sedasorti madala süsivesikute sisaldusega ja kõrgema rasvade osakaaluga dieedid hoitakse reeglina üldkaloraažilt väga madalal. Samuti on söögiisud hoopis paremini kontrolli all ja ohjeldatavamad, kuna suurenenud rasva osakaal kombineeritakse tavaliselt ka suurema valgu ratsiooniga ning see kombinatsioon tekitab täiskõhu tunde. Need argumendid on peamised, mis toetavad sedasorti dieetide positiivseid kasutegureid…vähem kaloreid, adekvaatselt valku ja head rasvad.

Mõned madala süsivesikute sisaldusega dieedid on muidugi päris ekstreemsed. Näiteks ketogeenne dieet, kus süsivesikud praktiliselt eemaldatakse menüüst selleks, et viia keha ketoosi seisundisse. Selles seisundis hakkab organism muundama keha rasvasid ketokehadeks ja neid energiaks põletama. Samas, olgu öeldud, et kui selliseid dieete teha puudulikult või mitte õigesti, siis võivad sellised lähenemised olla väga ohtlikud. Kui te olete kulturist, kel rasvaprotsent niigi madal, kuid te tahate veelgi kuivemaks saada, siis ketogeenne dieet või selle lähisugulane tsükliline ketogeenne dieet isegi sobivad, kuna ajaliselt poleks sellisel juhul sellisel dieedil vaja olla väga pikalt. Ent, kui te olete ülekaaluline ja teil on normaalse rasvaprotsendi saavutamiseks ikka mitmeid kilosid vaja kaotada, siis tuleks kindlasti valida mõõdukamad lähenemised, näiteks “Zone’i dieet” või midagi sellist, need toimiks siis kindlasti paremini. Ketoos ei ole tegelikult kehale omane naturaalne seisund. Selles seisundis väheneb vere PH tase, mis tähendab omakorda kogu sisekeskkonna happelisuse suurenemist. Pikemas perspektiivis on tagajärjeks siseorganite funktsioonide tõsised häired ja kahjustused.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

PORGANDITOIDUD: Paleo ja toorvegan piparkoogid

Retseptid | 

Kogus: 1 päts Koostisained * 300 g kivideta datleid * 150 g indiapähklivõid * 2½ spl kookosjahu * 2 spl Rawsom…


PORGANDITOIDUD: Vegan piparkoogi proteiinipuder

Retseptid | 

Kahele Vaja läheb: * 100 g kaerahelbeid * kaerapiima * 5 spl kookoskoort (soovi korral) * 10 g…


PORGANDITOIDUD: NOT-ella (ehk vale-Nutella) hommikupuder

Retseptid | 

Kogus: Ühele Koostisained * 240 ml Alpro šokolaadimaitselist soja- või mandlipiima * 125 ml täisterakaerahelbeid * 30 g…