Treening

Viie kuuga 13 064 lõuatõmmet… I osa

Treening  |   |  tekst:  |  fotod:  |  3 kommentaari

Hakkan siis oma selja arengu saladust vaikselt paljastama. Ütlen kiiresti, et ärge kiirustage kohe iga päev lõuga tõmbama. Sellest ettevõtmisest tuleb kolm osa ja lõplik tõde selgub alles kolmandas osas, kus annan kindlad juhised, kuidas võiks seda asja hakata teostama. See artikkel on kõige alus, kuid nii, nagu siin artiklis räägitakse need asjad päris ei toimi.

Sain selle aasta maikuus kokku oma sõbraga, keda ma polnud näinud alates jõuludest. Ta küsis, et millega olen tegelenud terve selle aja, kui me näinud pole.

Olen teinud lõuatõmbeid, vastasin mina.

See ei olnud mingi nail või liialdus, kuna tõepoolest selle aasta 5. jaanuarist kuni 10. juunini tõmbasin ma 13 064 lõuatõmmet. Kuna minu kaal kõigub 95 – 97 kg vahel, siis see ei olnudki nii lihtne ettevõtmine ja päris sageli küsisin endalt, kas see äkki ikka liiga meeletu ettevõtmine ei ole.

Miks ma seda üldse tegin? Lihtsalt väljakutse enesele ma arvan. Olin muidugi juba enne kindel, et õpin sellel teekonnal seda väljakutset teostades palju. Lõuatõmbed on olnud alati oluline harjutus minu treenitavate treeningkavades ja üht – teist selle harjutuse kohta ma muidugi teadsin sellest tulenevalt ka juba varem. Samas, andmed sellise ettevõtmise kohta mul täielikult puudusid.

Mis juhtub või toimub kehaga, kui teha kümneid korduseid päevas ja seda iga päev? Kas peaksin nii kuu aega vastu või olen juba pärast mõnda nädalat läbi ja katkestan? Või on keha võimeline ka millegi sellisega kohanema? Lõuatõmbed, nagu tegelikult mitmedki teised oma keharaskusega harjutused töötavad hästi juhul, kui neid teha sageli. Ka oma keha raskusega tehtavate harjutustega on võimalik muutuda suuremaks, tugevamaks, kuid tõepoolest ainult siis, kui neid teha piisavalt. Kusjuures paljudel juhtudel on meie keha võimeline taluma oluliselt rohkem, kui me arvatagi oskame.

Toon teieni viis momenti, mida mina oma eksperimendist õppisin ning mis aitavad teil kindlasti selles olulises harjutuses paremaks saada.

1. Suutlikkuseni treenimine võib osutuda ka kasulikuks

Neljateistkümnendaks aprilliks olin tõmmanud lõuga 100 päeva järjest, iga päev. Selle ajaga olin teinud 5070 lõuatõmmet. Kui ma oma väljakutsega alustasin, suutsin tõmmata 12 korralikku täisamplituudiga lõuatõmmet. Sajandal päeval proovisin suutlikkuseni tõmmata ja jõudsin järjest tõmmata 19 lõuga. Kui nii võtta, siis ei tundu selle “tõmblemise” peale just väga suur kasutegur. Kuni selle ajani olin tegelikult oma igapäevaseid lõugasid tõmmates üritanud suutlikkuseni minemist vältida. Jätsin alati isegi 4 - 5 kordust varuks. Näiteks päeval, kui mul oli vaja tõmmata 70 lõuga, tõmbasin 10 x 7, tehes lisaks iga lõuatõmbe seeria vahele väljaasteid ja kätekõverdusi. Kusjuures isegi selle 10 x 7 korral jäi kümnenda seeria korral ka veel 2 – 3 kordust varu.

Põhjendus, miks üritasin suutlikkust vältida oli lihtne: suur maht ja sage tõmbamine annavad niikuinii lisa mu ühele suutlikuseni seeriale.

Aga ei andnud.

Kui ma selle väljakutsega alustasin, siis mul ausalt öeldes mingit erilist eesmärki ei olnud. Lihtsalt, et teha neid “asju” iga päev ja lisada igal päeval üks kordus. Eeldasin ja teadsin, et mu käed ja ülaselg kasvavad selle “ürituse” tulemusena kindlasti suuremaks. Teadsin ka, et kindlasti paraneb mu võime lõuga tõmmata. Ja lõppkokkuvõttes tahtsin proovida muuta seda suurepärast harjutust osaks oma päevast, vaadata, mis juhtub, kas tulen toime ja kuidas keha kohaneb.

Niisiis, nagu mainisin, esimesel sajal päeval ei juhtunud mu maksismaalse suutlikkuseni seeriaga suurt midagi, hoolimata suurest ja järjest suurenevast töömahust. Kuid, mu selg ja küünarvarred kasvasid, millest andsid tunnistust minu T–särgid.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

4 parimat treeningjaotust naistele (I osa)

Treening | 

Kuidas valida endale õige treeningjaotus? Mõned küsimused mida endalt küsida: [b]Mis sobib minu graafikuga? Kui tihti ma saaksin…


Lihtne spordirõivaste juhend igaks ilmaks

Treening | 

Membershop spordieksperdid annavad nõu, milliseid spordirõivaid soetada väljas treenimiseks vastavalt valitsevale ilmale. Järgi neid soovitusi,…


Kas kalorite lugemine on ainuke viis kaalu langetamiseks?

Treening | 

Süües vähem kaloreid kui me kulutame, nimetatakse kaalulangetamise mehhanismiks. Erinevad dieedid on selle mehhanismi saavutamise meetodid.…