Varia

Arvamus: Tuli, vesi ja internet...

Varia  |   |  tekst:  |  fotod:  |  1 kommentaar

Tuli, vesi ja internet, mis võiks olla neil kolmel ühist? Kas üldse on midagi ühist? On ja väga palju on. Neid kolme ühendab nimelt see asjaolu, et kui me kasutame neid mõistlikult, taktitundega ja kontrollitult, siis saame nendest ainult kasu. Ent, kui me ei suuda neid enam ohjata on asi halb.

Tuli... väga hea asi, juba vanadest aegadest peale. Tuli on andnud meile sooja, valgust, tule abiga saame toitu valmistada jne. Nüüd mõelge aga suurte tulekahjude peale, metsatulekahjud, elumajade põlengud jne... ei saa kuidagi meeldivaks pidada.

Vesi... jällegi väga vajalik, teame ju, et ilma veeta poleks elu maal. Saame juua, saame süüa teha, pesta, koosnemegi ise ju enamasti veest. Managem nüüd silme ette pilt suurtest tormidest merel või mõelgem mõne suure uputuse või üleujutuse peale... jällegi mitte eriti hea, eks.

Internet...ilmselt suurem osa meist ei oskaks vist enam arvutiteta ja internetita elada. Tõsi on ja ei saa eitada, et internetil, sel nähtusel või nimetaks seda isegi suureks süsteemiks, on mitmeid positiivseid kasutegureid. Igasugune info jõuab meieni nii, et meil tarvitseb vaid kohvitass kõrval mugavas toolis arvutilaua taga istuda ja hiirega toimetada. Info liigub kiiresti, infot on palju, me saame oma sõpradega suhelda, uusi tuttavaid juurde, saame abi enda harimisel ja omame võimalust olla kursis 24/7 kõigega, mis maailmas toimub. Need on vaid mõned põgusad positiivsed internetist tulenevad kasutegurid. See kõik, mida ma nimetasin, on hea, ent vaid ühel juhul. Juhul, kui me suudame internetti tarbida kontrollitult, ratsionaalses koguses ja ei lase sellel enda üle võimust võtta...täpselt nii, nagu oli see ka tule ja vee puhul. Nii väidangi, et suures koguses on nii tuli, vesi kui ka internet väga suure kahju tekitajad ja ei ole kuidagi positiivsed. Mõõdukalt ja kontrollitult aga panustavad.

Mis saab internetis halba olla? Saab ja palju saab! Kuna olen õpetaja ja puutun tihedalt kokku noortega, siis näen, milliseid negatiivseid tendentse internet meie järelkasvus külvab.
Eks neid negatiivseid mõjusid on palju, kuid tooksin välja ja käsitleksin minu arvates peamist ja kõige negatiivsemat kahju, mida internet tekitab. See on pealiskaudsus... täpselt nii see on, internet on pealiskaudsuse ja sellise lodeva ning eesmärkideta elustiili sünnitaja. Lubage, ma seletan miks see nii on. See on nii, kuna see see meeletu infotulv, mida internet meile pakub röövib inimestelt vaikselt, kuid järjekindlalt selliseid omadusi nagu sihikindlus ja keskendumisvõime. Iseäranis kahjulik on see noortele, kes on alles isiksusteks kujunemas. Mõned näited... palju te viitsite internetist lugeda artikleid? Kõige populaarsemad on sellised Delfi-laadsed portaalid, kus on pildike ja mõni rida teksti juures. Mõelge nüüd enda peale, kui te surfate internetis... infot on nii palju, et tahaks seda kõike korraga endasse ahmida. Klõpsite ühe artikli peale, loete kiiresti üle rea läbi, klõpsite teise artikli peale, loete selle samuti üle rea läbi, samas terve rida klikkimata artikleid on järge ootamas. Tahaks nagu lugeda ka, aga ei viitsi tervet lugu läbi lugeda, üks pealkiri on ahvatlevam kui teine ja lõpuks ei jõua tegelikult mitte midagi korralikult ära vaadatud.

Ühelt poolt saaks korraga justkui jube palju, teiselt poolt ahmime endasse tegelikult suuresti sisutut infot. Infot, mille kohta võiks isegi küsida, et kas seda üldse on meil oluline teada. Praegu viitsitakse veel artikli pealkirjale ehk klikkida ja kui on lühem artikkel siis ehk poolenisti läbigi lugeda, kuid päris sageli olen ka ennast avastanud olukorrast, kus ei viitsi ausalt enam isegi artiklit lahti klikkida, vaid vaatan ainult pealkirja ja pilti selle juures. Tunnistan ausalt, ka selles, oma raskejõustiku valdkonnas toimin selliselt... ei viitsigi tihtipeale kahetsusväärselt enam artikleid läbi lugeda, paar reakest ja kui seda „point`i“ nagu kohe ei selgu, siis enam edasi ei loe. Samas ise saan aru, et see on jama ja päris sageli olen liiga pealiskaudne ja ruttan edasi.

Teine asi...seda informatsiooni on nii palju ja see informatsioon on nii mitmekesine, samas tihtipeale vastuoluline. Toon näite jällegi omast valdkonnast. Üks artikkel ütleb, et treeni nii, nii on õige, siis on tulemust. Samas paar tolli allpool on link, kust leiad artikli, mis väidab, et nii ära üldse treeni, see on puhta vale lähenemine ja tulemust ei ole sellega kindlasti oodata. Sellist vastuolu ja väga suures koguses, on terve internet täis, kõik valdkonnad. Ühelt poolt hea, õpime analüüsima ja justkui mõtlema, teiselt poolt ajendab see mind tihtipeale kõiges kahtlema ja millestki kindlast on sellest tulenevalt raske kinni hoida või juhinduda. Oluline ei ole enam üldse see palju sa oled erinevat infot omandanud või lugenud. Oluline on suuta eristada oluline ebaolulisest, hea halvast ja õige valest. See, kes seda ei suuda, see jääbki pealiskaudsusesse ja vastuoludesse ekslema.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Atarashii Naginata - uus spordiala?

Varia | 

Atarashii Naginata - kas uus spordiala? Eestis on spordialaga tegeletud kõigest paar aastat, kuid spordiala ise on juba mitme sajandi…


Kas valida nutikell või nutivõru?

Varia | 

Nutivõru on kiiduväärt trennikaaslane! Nutivõrud on lihtsamad nii oma välimuselt kui kasutamisvõimalustelt. Erinevalt puutetundliku…