6. detsember 2002

Tüütu hommikusöök

Kas mõte hommikusöögist rikub su tuju? Isegi pärast varahommikust keha piinamist? Võib-olla oled seda tüüpi inimene, kes lihtsalt ei suuda ennelõunal midagi süüa? Või sööd igal hommikul vastikult tüütut kaerahelbeputru?

Kui jah, siis oled langenud gastronoomilisse rutiini ja edasi lugedes saad aru, et hea hommikusöök aitab sul kaalus maha võtta ( või kui tarvis, juurde võtta ), annab energiat, suurendab rasvade ainevahetust ja organismi kolesteroolisisaldust vähendades parandab tervist. Hommikusöök ei pea tingimata tavapärane olema, ikka üks ja seesama. Asjasse tuleb suhtuda loominguliselt.

Kui oled üks neist, kes hommikusöögi lihtsalt vahele jätab, kannatavad selle all nii su vaimne kui ka füüsiline tervis. Eriti kehtib see kulturistide kohta. Uurimused näitavad, et neil, kes hommikuti korralikult söövad, on kiirem reaktsioon, nad suudavad hommikuti teistest tulemuslikumalt tegutseda ja tunnevad vähem väsimust.

Hommikusöögist loobudes jätad keha ilma elutähtsast toidust, mida see vajab nii vaimseks kui ka füüsiliseks tegevuseks. Iga vähegi asjalik kulturist teab, toitained, sealhulgas valgud ja kaltsium, imenduvad paremini siis, kui neid tarbida sageli ja väikestes kogustes, viie-kuue söögikorra jooksul päevas. Pärast öist kaheksa-üheksatunnilist toiduta olekut on hommikusöök eriti oluline.

Neile, kes ikka tunnevad, et nad hommikul süüa ei taha, annan väikese näpunäite. Pooltundi pärast ärkamist sööge värsket puuvilja. Veel pooltundi hiljem proovike näiteks röstitud kuklit ja varsti tekib teil soov millegi toekama järele.

Sagedane söömine ei tõsta su kehakaalu. Tegelikult võib kaal hoopis langeda, sest kaob soov süüa korraga suurtes annustes vale toitu ja sellega seedetrakti üle koormata. Mõned väidavad, et hommikune söömine teeb nad terveks päevaks näljaseks. See võib tõsi olla, ent nälga saab toidukordade vahel hõlpsasti kustutada kas puuvilja või klaasi mahlaga.

Üksikud meist on elukutselised kulturistid, kellel on aega piinlikult täpselt pühenduda toitumisele kui ka toidu valmistamisele. Enamik meist käib täiskohaga tööl, sööb jooksupealt ja on õnnelikud, et leiavad aega jõusaali minna. Õnneks on hommikusöök selline toidukord, mida saab kiirustamata pidada, kui oled tõusnud üles õigeaegselt ( varunud aega ) ja kandnud hoolt, et oleks kõik vajalikud toitained käepärast.

Autor: M.M.