Tervis

Testosterooni langus- süvenev probleem, millele on lahendus olemas

Viimastel aastatel on mujal maailmas, eriti aga just Ameerika Ühendriikides hakatud pöörama üldsuse tähelepanu meeste suguhormooni taseme pidevale langusele. Ja õigusega!

Tervis  |   |  tekst:  |  fotod: King of Spades  |  1 kommentaar

Madal testosteroonitase on sagedasem probleem kui arvata osatakse. Tihti pannakse kahanenud libiido ning suutmatus säilitada head füüsilist vormi lihtsalt lisandunud eluaastate arvele. Mõneti on see ka tõsi - üldine konsensius on, et alates 30. eluaastast hakkab meessuguhormooni tase vähenema keskmiselt 1% aastas.

Vanusest suuremat mõju testosteroonitasemele avaldab aga kaasaja mehe küllaltki destruktiivne ja stressirhoke elustiil, mis oluliselt mõjutab organismi hormonaaltasakaalu. Uuringud näitavad, et alates XX sajandi algusest on iga järgneva generatsiooniga keskmine testosteroonitase märgatavalt langenud, olles nüüdseks kukkunud tasemele, kus pea 50% meestest kannatab optimaalsest madalama meessuguhormooni taseme all.

Käesolev artikkel on esimene 7-osalisest seeriast, kus üritame testosteroonile ning seda mõjutavatele teguritele rohkem valgust heita.

Miks on testosteroon oluline


Testosteroon on meessuguhormoon, mida peamiselt toodavad meestel munandid. See ülitähtis hormoon mängib võtmerolli nii munandite ja eesnäärme arenemisel kui teiseste sookarakteristikute nagu luustiku, lihasmassi ja kehakarvade kasvul.

Testosterooni mõju meie igapäevaelus tunneme peamiselt järgmiste aspektide kaudu:


1. Testosteroon osaleb valgusünteesis ja aitab nii tõsta lihasmassi.
2. Testosteroon parandab libiidot ning erektsiooni.
3. Testosteroon tõstab insuliinitundlikkust ning aitab seeläbi hoida keharasva kontrolli all.
4. Testosteroon tugevdab luid.
5. Testosteroon suurendab kognitiivset suutlikkust ning parandab mälu.
6. Testosteroon suurendab dominantsust, aidates saavutada ja hoida sotsiaalset staatust.

Sisuliselt võime testosterooni pidada mehelikkust defineerivaks hormooniks ning selle taseme langus võib põhjustada äärmiselt ebameeldivaid ja delikaatseid sümptomeid nii keha kui vaimu tervise osas.

Kas sinul on põhjust muretsemiseks?


Normaalseks testosteroonitaseme vahemikuks loetakse arstide poolt 8-29 nmol/L. Ka biokeemiast kaugel seisvate inimeste kaine mõistus saab aru, et tegemist on tohutult suure vahemikuga. Nii tekib küsimus, et kui 35-aastase mehe testosteroonitase on näiteks 12 nmol/L, siis kas on üldse põhjust muretsemiseks?

Veidi aitavad siia selgust tuua allolevad referentstabelid

Normaalne testosteroonitase meestel vanusegruppidena
Vermeulen, A. (1996). Declining Androgens with Age: An Overview. In Vermeulen, A. & Oddens, & B. J. (Eds.), Androgens and the Aging Male (pp. 3-14). New York: Parthenon Publishing.

Keskmine testosteroonitase meestel vanusegruppidena
Simon, D., Nahoul, K., & Charles M.A. (1996). Sex Hormones, Aging, Ethnicity and Insulin Sensivity in Men: An Overview of the TELECOM Study. In Vermeulen, A. & Oddens, and B. J. (Eds.), Androgens and the Aging Male (pp. 85-102). New York: Parthenon Publishing.

Siit näeme, et kui arstid peavad normaalseks näiteks 12 nmol/L testosteroonitaset, siis tegelikkuses vastab see sisuliselt 100-aastase mehe tasemele. 35-aastase mehe puhul kuuluks ta sellise tulemusega oma vanusekaaslastega võrreldes sisuliselt alumise 5% hulka, evides tõenäoliselt paljusid madalast meessuguhormooni tasemes tulenevaid probleeme. Meditsiinilisest vaatepunktist kuulub ta aga soovitatud referentsvahemikku ning on tõenäoline, et mingit ravi talle riikliku süsteemi poolt ei kohaldata.

Seetõttu on soovitav lasta oma testosteroonitaset mõõta ning võrrelda seda ülaltoodud tabelite, mitte meditsiini poolt sätestatud "normaalse" vahemikuga. Eestis pakub mõõtmisteenust näiteks Quattromed.

Optimaalne testosteroonitase


Optimaalne testosterooni tase on suuresti individuaalne, kuid võib oletada, et vahemik 22-25 nmol/L on piisav, et vältida muidu defitsiidist tuleneda võivaid negatiivseid efekte. Lisaks kaasneb sellise tasemega ka vitaalsus ning vaimne heaolu.

Testosteroon ja kulturismistigma


Meessuguhormoon mängib valgusünteesis võtmerolli ning seetõttu on see kuumaks jututeemas olnud eelkõige (jõu)sportlaste seas. Tegelikult on tema olulisus palju laiapõhjalisem, kuna defitsiit langetab märkimisväärselt meeste elukvaliteeti eelpool mainitud tervisega seotud aspektides.

Tõeliseks probleemiks pole mitte see, kuidas kiirendada lihaskasvu, vaid ülaltoodule tuginedes - kuidas vältida liigmadalat testosterooni taset koos langenud libiido ja halva kehakompositsiooni ning luutihedusega, mida kaasaja elustiil oluliselt võimendab.

Nagu varem mainitud, siis kirjutame pikemalt sellest, mida igapäevaselt tähele panna, et oma testosteroonitaseme eest hoolitseda.

Proovimist väärivaks vahendiks oma optimaalse meessuguhormooni taseme taastamisel on ka äsja turule jõudnud lisand King of Spades, mille koostis on välja töötatud biokeemik Jörgen Sleti poolt, valmistatud Eestis vaid kvaliteetseimatest koostisosadest ning tugineb kliinilistele uuringutele.

Tervislikku testosteroonitaset aitab saavutada toidulisand King on Spades. Toodetud Eestis. Saadaval vaid FitShoppides.

Referentsid


1. Effect of testosterone on muscle mass and muscle protein synthesis.
Griggs RC1, Kingston W, Jozefowicz RF, Herr BE, Forbes G, Halliday D. J Appl Physiol (1985). 1989 Jan;66(1):498-503.

2. Relationship between testosterone levels, insulin sensitivity, and mitochondrial function in men.
Pitteloud N1, Mootha VK, Dwyer AA, Hardin M, Lee H, Eriksson KF, Tripathy D, Yialamas M, Groop L, Elahi D, Hayes FJ. Diabetes Care. 2005 Jul; 28(7):1636-42.

3. Effect of testosterone on abdominal adipose tissue in men.
Rebuffé-Scrive M1, Mårin P, Björntorp P. Int J Obes. 1991 Nov;15(11):791-5.

4. The Relationship between Libido and Testosterone Levels in Aging Men.
Thomas G. Travison, John E. Morley, Andre B. Araujo, Amy B. O’Donnell, and John B. McKinlay; The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism Volume 91 Issue 7 | July 1, 2006.

5. Effect of testosterone treatment on bone mineral density in men over 65 years of age.
Snyder PJ1, Peachey H, Hannoush P, Berlin JA, Loh L, Holmes JH, Dlewati A, Staley J, Santanna J, Kapoor SC, Attie MF, Haddad JG Jr, Strom BL. J Clin Endocrinol Metab. 1999 Jun;84(6):1966-72.

6. Testosterone and cognitive function: current clinical evidence of a relationship.
Beauchet O. Eur J Endocrinol. 2006 Dec;155(6):773-81.

7. Testosterone and dominance in men.
Mazur A1, Booth A. Behav Brain Sci. 1998 Jun;21(3):353-63; discussion 363-97.

8. Low Free Testosterone Concentration as a Potentially Treatable Cause of Depressive Symptoms in Older Men.
Osvaldo P. Almeida, MD, PhD, FRANZCP; Bu B. Yeap, MBBS, PhD; Graeme J. Hankey, MBBS, MD; Konrad Jamrozik, MBBS, DPhil; Leon Flicker, MBBS, FRACP, PhD Arch Gen Psychiatry. 2008;65(3):283-289.

9. Power, Testosterone, and Risk-Taking.
Richars Ronay , William von Hippel J. Behav. Dec. Making, 2009

10. Secular Decline in Male Testosterone and Sex Hormone Binding Globulin Serum Levels in Danish Population Surveys.
Anna-Maria Andersson, Tina K. Jensen, Anders Juul, Jørgen H. Petersen, Torben Jørgensen, and Niels E. Skakkebæk; The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism Volume 92 Issue 12 | December 1, 2007

11. A cohort effect on serum testosterone levels in Finnish men.
Perheentupa A, Mäkinen J, Laatikainen T, Vierula M, Skakkebaek NE, Andersson AM, Toppari J. Eur J Endocrinol. 2013 Jan 17;168(2):227-33. doi: 10.1530/EJE-12-0288. Print 2013 Feb.

Tervislikku testosteroonitaset aitab saavutada toidulisand King on Spades. Toodetud Eestis. Saadaval vaid FitShoppides.


Seotud artiklid:
Testosteroon ja stress


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

7 soovitust, kuidas eakana aju treenida

Tervis | 

Elukvaliteeti määravad igapäevased valikud, millest kujunevad harjumused aastakümneteks. Kaua elada on tore, kui ka kõrges eas rikastavad elu…


Kollageeni müüdid ja tegelikkus

Tervis | 

Müüt nr 1: kollageen on hea ainult naha ja liigeste tervisele. Kollageeni roll naha ja liigeste tervises on vaid jäämäe tipp.…


Paremasse vormi pakase abiga

Tervis | 

BODY - http://www.bodylehti.fi Paremasse vormi pakase abiga Talv on taas kohal. Tuisk, paksud riided ja külmus. Tuleb tuttav…