Treening

Ületreeningust…

Ületreeningu temaatika näol on tegemist huvitava fenomeniga. Sellele pööravad tihti erilist tähelepanu need, kes ei treenigi piisavalt tõsiselt ja ei peaks selle seisundi pärast tegelikult üldse muretsema.

Treening  |   |  tekst:  |  fotod:  |  Kommenteeri

Samal ajal on teises äärmuses tüübid, kes on tugevad, treenivad regulaarselt ja väga tihti ning ei anna endale üldse puhkust.
Laisad harjutajad kasutavad ületreeningu olukorda tihti pigem vabandusena või õigustusena oma laiskusele. Ja need, kes seda seisundit peaks teadvustama ei taha seda enamasti teha.

Areng ja ületreening
Kui ma treeningutega alustasin (artikli autor), siis olin treenimisega sedavõrd õhinas, et treenisin praktiliselt iga päev ja korraga pikalt. Igasuguste kirjutiste järgi paberil tähendas see väga tõsist ületreeningut. Ja teate, mis juhtus? Absoluutselt mitte midagi. Kui siis ainult see, et ma muutusin tugevamaks ja õppisin tundma raske töö tähendust. Ma ei olnud sel ajal veel piisavalt tugev ega suutnudki selliselt pingutada, et tõsisesse ületreeningusse sattuda.

Kui ma treeniksin täna samade põhimõtete järgi kui treeningkarjääri algaegadel, siis ilmselt sureksin. Mahu mõttes ei anna minu tänaseid treeninguid võrreldagi sellega, mida tavatsesin teha. Ent, kuna tänaseks on raskused niivõrd palju kasvanud ning arenenud on võime pingutada, siis saan kätte isegi suurema koormuse kui treeningute algperioodil.

On liikvel tarkus, mille kohaselt, mida edasijõudnum sa oled, seda suuremat koormust suudad taluda. See on nii, kuid see kehtib teatud punktini. Mida tugevamaks sa saad, seda enam tuleb hakata tähelepanu pöörama ka taastumisele.
Kokkuvõttes, enamus inimesi peaks muretsema tegelikult pigem alatreeningu, mitte niivõrd ületreeningu pärast.

Kirjutis pärineb: https://www.t-nation.com/training/tip-what-you-dont-know-about-overtraining


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

4 parimat treeningjaotust naistele (III osa) push-pull-legs

Treening | 

Eelmises artiklis rääkisime eraldi ülakeha ja alakeha treenimisest. Kui soovid teada, kas naistele sobib selline treeningjaotus, siis artikli…


4 parimat treeningjaotust naistele (II osa)

Treening | 

Eelmises artiklis rääkisime "bro-split" tüüpi kavast ehk treeningjaotusest, kus erinevaid lihasgruppe treenitakse erinevatel päevadel. Kui…


4 parimat treeningjaotust naistele (I osa)

Treening | 

Kuidas valida endale õige treeningjaotus? Mõned küsimused mida endalt küsida: [b]Mis sobib minu graafikuga? Kui tihti ma saaksin…