12. jaanuar 2000

Kuidas valida ja kasutada rasvapõletajaid?

Mis on parim rasvapõletaja?

Kõigepealt olgu öeldud, et mistahes rasvapõletaja, õigemini termogeenne aine (aine, mis suurendab kehas soojuse produktsiooni, seega tõstab energiakulu) omab toimet ainult koos õige dieedi ja treeningprogrammiga.

Seepärast esiteks, korrigeerige toitumist ja treenige piisavalt ja alles siis hakake kaaluma rasvapõletajate kasutamist. Termogeensed ained, stimuleerides rakkudes beeta-adrenoretseptoreid, suurendavad rasvakasutust ja tõstavad põhiainevahetuse taset. Sellega käib paratamatult kaasas südamerütmi kiirenemine ja vererõhu tõus.

Vastupidiselt sageli väidetule on kõik peamised termogeensed tooted kahe toimeaine, efedriini ja kofeiini, segud. (Toim: mõlemad ained kuuluvad keelatud dopinguainete nimekirja.) Et nimetatud tooteid vabalt müüa toidulisanditena, ei saa varjamatult deklareerida efedriini ja kofeiini sisaldust ning kasutusele on tulnud taimsele toorainele viitavad nimed, nagu efedra (hiina k. ma huang) efedriini kohta ja koola pähkel-guarana jmt. kofeiini kohta.

Termogeensete ainete kohta on mitmeid teaduslikke uuringuid. Mõnes leidub viiteid asjaolule, et aspiriin suurendab EF/COFi mõju, kuid ainult ülekaaluliste (rasvunud) inimeste puhul. Võttes arvesse aspiriini võimalikke ohtlikke kõrvaltoimeid, nt seedetrakti verejooksud, ei soovitaks siiski aspiriini (või pajukoore ekstrakti) sisaldavaid tooteid kasutada.

Mida teatakse rasvapõletajate kõrvaltoimetest?

Kuna efedriin ja kofeiin kuuluvad stimulaatorite hulka, on neil ka mitmeid kõrvaltoimeid. Peamised neist on kiirenenud südametegevus, kõrgenenud vererõhk, külmavärinad ja unetus. Seetõttu ei tohiks inimesed, kellel on südamerütmihäired või kõrge vererõhk, rasvapõletajaid kasutada. Sellega kaasnev risk on inimese tervisele liiga suur! (Märkus: kõrvalmõjud tavaliselt küll vähenevad 2-3 nädalase kasutuse järel, kuid mõnikord on siis juba liiga hilja).

Meditsiinipraktikas on registreeritud isegi mõned surmajuhtumid, kuid siis oli tegemist südamehaigetega või üledoosiga. Igal juhul tuleb hoiduda EF/COFi kasutamisest koos alkoholiga! Samuti ei tohi ületada soovitatud annuseid. Kasutamine tuleb lõpetada kohe, kui ilmnevad muutused südamerütmis ja vererõhus!

Milline on õige doos ja manustamise kellaaeg?

Veelkord, korrigeerige esmalt oma toitumist (st mõõdukas kuni 20%-ne energiadefitsiit, kuid küllaldaselt valku ja asendamatuid rasvhappeid), treenige regulaarselt (sh ka aeroobne treening) ja alles siis kaaluge rasvapõletajate kasutamist. Varasemate uurimistööde kohaselt loeti optimaalseks soovitatavaks annuseks 50 mg efedriini 3x päevas. Hilisemad uuringud näitasid, et vähendades efedriini annust 20 mg-ni, kuid lisades 200 mg kofeiini, vähenesid efedriini kõrvalmõjud ja suurenes termogeenne efekt. Seega oleks annustamine järgmine: 20-200 mg 3x päevas, hommikul, keskpäeval ja pärastlõunasel ajal.

Siiski soovitatakse EF/COFi esmakordsetele kasutajatele ja eriti naistele vähendada doosi kaks korda, st 10/100 mg 3x päevas. Kui mingeid vastunäidustusi ei ilmne, võib paari päeva pärast suurendada hommikust annust 20/200 mg-ni, mõne päeva möödudes võib suurendada ka lõuna- ja õhtupoolset doosi. Tark oleks jätta doos mitte hiljemaks kui kl 16:00, vastasel juhul võib tekkida unetus. Soovitav on võtta annus sisse 10-20 min enne sööki.

Tuleb meeles pidada, et EF/COF on stimulant, mille ergutav toime pideva kasutamise käigus väheneb. Seetõttu ei ole mõtet kasutada EF/COFi stimulandina (45-60 min enne rasket trenni) pidevalt. 1-3 g türosiini lisamine võib samuti aidata intensiivsemalt treenida.

Uuringute tulemused näitavad, et EF/COFi rasva põletav toime ei vähene pidava kasutamise käigus. Ühe jooksva aasta vältel teostatud uuringu käigus selgus, et toime isegi suurenes. Seepärast pole põhjendatud arvamus, et EF/COFi peaks kasutama tsükliliselt.

Kas on võimalusi rasvapõletaja toime tugevdamiseks?

On uuringuid, mis kinnitavad, et viinamarjades sisalduv naringeniin suurendab EF/COFi toimet sel teel, et takistab kofeiini lagunemist organismis. Samas tuleks meeles pidada, et viinamarjades sisalduv glükoos põhjustab insuliinisisalduse tõusu veres, mis surub rasvakasutuse hoopis alla ning seega oleks mõtet vaid naringeniiniekstrakti kasutamisel. Viimati mainitut pole senini veel ükski firma pakkunud.

On leitud, et aminohape türosiin tugevdab rasvapõletajate toimet. Peab märkima, et paljudes toodetes sisalduva türosiini kogus on liiga väike mingisuguse efekti saavutamiseks. Mõju saavutamiseks oleks vaja võtta vähemalt 1 g türosiini iga EF/COFi annuse kohta. Samuti on andmeid rohelise tee ekstrakti soodsast toimest koos rasvapõletajatega.

Kas yohimbet võib kasutada koos EF/COFiga?

Lühidalt öeldes, ei! Kuna ka yohimbeekstrakt kiirendab südametegevust ja tõstab vererõhku (olgugi et teise mehhanismi kaudu) võib nende koosmõju (vaatamata tugevale rasva põletavale toimele) olla tervisele ohtlik. See aga ei tähenda, et yohimbet ei võiks kombineerida türosiiniga, kuid igal juhul tuleks annus võtta tühja kõhu peale, nt 30-45 min enne hommikust aeroobset treeningut.

Kui kasutada nii yohimbet kui ka EF/COFi, tuleks neid manustada päeva eri aegadel, soovitatavalt vähemalt 4tunnise vahega. Yohimbe doos võiks olla 0,2 mg 1 kg kehakaalu kohta.

Lõpetuseks näide rasvapõletajate annustamise ajakavast

07.00 [url=https://fitshop.fitness.ee/toidulisandid-fatburn-rasvapoletus/]CLA+rohelinetee 1kps.[/url] + [url=https://fitshop.fitness.ee/treeningeelne-ergutid/0/readmore/3196/Olimp-Caffeine-Kick-300mg-60-caps/]kofeiin 1kps[/url].
08.00 30-45 min aeroobset treeningut
09.30 hommikusöök: vähe süsivesikuid, palju valku
11.00 [attachment=https://fitshop.fitness.ee/toidulisandid-fatburn-rasvapoletus/]ThermoStim 1 kapsel[/attachment]
12.00 söök
15.00 söök
15.30 [url=https://fitshop.fitness.ee/toidulisandid-fatburn-rasvapoletus/]ThermoStim 1 kapsel[/url]
17.00 kangitreening
18.00 söök
21.00 söök

[url=http://fitshop.fitness.ee/figuuritooted_rasvapoletajad/]Rasvapõletajad ja figuuritooted müügil FitShopis[/url]

Autor: MF tõlk I.Otsus