Agne Kiviselg võistleb 1. aprillil Oslo Grand Prix võistlusel

Kulturism 31.03.17, 19:35 EKFL

1. aprillil toimub Oslos suurejooneline kulturismi ja fitnessi võistlus Oslo Grand Prix. Eestit esindab võistlusel Agne Kiviselg.

Agne Kiviselg võistleb Oslo Grand Prix võistlusel bikiinifitnessi pikkuskategoorias -169cm. Kui eelmisel nädalavahetusel tõi Pärnu sportlane, Spa&Sport spordiklubi esindaja, Agne, Rootsist koju kuldmedali, siis ka selleks võistluseks on…

Pudix valgupudingu degusteerimised aprillis MyFitnessi klubides

Klubid 03.04.17, 14:01

Aprillikuus toimuvad Pudix valgupudingute degusteerimised MyFitnessi klubides üle Eesti.…

EOK kulturismi- ja fitnessi- ning jõusaalitreeneri tasemeeksamile registreerumie kuni 8. aprillini!

Kulturism 03.04.17, 01:09

Eesti Olümpiakomitee kulturismi-, fitnessi- ja jõusaalitreeneri kutsekvalifikatsiooni tasemeeksam…

Algas kogu aprilli kestev fitnessikuu

Kulturism 03.04.17, 10:56

Eesti Olümpiakomitee täitevkomitee liige, liikumisharrastuse komisjoni esimees Helir-Valdor Seederi sõnul on teemakuud nagu fitnessikuu üks osa…

Fitmodeli projekti lõppvõistlus toimub 2. aprillil Butterfly Lounges

Kulturism 31.03.17, 21:19

2. aprillil algusega kell 15.00 toimub Butterfly Lounges projekti "Fitmodel" lõppvõistlus. Jaanuari lõpus startis Eesti suurim…

articles content main
small articles grid
NB! Teie brauseris on keelatud JavaScript.
Palun lubage skriptid, et kasutada selle lehe kõiki omadusi.

Toidulisad

Artiklid

Kuidas valida ja kasutada “rasvapõletajaid?”

Alljärgev püüab anda vastuseid sagedamini esitatavatele küsimustele “rasvapõletajate” kohta.

Toidulisad  |  13.01.19  |  tekst:  |  fotod: FAST  |  3 kommentaari

Mis on parim “rasvapõletaja”?

Kõigepealt olgu öeldud, et mistahes “rasvapõletaja”, õigemini termogeenne aine (aine, mis suurendab kehas soojuse produktsiooni, seega tõstab energiakulu) omab toimet ainult koos õige dieedi ja treeningprogrammiga.

Seepärast esiteks, korrigeerige toitumist ja treenige piisavalt ja alles siis hakake kaaluma “rasvapõletajate” kasutamist. Termogeensed ained, stimuleerides rakkudes beeta-adrenoretseptoreid, suurendavad rasvakasutust ja tõstavad põhiainevahetuse taset. Sellega käib paratamatult kaasas südamerütmi kiirenemine ja vererõhu tõus.

Vastupidiselt sageli väidetule on kõik peamised termogeensed tooted kahe toimeaine, efedriini ja kofeiini, segud. (Toim: mõlemad ained kuuluvad keelatud dopinguainete nimekirja.) Et nimetatud tooteid vabalt müüa toidulisanditena, ei saa varjamatult deklareerida efedriini ja kofeiini sisaldust ning kasutusele on tulnud taimsele toorainele viitavad nimed, nagu efedra (hiina k. ma huang) efedriini kohta ja koola pähkel-guarana jmt. kofeiini kohta.

Termogeensete ainete kohta on mitmeid teaduslikke uuringuid. Mõnes leidub viiteid asjaolule, et aspiriin suurendab EF/COFi mõju, kuid ainult ülekaaluliste (rasvunud) inimeste puhul. Võttes arvesse aspiriini võimalikke ohtlikke kõrvaltoimeid, nt seedetrakti verejooksud, ei soovitaks siiski aspiriini (või pajukoore ekstrakti) sisaldavaid tooteid kasutada.

Mida teatakse “rasvapõletajate” kõrvaltoimetest?

Kuna efedriin ja kofeiin kuuluvad stimulaatorite hulka, on neil ka mitmeid kõrvaltoimeid. Peamised neist on kiirenenud südametegevus, kõrgenenud vererõhk, külmavärinad ja unetus. Seetõttu ei tohiks inimesed, kellel on südamerütmihäired või kõrge vererõhk, “rasvapõletajaid” kasutada. Sellega kaasnev risk on inimese tervisele liiga suur! (Märkus: kõrvalmõjud tavaliselt küll vähenevad 2-3 nädalase kasutuse järel, kuid mõnikord on siis juba liiga hilja…).

Meditsiinipraktikas on registreeritud isegi mõned surmajuhtumid, kuid siis oli tegemist südamehaigetega või üledoosiga. Igal juhul tuleb hoiduda EF/COFi kasutamisest koos alkoholiga! Samuti ei tohi ületada soovitatud annuseid. Kasutamine tuleb lõpetada kohe, kui ilmnevad muutused südamerütmis ja vererõhus!

Milline on õige doos ja manustamise kellaaeg?

Veelkord, korrigeerige esmalt oma toitumist (st mõõdukas kuni 20%-ne energiadefitsiit, kuid küllaldaselt valku ja asendamatuid rasvhappeid), treenige regulaarselt (sh ka aeroobne treening) ja alles siis kaaluge “rasvapõletajate” kasutamist. Varasemate uurimistööde kohaselt loeti optimaalseks soovitatavaks annuseks 50 mg efedriini 3x päevas. Hilisemad uuringud näitasid, et vähendades efedriini annust 20 mg-ni, kuid lisades 200 mg kofeiini, vähenesid efedriini kõrvalmõjud ja suurenes termogeenne efekt. Seega oleks annustamine järgmine: 20-200 mg 3x päevas, hommikul, keskpäeval ja pärastlõunasel ajal.

Siiski soovitatakse EF/COFi esmakordsetele kasutajatele ja eriti naistele vähendada doosi kaks korda, st 10/100 mg – 3x päevas. Kui mingeid vastunäidustusi ei ilmne, võib paari päeva pärast suurendada hommikust annust 20/200 mg-ni, mõne päeva möödudes võib suurendada ka lõuna- ja õhtupoolset doosi. Tark oleks jätta doos mitte hiljemaks kui kl 16:00, vastasel juhul võib tekkida unetus. Soovitav on võtta annus sisse 10-20 min enne sööki.

Tuleb meeles pidada, et EF/COF on stimulant, mille ergutav toime pideva kasutamise käigus väheneb. Seetõttu ei ole mõtet kasutada EF/COFi stimulandina (45-60 min enne rasket trenni) pidevalt. 1-3 g türosiini lisamine võib samuti aidata intensiivsemalt treenida.

Uuringute tulemused näitavad, et EF/COFi rasva põletav toime ei vähene pidava kasutamise käigus. Ühe jooksva aasta vältel teostatud uuringu käigus selgus, et toime isegi suurenes. Seepärast pole põhjendatud arvamus, et EF/COFi peaks kasutama tsükliliselt.

Järgmisele leheküljele »

Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee
Prindi Logi sisse ja arutle foorumis
reklaam
reklaam Leader
reklaam gym uus 2013
reklaam Fitshop.ee

Uudised

reklaam Fast
Unustasid parooli?

Sisesta oma kasutajanimi ja sama kasutajakontoga seotud e-posti aadress – saadame sinna uue parooli.

Registreeru

Vali meelepärane kasutajanimi ja sisesta oma e-posti aadress.

Teavita

Teavita administraatorit, et siin on midagi valesti!

Saada sõbrale

Saada see link sõbrale