2. oktoober 2006

Kaloreid Lugedes …

Küsimus: Eelmisel oktoobril osalesin Madalmaade Grand Prix´il ja seal avanes mul võimalus rääkida paljude oma kulturismi eeskujude ja kangelastega. Küsides neil kõigilt erinevaid küsimusi, sain peagi aru, et nad kõik treenivad ja teostavad oma dieete küllaltki erinevalt. Küsides spetsiifilisemalt küsimusi võistluseelse valmistumise kohta, sain aru, et sellised mehed, nagu Dorian Yates ja Dennis James loevad kõik oma kalorid kokku ja dieedi ajal „opereerivad ainult teatud konkreetsete toitudega (kanafilee, loomafilee, munavalged, kaerahelbed, kartulid ja köögiviljad), samal ajal näiteks sellised mehed, nagu Dexter Jackson, Chris Cormier, Flex Fheeler ja Shawn Ray toimivad hoopis teisiti.Milline on sinu lähenemine võistlusteks valmistumist silmas pidades?

VASTUS: Nagu te juba kindlasti isegi teate, on väljapaistvate ja heade tulemuste saavutamiseks kasutada palju erinevaid dieedi ja treeningu meetodeid. Just nimetati ära viimaste aegade parimaid kulturiste ning nagu te tõdeda võite, on neil kõigil oma erinevad uskumised ja tõekspidamised, mis puudutab võistlusteks valmistumist. Päris paljusid neist meestest ma tunnen ja olen nende programmidega üsna tuttav. Näiteks mu hea sõber Dennis on nii täpne, et ta ei jäta ühtki toidukorda vahele ning täidab oma söögikordi lausa minuti pealt. Kas ta loeb ka kaloreid? Ta kaalub ja mõõdab ära iga suutäie, mille alla neelab. Ta ei söö ainsatki grammi süsivesikuid, rasvasid ja valkusid rohkem ega vähem kui ta just plaaninud on. Siin on näitena tema Mr. Olympiaks valmistumise täpne reziim, mis algab 16 nädalat enne võistlusi.

4:30 VALGUSHEIK (SEGU AEGLASTEST JA KIIRETEST VALKUDEST) 60 g VALKU, 0 g SÜSIVESIKUID
5:30 AEROOBNE 60 MINUTIT
7:30 150 g KAERAHELBEID, 15 MUNAVALGET (60 g VALKU)
10:00 ENNELÕUNANE TREENING
11:00 TREENINGJÄRGNE SHEIK 60 g VALKU, 150 g LIHTSÜSIVESIKUID
12:30 300 g RIISI (120 g SÜSIVESIKUID), 300 g KANAFILEED (70 g VALKU)
15:00 – 300 g RIISI (120 g SÜSIVESIKUID), 300 g LOOMAFILEED (60 g VALKU)
17:00 – 300 g RIISI (120 g SÜSIVESIKUID), 300 g KANAFILEED (70 g VALKU)
18:00 ÕHTUNE JÕUSAALI TREENING
19:30 TREENINGJÄRGNE SHEIK (60 g VALKU, 150 g LIHTSÜSIVESIKUID)
21:30 300 g LOOMAFILEED, 250 g ERINEVAID JUURVILJU (CA. 30 g SÜSIVESIKUID)
00:00 00:01 ÖINE VALGUSHEIK (60 g VALKU)

Põnev kas pole? Mina isiklikult läheks sellise dieediga lolliks, aga Dennis tegelikult isegi mingi aeg suutis seda nautida. Kas keegi suudab seda uskuda ta kurtis pidevalt, et tunneb end alaliselt näljasena?! Dennis on üks mu paljudest kaasvõitlejatest ja sõpradest ning ma tegelikult ise koostasin talle selle programmi.
Dieediprogrammi koostades hindan tavaliselt kui suur on päevane energiakulu ning võtan arvesse aega, mis on võistlusteni jäänud. Ja dieeti koostan alati sellise arvestusega, mis lubab jõuda tegelikult juba paar nädalat enne võistlust vormi. Loomulikult on peamiseks eesmärgiks üritada säilitada maksimaalselt lihasmassi, samaaegselt rasva põletamisega. Kui rasvaprotsent ei hakka langema, teen dieedi käigus vastavad muudatused. Minu konseptsioon on tavaliselt see, et annan dieedi ajal täpsed päevased valgu, rasva ja süsivesikute ratsioonid ette ja toidu valikuid ma isegi niivõrd ei piira. Aga ratsioonidest tuleb kinni pidada. Paljud kliendid on suures hämmingus, kui ma annan neile ratsioonid nädalate kaupa ette ja ütlen, et toiduvalik on vaba.
Tüüpiline reaktsioon on, et „me arvasime, et võime süüa ainult kanafileed, kala, loomafileed, munavalgeid, kartulit, riisi, juurvilju ja kaerahelbeid?! Sellepeale näitan ma neile oma pikaajalist treeningpäevikut, mida olen pidanud aastast 1987 ja kus on sees rohkem kui 70 võistluse täpsed toidud, kalorid, söögiajad jne. Ja ainus asi, mis on neil lehekülgedel konstantne, ongi kalorid, valkude, süsivesikute ja rasvade kogused. Toidud ja toiduvalik varieerub sisuliselt iga päev.
Nad ei usu, et ma sõin pannkooke, vahvleid, saia, piimatooteid, pähkleid, puuvilju ja erinevaid õlisid (linaseemne, oliiv) veel isegi paar nädalat enne võistlust! Minu küsimus neile ja nüüd ka teile on: „Aga miks mitte? Ma luban omale 500 g valku ja 500 g süsivesikuid ja 60 g rasva, mis teeb kokku jämedalt 4500 kcal.
Niikaua kui ma hoian kinni nendest normidest, võin süüa sisuliselt kõike mida soovin. Kui minu päevane kulutatav kaloraaz tuleb kokku 4600 kcal, miks peaksin kartma pannkooke, vahvleid jne.? Minu keha kasutab nendest toitudest saadavaid kaloreid täpselt smamoodi energiaks, nagu riisist ja kartulitestki tulevaid kaloreid.
Kulturistidel on tavalisest kordades suurem lihasmass (lihaskude on metaboolselt väga aktiivne ja peab eksisteerimiseks kasutama palju energiat) ning võistluseelsel perioodil on ka energiavajadus enneolematult suur. On üsna tavaline, et tehakse 2 jõusaali treeningut pluss aeroobsed sessioonid peale. Näiteks minu hea sõber John Brown (IFBB elukutseline ja mitmekordne Mr. Universum) on hoopis huvitav mees. Ta ei pea kunagi dieeti te kuulsite õieti ei võistlusväliselt ega enne võistlusi. Kuni võistlusteni välja sööb see mees tavalisi toitusid, kaasa arvatud hamburgereid, friikartuleid, pizzat, beekonit jt. sedasorti toite. Ta on lihtsalt kindel, et kulutab kõik päeva jooksul ära ja kulutab ka. Sama filosoofiat järgib ka Thierry Pastel. Nägin teda European Touril ja mees sõi seal oma toidukordadel sisuliselt kõike, mis kätte sai. Ainus asi, milles mees pidi kindel olema, oli, et tal oleks 6 tunnine juurdepääs kohalikku jõusaali, et teha oma tavaline päevane treening.
Dexter Jackson? See mees alustab dieeti umbes 6 nädalat enne võistlusi. Aeroobset ei tee ta kunagi ja treenib ainult 3 4 korda nädalas. Oleksin peaaegu unustanud kana ja kala see mees ei söö. Oma valgud saab kõik loomafileest.
Shawn Ray, samuti üks parimaid IFBB proffe ei kaalu ega mõõda MITTE KUNAGI oma toiduportsjoneid ega loe kaloreid. Samas laval näeme meest alati heas vormis!!!Flex Fheeler on suur „petteeinete kasutaja oma dieedi ajal. Hamburgerid ja friikartulid on tavaline selle mehe dieedi ajal.
Kevin Levrone kasutab peamiselt kala, juurvilju ja kuulake nüüd Jack Danielsi võistlusteni välja kaasaarvatud siis lava taga. Mõlemad tegelased nii Levrone kui Fheeler on Mr. Olympia tiitlile korduvalt oma selliste lähenemistega KORDUVALT väga lähedal olnud. JA SIIT KOHE KA SOOVITUS ÄRGE ÜRITAGE NEID JÄLJENDADA JÄRGMISEL KORRAL KUI VÕISTLUSTEKS VALMISTUTE.
Seega küsimus vastusele soovitan siiski kaloreid lugeda ja leida enda jaoks konkreetne sobiv toitainete vahekord (süsivesiku/valgud/rasvad). Samas kindlasti ei soovita ma oma toiduvalikut nii ühekülgseks ajada ja piirata, nagu paljud kipuvad tegema.
Vahvlid, koogikesed ja muud maiused võivad vabalt olla teie järgmise dieedi koostisosad, aga ühel tingimusel te peate TÄPSELT teadma kui palju neist kaloreid ja erinevaid toitaineid saate, kui suured on teie ideaalsed ratsioonid dieedi ajal ja et te kõik liigse päeva jooksul ära kulutate!!!

Milos Sarcev „Counting Calories Flex Europe´st

Autor: Tõlkinud Janar Rückenberg