7. detsember 2006

10 dieedi ebaõnnestumise põhjust

Dieedi järgimine ja rasvaprotsendi alandamine on põhimõtteliselt üsna lihtne. Tuleb seada eesmärk, süüa vähem kui kulutatakse ning olla dieedil senikaua, kuni eesmärk saavutatud. Tegelikkuses ei ole see kõik siiski nõnda kerge kui teoorias. Nii mõnigi asi võib minna valesti. Isegi kulturismi- ja fitnessivõistlejad on vaid harva nii madala rasvaprotsendiga kui vaja. Põhjusi, miks dieedipidamine võib ebaõnnestuda, on tuhandeid ning tihti seisavad nii professionaalid kui ka lihtsalt kaalulangetamisest unistavad harrastussportlased samade probleemide ees.

Motivatsiooni puudus
Piisava motivatsioonita kipub dieet tavaliselt nurjuma. Peab olema tugev tahtmine, kusjuures see tahtmine peab tulema sügavalt sinu enda seest. Kui dieedi alustamise põhjuseks on soov vaid kellelegi teisele muljet avaldada, ei jõuta väga kaugele. Motivatsiooni puudumine on ehk isegi peamine põhjus dieedi katkestamiseks. Võib öelda, et kui puudub motivatsioon tõeline põhjus ja tahtmine, pole mõtet üldse alustadagi. Seega peab enne dieedile minekut tegema tõsist eneseanalüüsi, selgitamaks välja, mis on tõeliselt oluline ja mida tegelikult tahetakse saavutada.
Puudulik motivatsioon avaldub tihti ka selles, et mõeldakse asjadele, mida ei saa teha, ja söögile, mida ei tohi süüa. Teiste sõnadega keskendutakse negatiivsetele asjadele. Mõnel ongi seetõttu juba dieedi esimesel päeval suunurgad allapoole suunatud. Dieet on tegelikult tore ja positiivne tegevus, motivatsioon peab lihtsalt paigas olema!

Teadmiste puudus
Üksnes tahtejõust kaalulangetamisel loomulikult ei piisa; tuleb ka teada, kuidas dieeti ellu viia. Oluline on endale selgeks teha toitumise põhitõed. Infot dieedi kohta tuleks muretseda usaldusväärsetest allikatest ning tugineda oleks mõttekas sellistele meetoditele, mille efektiivsus on varasemalt juba tõestatud. Tasub ka meeles pidada, et pelgalt teoreetiline tõestus ei ole alati piisav; kellegi kogemustest on sageli hoopis kasulikum õppida. Samas on fakt see, et kui keegi on saanud end vormi mingi meetodiga, siis see sama meetod ei pruugi sobida sugugi kõigile. Puudulike teadmistega dieedile minemine on seega nagu loterii, milles võitmise tõenäosus ei ole kuigi suur.

Kärsitus
See, et rasv põleb aeglaselt, on füsioloogiline tõsiasi. Suure ülekaaluga on asjatu loota, et sixpack tuleb nähtavale mõne dieedinädala pärast. Dieedipidamine nõuab eelkõige kannatlikkust ja pikka meelt. Miinuskaloritega treenimine on raske ning nõuab täpsemat treeningplaneerimist, et vältida lihasmassi vähenemist. Oluline on ka optimaalne taastumine. Kuna parim kaalulangetamise kiirus on 0,5-1 kg nädalas, venib dieet sageli vägisi pikaks. Niisiis tuleb olla ka vaimselt ettevalmistunud, muidu võib juhtuda, et dieet lõppeb juba enne eesmärgini jõudmist.

Korrapäratu elurütm
Paljudel inimestel on tänapäeval üsna hektiline elustiil. Kui sellele lisada veel tööst ja muudest põhjustest tulenev ebakorrapärane päevarütm, on arusaadav, et toimiva dieedi planeerimine ja elluviimine ei ole lihtne, vaid nõuab suuremat tähelepanu. See, mida ja millal päeva jooksul süüa, oleks hea välja mõelda juba eelmisel päeval, samuti tasub mõelda kodust toidu kaasavõtmisele. Kui süüa alati seda, mis parajasti käe ulatuses, ja siis, kui aega on, ei ole üllatav, kui ühel hetkel tuleb sein ette ja dieet enam ei edene. Seega oleks juba algusest peale hea sobitada dieet oma nö. rütmiga. Selge on, et kui mistahes asi läheb liiga raskeks ja keeruliseks, on loobumine kerge tulema.

Objektiivsuse puudumine enese suhtes
See on paljude võistlejate puhul põhjuseks, miks võistluspäeval ei olda oma parimas vormis. Ei osata ennast hinnata erapooletult ja analüütiliselt ning kiputakse oma vormi ja jõusaalis kasutatavaid koormusi võrdlema teiste saalis treenijatega, kes aga ei valmistu võistlusteks. Siis võibki tekkida väärarvamus, eriti veel kui kõik kaastreenijad tunnustavalt seljale patsutavad. Tihti ei mõisteta seda, et sellest tugevast jõusaali-vormist on veel väga pikk tee viimistletud lavavormini. Lavalaudadel peavad lihaste kõik lihaskiud olema nähtavad mistahes nurga alt vaadatuna. Üksnes sellest ei piisa, kui lihased on suured, veresooned punnitavad välja ning rasvaprotsendi mõõtur näitab väikest numbrit. Rasv peab olema kadunud ka sügavalt lihasrakkude vahelt, et lihased näiksid kuivad ja viimistletud.

Enesekontrolli puudumine
Kui eesmärgiks on lihasmassi säilitamine samaaegse rasvade põletamisega, tuleb dieet planeerida nii, et ei tekiks liiga suurt energiapuudust. Dieet ei salli aga ülemäärast maiustamist. Väikseimadki päevased näkitsemised ja oma isude rahuldamine lemmiktoitudega võivad peatada dieedi edenemise. Tuleb õppida elama koos oma isudega ning püüda hoida neid kontrolli all. Paljusid aitab märgatavalt näiteks see, et ühel päeval nädalas lubatakse endale ka selliseid toite, mis muidu on dieedi ajal keelatud. Hulga lihtsam on järgida ranget menüüd kuuel päeval nädalas, kui on teada, et kord nädalas võib maiustada. Kuid siingi tuleb jääda kohusetundlikuks, sest muidu võib nädala kaloraa¸ tõusta liiga kõrgeks. Õnnestunud dieet nõuab alati enesedistsipliini ja keeldumisi ning seda on vaja enesele teadvustada kohe algusest peale.

Ebareaalsed eesmärgid
Enne dieedile minekut tuleb hinnata objektiivselt oma olukorda, teha selgeks, mis on eesmärgiks ning milline on plaan selle täideviimiseks. Eesmärgi saavutamiseks on vaja varuda ka piisavalt aega. Seades endale eesmärke, tuleb tingimata jääda reaalsuse piiridesse. Mõnele võistlejale tundub see olevat eriti raske. Tõsiasi on, et paarkümmend kilo võib hea treenitusega meeskulturistilt kaduda enne, kui vorm on piisavalt hea. Juhul kui võistluskaal, milleni hetkel 105 kg kaaluv kulturist tahab jõuda, on 90 kg ning dieedi edenedes hakkab kaal lähenema juba 80 kilole, kuid ikka veel ei ole lihaskiud nähtavad, paneb see motivatsiooni tõsiselt proovile. Lõpptulemuseks selle valesti seatud eesmärgi pärast on kas dieedi lõpetamine või halb vorm võistlustel.

Laiskus
Nüüdisühiskonnas tundub levivat trend, et kõik on vaja kätte saada kiiresti ja lihtsalt, suuremat vaeva nägemata. Kaalu langetamisel selline mõtteviis aga ei toimi. Hoolimata negatiivsest energiatasakaalust tuleb jaksata tugevalt treenida jõusaalis ning lisaks veel teha aeroobset treeningut. Eesmärgi saavutamiseks tuleb teha kõvasti tööd ning sellest ei päästa ükski imetablett ega dieet. Loomult laisal inimesel tuleb end seega kokku võtta ja end tagant utsitada, sest lõpuks saab kogu see vaev siiski tasutud.

Üliinnukus
Dieedi võib nurjata ka liigse innukusega. Nii juhtub just eriti tihti naistega. Tahe kaalu langetada võib olla nii suur, et lihtsalt pakutakse kõigega üle süüakse liiga vähe kaloreid, söögikordade vahed on pikad, saalis käiakse kuus korda nädalas, lisaks veel näiteks 12 tundi intensiivset aeroobset treeningut. Tulemuseks on organismi ülekoormamine, lihasmassi vähenemine ja mis kõige hullem, rasvade ainevahetuse aeglustumine. Teiste sõnadega toimub täpselt vastupidine sellele, mida tegelikult tahetakse saavutada. Enese piiramine ja plaanipärasus on küll tähtsad lõpptulemuse saavutamiseks, kuid nendega ei maksa üle pingutada. Sellist entusiasmi tuleks rakendada hoopis mujal, näiteks tasub teha lühikesi, kuid intensiivseid treeninguid ning järgida dieedi eesmärgipärasust.

Internet
Internet on suurepärane tööriist ja abimees, ka dieedipidajale. Seal leidub piiramatul hulgal infot, kui seda osata vaid otsida. Internetiga võib aga kergesti ka alt minna. Näiteks erinevates foorumites on tohutult palju üksteisega vastuolus olevaid dieedinõuandeid, kusjuures iga ekspert” toob oma teooria tõestuseks välja hästikõlavaid argumente. Juhul kui enda põhiteadmised on puudulikud või ei tunne oma keha veel piisavalt hästi, võib sattuda kergesti segadusse, et mida siis peaks tegema. Selline mida võtta, mida jätta” olukord võib viia kokkuvõttes ebaõnnestumiseni. Sel juhul on soovitatav lähtuda põhitõdedest, laialt aktsepteeritud meetoditest ning unustada igasugused eksootiliselt kõlavad nõuanded. Minnes ühe meetodiga algusest lõpuni, õpib oma keha kõige paremini tundma ning alles järgmise dieediga tasub vajadusel teha korrektuure ja muudatusi.

Tõlge ajakirjast Body

Autor: Greta