Treening

Jõutreening ja naised

Treening  |   |  tekst:  |  fotod: Anonüümne  |  Kommenteeri

(Holly Wilbur/bodybuilding.com)

Kaheksakümnendatel olid aeroobikasaalid hiiglaslikud ning enamik naisi ei tõstnud iial oma jalga jõusaali. Tänapäeval on paljud naised oma horisonti laiendanud ning avastanud enda jaoks jõusaali. Siiski leidub suurel hulgal naisi, kes valeinformatsiooni tõttu ei ole söandanud veel hantlitega treenida.

Paljud käivad juba aastaid samas aeroobikatunnis ning ikka imestavad, miks nad ei suuda oma keha järgmisele tasandile viia. Mõned kardavad, et raskustega treenimine muudab nende lihased liiga suureks”. Kui oled üks nendest naistest, siis loe edasi ja saad teada, kuidas raskustega treenimise abil on võimalik saavutada vormis keha, mida oled ammu ihaldanud.

JÕUTREENINGU EELISED

1. Jõutreening vormib Sinu keha

Veedad tunde erinevatel kardiotrena¸ööridel, kuid oled ikka veel kaugel lamedast kõhust, siredatest säärtest ja pringist tagumikust? Kardiotreening põletab küll rasva, kuid ei toniseeri lihaseid. Jõutreening seevastu viib lihased toonusesse. Aeroobse treeninguga saavutad vaid iseenda väiksema versiooni. Raskustega treenides on võimalik oma keha vormida ning trimmida ka probleemsemaid piirkondi. Ei tasu valesti mõista- aeroobne treening on oluline, kuid parimate tulemuste saavutamiseks tuleks ka jõutreeninguga tegeleda.

2. Jõutreening aitab ennetada osteporoosi

Paljud naised pingutavad tugevalt, et vältida luude hõrenemist: nad söövad palju piimatooteid, võtavad kaltsiumipreparaate ja/või kasutavad hormonaalset ravi.

Kuigi need on kõik tähtsad meetodid vältimaks osteporoosi, on ära unustatud treeningu mõju luudele. Luud, nagu ka lihased reageerivad koormusele ja saavad tugevamaks. Seetõttu on tähtis, et tegeleksime regulaarselt treeninguga. Kui juba põed osteporoosi, on ikka võimalik treeninguga tegeleda, kuid peaksid kasutama eriporgrammi ning kindlasti konsulteerima arstiga.

3. Jõutreening kiirendab ainevahetus

Lihas põletab puhkeseisundis rohkem kaloreid kui rasv. Jah, see on tõsi. Kardiotreening võib küll põletada rohkem rasva kui keskmine jõutreening, aga suurenenud lihasmass, mida saavutad, põletab kaloreid kogu päeva vältel. Võid süüa rohkem ning ikka säilitada kaalu!

Kas teadsid, et ilma regulaarse lihastreeninguta kaotame igal aastal paarsada grammi lihasmassi, kui oleme vanemad kui 25. Valus! See on kindel tee ainevahetuse aeglustumiseni. Hea uudis on aga see, et treenimata indiviid võib esimese paari treeningkuuga 1 2 kg lihasmassi juurde saada.

4. Jõutreening tugevdab lihaseid

Lihtne ja arusaadav: raskuste tõstmine muudab Sind tugevamaks. Kui toidukottide kandmine on vaevaline, purgikaaned ei avane ning pärast treppe on jalad valusad, siis on aeg suunduda jõusaali.

Loodan, et suutsin Sind veenda selles, et raua tõstmine ei ole vaid meeste pärusmaa. Füüsiline vorm on midagi enamat kui võime joosta 5km. See on kombinatsioon lihaste tugevusest, kardiovaskulaarsest vastupidavusest ja painduvusest. Lisades jõuharjutused oma treeningusse, saavutate tasakaalus ning vormis keha.

Näidistreeningud tuharatele:

Esmaspäev

Kükid kangiga 5 seeriat 8 kordust (eelneb 2 kerget soojenduseeriat)

Jala sirutamine taha 4 seeriat 10 kordust

Kolmapäev

Väljaasted 3 seeriat 10 sammu mõlema jalaga

Kõndimine jooksulindil suure positiivse kaldega 15 minutit

Reede

Jala sirutamine taha 4 seeriat 8 kordust

Käärkükid hantlitega 4 seeriat 8 kordustFitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

4 parimat treeningjaotust naistele (III osa) push-pull-legs

Treening | 

Eelmises artiklis rääkisime eraldi ülakeha ja alakeha treenimisest. Kui soovid teada, kas naistele sobib selline treeningjaotus, siis artikli…


4 parimat treeningjaotust naistele (II osa)

Treening | 

Eelmises artiklis rääkisime "bro-split" tüüpi kavast ehk treeningjaotusest, kus erinevaid lihasgruppe treenitakse erinevatel päevadel. Kui…


4 parimat treeningjaotust naistele (I osa)

Treening | 

Kuidas valida endale õige treeningjaotus? Mõned küsimused mida endalt küsida: [b]Mis sobib minu graafikuga? Kui tihti ma saaksin…