Treening

Treenerid vastavad I

Kas peaks tavalise küki kang turjal hülgama?

Treening  |   |  tekst:  |  fotod: {picture_author}  |  4 kommentaari

Kas peaks tavalise küki kang turjal hülgama?

Küsimus: Olen lugenud, et paljud jõusaali treenerid soovitavad tavapärasest kükist loobumist ja propageerivad selle asemel agaralt eeskükki, viidates asjaolule, et eesküki puhul ei ole sisuliselt võimalik tehniliselt midagi valesti teha ja poolpiduselt seda sooritada, samuti on sellel harjutusel sportlasele tunduvalt väiksemad riskid. Mida sina sellest arvad ja kas võib siis tõepoolest hakata arvama nii, et eeskükk on parem/parim?

Vastus: Ok, eeskükki kohtame rohkem just nende alade puhul ja see esineb nende spordialade ettevalmistuses, kus alajäsemed, nende areng ja tase omavad suurt tähtsust. Need on sellised alad, nagu mäesuusatamine, bobikelgutamine ja kiiruisutamine. Alajäsemete jõud ja võimsus äärmiselt olulised. Sportlase eesküki sooritamise jõunäitajad ja võimekus aitavad sellistel aladel otseselt ennustada distantsi aegasid ja on nendega otseses korrelatsioonis. Seega, igatahes on eeskükk testimiseks tunduvalt parem ennustaja ja tunduvalt adekvaatsem ning täpsem.

Miks? Sest eesküki puhul ei ole suurt võimalik petta ja teiste lihaste abi kaasata, vastasel korral lihtsalt tapate ennast. Tavalise küki korral, kallutades keha kükkimise ajal ette on võimalik tõstetavat raskust selle läbi suurendada. Ehk teisisõnu me võtame ka selja appi ja ei tõsta enam puhtalt reie-nelipealihasega. Eesküki puhul, vähegi märkimisväärsemate raskustega ei ole see ennast vigastamata võimalik.

Aga kindlasti ei tuleks tavalist kükki kang turjal päris ära unustada. Osaliselt ma nõustun nende treenerite väidetega, kuid päris ära jätta tavalist kükki ma ka ei soovita. Ise kasutan palju erievaid küki variante. Erinevaid võimalusi kükkimiseks on üle seitsmekümne. Ja öelda, et hea jala saavutamiseks vajad neist ainult ühte, oleks täpselt sama, kui väita, et maja ehitamiseks on tarvis ainult haamrit.

Parim eeskükk, mida olen oma silmaga kunagi näinud, oli, kui 107 kg-ne jõutõstja kükkis 240 kg-ga. See oli väga puhas ja ei olnud see nn. Ameerika kolledzite ameerika jalgpallurite versioon. Tugevaimad eeskükkijad, keda olen oma silmaga näinud, kükkisid 3.3 korda oma keha raskusega.

Mis puutub eesküki konkreetsesse versiooni või stiili, siis eelistan ja pooldan rohkem seda tõstjate versiooni, mitte käed ristis kangil nagu kulturistid klassikaliselt seda teha harrastavad.

Veel üks asi, mida eeskükkides soovitan järgida. Ma ei soovita minna kunagi üle 6 korduse. Praktika on näidanud, et see on punkt või see kuus kordust on kestusega, mil kükkija ei jõua asendit enam hoida ja kükitakse ettepaindunult ja tugeva küfoosis asendiga. See on äärmiselt vigastusohtlik asend!!!
Nii, et kui teete kuueseid seeriaid võite teha kokku vabalt 5 10 tööseeriat. See tüüp, kellest eelnevalt rääkisin, see kes kükib eeskükis 240 kg ga, teeb näiteks 10 kuuest seeriat eeskükki hommikul ja õhtul 10 kümnest seeriat tavalist kükki kang turjal!!!

Küsimustele vastab Charles Poliquin. Kirjutis pärineb www.T-Nation.com-ist, rubriigist "With one of the world's premier strength coaches!"

Tõlkijalt: Edaspidi kavatsengi hakata sellest rubriigist teieni asjalikumaid ja harivamaid vastuseid ja ideid vahendama.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

4 parimat treeningjaotust naistele (I osa)

Treening | 

Kuidas valida endale õige treeningjaotus? Mõned küsimused mida endalt küsida: [b]Mis sobib minu graafikuga? Kui tihti ma saaksin…


Lihtne spordirõivaste juhend igaks ilmaks

Treening | 

Membershop spordieksperdid annavad nõu, milliseid spordirõivaid soetada väljas treenimiseks vastavalt valitsevale ilmale. Järgi neid soovitusi,…


Kas kalorite lugemine on ainuke viis kaalu langetamiseks?

Treening | 

Süües vähem kaloreid kui me kulutame, nimetatakse kaalulangetamise mehhanismiks. Erinevad dieedid on selle mehhanismi saavutamise meetodid.…