Retseptid

Glükoosiregulaatorid

Süsivesikuterikkad toidud nagu riis, pasta, täisteraleib, teraviljad ja puuviljad mängivad kulturisti igapäevases anaboolses protsessis suurt rolli. Nende süsivesikute õiges mahus söömine tagab lihaskasvu, tõstes insuliinitaset ja varustades keha energiag

Retseptid  |   |  tekst:  |  fotod: Anonüümne  |  Kommenteeri

Süsivesikuterikkad toidud nagu riis, pasta, täisteraleib, teraviljad ja puuviljad mängivad kulturisti igapäevases anaboolses protsessis suurt rolli. Nende süsivesikute õiges mahus söömine tagab lihaskasvu, tõstes insuliinitaset ja varustades keha energiaga. Insuliin on naturaalne hormoon, mis aitab proteiinil lihastesse tungida, et need omakorda taastuda ja kasvada saaksid. Lisaks hoiab insuliin süsivesikuid lihastes, mis tagab pideva energiareservi, mis on vajalik raskeks treeninguks ja taastumiseks. Negatiivne külg seisneb aga selles, et süsivesikute liigtarbimisel muudab keha nad rasvaks.
Tuleb süüa piisavalt süsivesikuid, kuid mitte liiga palju. Nende staadiumite vaheline piir on väga ebamäärane ja imekitsas. Lahenduseks on mõjutada keha suunama süsivesikuid kehamassi (mitte rasvkudet) kasvatama. Seda saab teha glükoosiregulaatorite abiga, mis on allpool ka ära toodud.

Oomega-3 rasvhapped
On kindlaks tehtud, et nende hulgas, kes tarbivad regulaarselt oomega-3 rasvhappeid, esineb palju vähem suhkruhaigust. Oomega-3 kergendab süsivesikute lihasesse jõudmist, tehes lihase insuliinile tundlikumaks, mis tähendab kulturisti jaoks suuremat lihaskasvu ning väiksemat rasvaks akumuleerumist. Et tunda resultaate, peab tarbima 1-2 supilusikatäit (8-16 grammi) oomega-3 rasvhappeid sisaldavat õli, nagu kalamaksaõli, rafineerimata oliivi ja päevalilleseemneõli. Alternatiivina võib ka süüa 4-6 oz lõhet, heeringat või sardiine päevas.

Naatrium
Tavalise mehe päevane naatriumivajadus on 3000 milligrammi. Kulturist kaotab trennis higistamisega seda vajalikku mineraali suurel hulgal, niisiis on vaja tal seda päevast normi veelgi tõsta (lausa mõne grammi võrra). Naatrium on väga vajalik, kuna stimuleerib glükoosi imendumist lihastesse, et teha glükogeeni. Mida rohkem glükoosi imendub, seda väiksem on tõenäosus, et glükoos ladestub rasvana. Niisiis ei tohiks naatriumit isegi dieedi ajal välja lülitada. Tuleb juua lihtsalt palju vett, et tagada korrektne hüdratsioon.

Lahustuvad kiudained
Offseasonil on loomulikult süsivesikute tarvitamine võimendatud, et tagada lihasmassi kasv, kuid süües spetsiaalseid kiudaineid, saab hoida end ikkagi suurepärases vormis. Lahustuvad kiudained, mida saab küllaltki lihtsalt vastavatest toidulisanditest, aeglustab seedimist ning glükoosi verre eritumist. See viivitus soodustab omakorda glükogeeni teket. Võta 6-8 grammi lahustuvaid kiudaineid toidulisandina või tõsta söödava kaerapudru ja ubade kogust. NB! Treeningujärgne toit peab olema kindlasti kiudainevaba ja sisaldama lihtsüsivesikuid nagu riis, kartulipuder, mesi, mahl ja sai.

Ameerika Ginseng
Ginsengi on kasutatud tuhandeid aastaid tervisliku toiduna. Võttes ühe grammi ginsengi 40 minutit enne söömist, aitab see glükoosi hulka veres stabiilsena hoida. See mitte ei aita ainult kasvada, vaid takistab ka rasva akumuleerumist. Hea oleks tarbida üks gramm kaks korda päevas enne suuri söögikordasid.


Kroom
Kas see ka töötab? See on lõputu erimeelsuste allikas. FLEX arvab, et kroom töötab siis, kui teda kombineerida teiste siintoodud glükoosiregulaatoritega. Kroom on mineraal, mis aitab glükoosil lihastesse pääseda. Seega akumuleerub vähem glükoosi rasvaks ning rohkem jääb lihaskasvuks. Kroomi peaks sööma 400 mikrogrammi päevas, eelistatud on tema tarbimine hommikusöögi ajal.Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 


Goldensand klmpressitud kookosli

PORGANDITOIDUD: Paleo ja toorvegan piparkoogid

Retseptid | 

Kogus: 1 päts Koostisained * 300 g kivideta datleid * 150 g indiapähklivõid * 2½ spl kookosjahu * 2 spl Rawsom…


PORGANDITOIDUD: Vegan piparkoogi proteiinipuder

Retseptid | 

Kahele Vaja läheb: * 100 g kaerahelbeid * kaerapiima * 5 spl kookoskoort (soovi korral) * 10 g…


PORGANDITOIDUD: NOT-ella (ehk vale-Nutella) hommikupuder

Retseptid | 

Kogus: Ühele Koostisained * 240 ml Alpro šokolaadimaitselist soja- või mandlipiima * 125 ml täisterakaerahelbeid * 30 g…