Toidulisandid

Mida tasub teada“ kasvuhormoonist?”

Paljud uued tooted toidulisanditurul sisaldavad väidetavalt kasvuhormooni (HGH). Mida sellest arvata?

Toidulisandid  |   |  tekst:  |  fotod: {picture_author}  |  Kommenteeri

Kasvuhormoon on retseptiravim, mis on äärmiselt kallis ja mille tootmistehnoloogia on keeruline ning tootmise õigus on ainult registreeritud ravimifirmadel. HGH on peptiid, mis toimib ainult suu kaudu manustatult ja hävib seedetraktis ega satu vereringesse.

HGH tootena reklaamitud kaup sisaldab tegelikult aineid, mis toimivad organismi enda kasvuhormooni sekretsiooni suurendajatena. Enamasti on nendeks aineteks aminohapped glutamiin (toimiv doos alates 2 g), arginiin ja ornitiin (toimiv doos alates 30 g päevas). Organism toodab ka ise aineid, mis suurendavad HGH sekretsiooni, nagu näiteks “kasvuhormooni vabastav hormoon” GHRH, “kasvuhormooni vabastav peptiid-2 (GHRP-2) ja kasvuhormooni vabastav peptiid-6” (GHRP-6). GHRH hävib seedetraktis. GHRP-2 ja GHRP-6 suudavad siiski seedetrakti läbida ja mingil määral satuvad vereringesse ka suu kaudu manustamisel.

GHRP-6 on patenteeritud ravimifirma poolt ja seda ei sisaldu üheski toidulisanditurul müüdavas poes (vastupidiselt väidetavale!).
Veel on patenteeritud kaks suu kaudu toimivat HGH sekretsiooni suurendavat ainet MK-677 (firmalt Merck) ja G-7502 (firmalt Genetech). Need ained ei ole laialt kättesaadavad ja nõuavad retsepti.

Mõnikord sisaldavad tooted kasvuhormooni sekretsiooni suurendajana tuntud ainet L-dopa (meditsiinis kasutusel Parkinsoni tõve ravis). Õieti sisaldavad nad teatud taimseid ekstrakte (tava ja“muceena), mis on rikkad loodusliku L-dopa poolest. Kahjuks hävib L-dopa vereringes kiiresti ja põhjustab sageli ebameeldivaid kõrvaltoimeid, nagu iiveldus ja vererõhulangus, mistõttu ei saa seda soovitada.

Lõpetuseks peab tõdema, et glutamiin välja arvatud, on ülejäänud HGH sekretsiooni suurendavad tooted teisejärgulise tähtsusega ning parim viis HGH taseme tõstmiseks on treening ja ravi.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Olev Annuse salarelv - Protein No1

Toidulisandid | 

Olev Annus on endine Eesti ja Soome kulturist, kes elab tänaseni Soomes. Olev Annus oli tuntud tõeliselt suure lihasmassi poolest, mis oli kuiv…


Kookosrasv ehk -õli annab tervise parandamiseks palju eeliseid

Toidulisandid | 

Kookosõli sisaldab väga palju küllastunud rasvu, kuid erinevalt loomsetest küllastunud rasvade allikatest on palju tõendeid selle taimse…


Kollageen – millised on eelised ja on see üldse vajalik?

Toidulisandid | 

Kollageen on kehas enimlevinud valk. Selle kiulist struktuuri kasutatakse sidekoe valmistamiseks. Nagu nimigi ütleb, ühendab see kude teisi…