Treening

Kulutab see, kes liigutab…

Treening  |   |  tekst:  |  fotod:  |  3 kommentaari

Üks nendest asjadest, mis mind korralikult pahaseks teeb on see, kui sa järjepidevalt selgitad ja põhjendad midagi inimestele, kuid ikka sellest selgitusest aru ei saada. Umbes, nagu peaga vastu seina tagumine. Tao nii palju, kui taod, haiget saad ikka ainult sina ise ja seinaga ei juhtu suurt mitte midagi. Tänaseks teemaks on treening jõusaalis kalorite kulutamise eesmärgil.

Alustuseks pean kohe ütlema, et kui eesmärgiks on maksimaalselt suur energeetiline kulutus, siis klassikaline jõutreening ei ole selle eesmärgi realiseerimiseks kaugeltki kõige sobilikum võimalus. Kõik oleneb loomulikult sellest, kuidas konkreetset jõutreeningut täpselt teostada, kuid kui me peame silmas sellist keskmist tunniajast jõutreeningu sessiooni, nagu enamus seda ette kujutab, siis see ei kuluta eriliselt palju kaloreid. Eriliselt visad sellest aru saama on algajad ja tihtipeale just naissoost uustulnukad.

On päris tavaline, et minu juurde tullakse sooviga hakata jõusaalis käima, kuna reitele on palju rasva kogunenud, kõht on ette tulnud või talje jämenenud. Kui mina lõpetan jutud toitumise tähtsusest ja vajadusest oluliselt päevast kalorikulu tõsta jäädakse enamasti endiselt soovi juurde tulla jõusaali. Kahjuks see, mida need inimesed siis jõusaalis tegema hakkavad on kõike muud kui kalorite kulutamine. Seda isegi hoolimata minu alalisest tähelepanu juhtimisest puudujääkidele. Mõne puhul tundub, et suurem aeg kulub oma treeningpäeviku täitmisele, kui harjutustele. Teine tuleb lihtsalt sõna otseses mõttes niisama passima ja kui meelde tuleb, siis teeb vahepeal mõne seeria ka. Kolmas isegi üritab midagi, kuid puhkepausid kipuvad ikkagi nii 4 – 5 minuti pikkuseks venima. Kõlab võib – olla julmalt, kuid sedasorti tegutsemine ja lähenenemine oma nn. eesmärkidele ei vääri absoluutselt aja raiskamist.

Kui kõigest hoolimata soovitakse siiski just jõutreeningut kalorite kulutamiseks rakendada tuleks silmas pidada kolme võtmetähtsusega aspekti: harjutuste valik, puhkepauside pikkus seeriate vahel ja seeriate pikkus.
Vali harjutused, mis kaasavad töösse terve keha ja seeläbi korraga palju lihaseid. Kui eesmärgiks on kehakaalu alandamine ja te tulete trenni selle eesmärgi nimel tegutsema, siis on oluline energiat kulutada. Kui prioriteediks on energia kulutamine, puudub vähimgi põhjus teha selliseid harjutusi nagu seistes kere kallutused külgedele, istesse tõusud, biitsepstõsted kangiga või ülesirutused pingil. Neid asju ei käsitleta otseselt nii, et tahan kõhulihaseid nähtavale, siis teen kõhtu, tahan „sangasid“ külgedelt väiksemaks, teen kerekallutusi jne. Tehke seda, mis kulutab, tehke seda, mis töötab ja annab tulemust. Kaalu langetamine on mingis mõttes sarnane skulptori tööga. Kui skulptor hakkab kivist kuju välja raiduma, siis kuju on tegelikult selles kivitükis justkui nagu juba olemas. Tuleb ainult üleliigne eemaldada ja valmis skulptuur ilmubki nähtvale. Kaalu langetamisega on mingis mõttes sama lugu. Paljudel juhtudel on ilusad kehavormid, isegi needsamad paljuihaldatud kõhulihased juba olemas, kuid, et sale keha, kaunid kehavormid ja kogu ilu nähtavale ilmuks, tuleb üleliigne pealt eemaldada. Eemaldamiseks tulebki energiat kulutada.

Parimad harjutused, kui eesmärgiks on kalorite kulutamine:


Thruster
Kliki siia...

Kükk ja kõik selle harjutuse variatsioonid
Kliki siia...

Jõutõmme ja kõik selle harjutuse variatsioonid
Kliki siia...

Väljaasted
Kliki siia...

Purpees
Kliki siia...

Kummi kantimine…suvel õues
Kliki siia...

Kelgu vedamine…suvel õues
Kliki siia...

Svingimine sangpommiga
Kliki siia...

Lõuatõmbed
Kliki siia...

Hüpitsaga hüppamine
Kliki siia...

...neid harjutusi on loomulikult veel!

Fakt on see, et need tegevused mida nimetasin on rasked ja enamusele väga ebameeldivad. Võtkem aga teadmiseks, et harjutuste maailmas kehtib see, et mida raskem on, seda toimivam see asi on. Kui on kerge, ei esita see meie kehale mingit pinget ja väljakutset, me ei pea nägema vaeva ega kulutama energiat.

See, kui palju sa kulutad, sõltub sellest, kui pikad on sinu puhkepausid seeriate vahel. Siit ka sõnum kõikidele neile, kes soovivad oma keha rasva osakaalu vähendada just jõusaali abil. Tüüpiliselt ei suudeta kahjuks puhkepauside tähtsusest üldse aru saada. Faktid on aga sellised, et kui eesmärgiks on kalorite kulutamine, siis juba 30 – 40 sekundine viivitus või pausi pikenemine vähendab oluliselt kalorite kulu. Puhkepausid võiks olla 45 – 60 sekundit, juhul, kui sinu eesmärgiks on kalorite kulutamine ja jõutreening on sinu ainus nädalane füüsiline treening. Kui te teete aeroobset peale jõusaali veel lisaks on asjalood loomulikult mõnevõrra teistsugused.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Miks ja kuidas kodus trenni teha?

Treening | 

Enda liigutamiseks ja enesetunde parandamiseks ei pea tingimata treeningsaali minema, vaid üsna lihtsalt on võimalik ka koju luua korralik…


TEGIJATE TREENING: Kirp2 e. K.J Konsap - Rind, Õlg, Käed

Treening | 

Seekordne tegijate treening on selles mõttes natuke teistlaadi, kuna ette on võetud võistleja, kes esindab alles juunioreid. Orbiidil on selline…


Ott Kiivika treening - ja toitumiskava, vol.1

Treening |  (3)

Selles loos avaldab Ott saladused, kuidas ta valmistus viimasteks võistlusteks (EMV 2003). Esimeses osas toome ära treeningu ja toitumise täpse…