Varia

Kui plaanid võistelda bikiinifitnessis!

Bikiinifitness on kasvanud suurima osavõtjate arvuga kulturismialaks nii Eestis kui ka mujal maailmas.

Varia  |   |  tekst:  |  fotod: Fitness.ee  |  Kommenteeri

Bikiinifitnessis võistlemiseks eeldatakse sportlaselt naiselikku treenitud keha. Aga mida on veel oluline teada, kui plaan on võistelda bikiinifitnessis?

Bikiinifitnessis võivad võistelda kõik, kes seda soovivad. Edukuses mängivad rolli küll geneetilised eeldused, kuid suures osas on edu võtmeks tahe teha tööd, järjepidevus treeningutes ja toitumistest ning eesmärkide püstitamine ja nende järgimine!

Bikiinifitnessis on veel eraldi kategooriaid, mis jagunevad sportlaste pikkuse järgi.

Võistlusklassid rahvusvaheliselt võistlustel:


Juuniorid: avatud klass
Naised: -160 cm, -163 cm, -166 cm, -169 cm, -172 cm, +172 cm
Veteranid: +35 eluaastat

Võistlusklassid Eestis


Juuniorid: avatud klass
Naised: -163 cm, -169 cm, +169 cm
Võistlusvoorud võivad mõneti erineda

Võistlusvoorud

Kui ühes kategoorias on võistlustel üle 15 sportlase, toimub eliminatsioonivoor, kus sooritatakse 5. kaupa veerandpöörded.

Eliminatsioonivoorust pääseb 15 sportlast edasi poolfinaali, kus sooritatakse 4 veerandpööret ning kutsutakse ette võrdlusi.

Poolfinaalist 6 parimat pääsevad finaali, kus selgitatakse välja võitjad.

Finaalis tullakse lavale T-walk'ga (eesti k. T-kõnd) ehk ühekaupa ning see on hetk, kui sportlane saab näidata end just nendes poosides, nagu ta ise seda soovib. See on Sinu hetk, kus kohtunikud jälgivad ainult Sind. Soovitatakse näidata ainult neid poose, milles sportlane end kõige paremini tunneb. Finaal jätkub veerandpööretega ehk eestpoos, küljepoosid ja tagantpoos.

Poseerimine

Bikiinifitnessis sooritatakse 4 kohustuslikku poosi, lisaks on juures ka vabapoos, mida hoitakse, kui parasjagu hindamist ei toimu. Kohustuslike pooside hulka kuuluvad: eestpoos, küljepoosid ühelt küljelt, tagantpoos ja küljepoos teiselt küljelt. Veerandpöörded toimuvad kellaosuti liikumise suunas.

Lavakohtunik jagab järgmisi käsklusi:
"Alustame hindamisega.
a) eestpoos;
b) veerandpööre paremale, küljepoos
c) veerandpööre taha
d) veerandpööre paremale, küljepoos
e) veerandpööre ette, eestpoos"

Hoides tagantpoosi, võib peakohtunik paluda sportlastel astuda 6 sammu ette (st. et sportlane seisab seljaga kohtunike poole ja astub näoga lava sügaviku suunas). Peale 6 sammu sooritamist hoitakse kohustuslikku tagantpoosi ja seejärel pööratakse uuesti näoga kohtunike poole ja sooritatakse 6 sammu lava ette.

Võrdluste ajal võivad kohtunikud paluda võistlejatel omavahel ka kohti vahetada. Peale võrdlusi pöörduvad võistlejad oma kohale tagasi, mis on numbrilises järjestuses.

Tähtis on, et sportlane kuulaks ja järgiks laval antavaid käsklusi!

See, kuidas poose täpselt sisse võtta, sõltub sportlase enda füüsisest. Igal sportlasel soovitatakse leida just tema jaoks sobivaim poos. Uus on küll see, et tagantpoosis jalgade ristamist võidakse alla hinnata. Tagantpoosis juuste seljale jätmine on vabatahtlik ja sportlase enda otsustada, ning erinevatel võistlustel poseeritakse erinevalt, seega soovitatakse jälgida teisi sportlasi.

Oluline on, et kohustuslike pooside ajal ei tohi sportlane ennast liigutada (peab hoidma poosi). Kui hindamist ei toimu, hoiavad sportlased vabapoosi. Vabapoos on Sinu parim eestpoos (kas otse või küljega). Meie soovitus on vabapoosi ajal mitte liialt palju poose vahetada.

Võistlusbikiinid

Bikiinifitnessis kantakse igas voorus ühesuguseid bikiine s.t, et reeglid igale voorule on samad:
1. Võistlusbikiinid on nõuete kohaselt kaheosalised.
2. Bikiinide värv, muster ja kaunistused on sportlase enda valida.
3. Bikiinid peavad vastama heale maitsele.
4. Bikiinide alumine osa peab katma tuharast vähemalt 1/3 osa (30%) ja eesmise alumise osa. Stringi-tüüpi bikiinid on rangelt keelatud.

Oluline on teada, et ka kohtunikud võtavad bikiinide istuvust hindamisel arvesse. Samuti ei soovitata väga eksperimenteerida ja bikiinide loomisel hetkel laval olevast moest kõrvale kalduda.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Kuidas piisavalt vedelikke tarbida?

Varia | 

Kliima muutub isegi põhjamaistes piirkondades ülikuumaks ja see põhjustab erinevaid probleeme. Lisaks põuale kannatavad inimesed ka…


Võistlusärevuse mõjust sportlikule sooritusele

Varia | 

Võistlused tekitavad enamikul sportlastel teataval määral ärevust, mõnel rohkem, teisel vähem. Mõnikord on see seotud pigem põnevuse,…


Kuidas valida, milline elektritõukeratas osta?

Varia | 

Sellega jõuate lihtsalt punktist A punkti B, väldite liiklusummikuid ja ei reosta loodust. Elektritõukerataste pakkumine on eriti lai: võite neid…