Toidulisandid

Kellele on mõeldud spordilisandid?

Spordibatoone ja -pulbreid peetakse sageli vaid tippsportlaste ja lihasmassi kasvatajate pärusmaaks. Tegelikkuses saavad aga neist abi ka aktiivse eluviisiga inimesed, kaalulangetajad ja näiteks maovähendusoperatsiooni läbi teinud inimesed.

Toidulisandid  |   |  tekst:  |  fotod: Ajakiri Naised  |  Kommenteeri

“Eelkõige on toidulisandid mõeldud sportlike eesmärkidega inimestele. Mida suurem treeningukoormus, seda rohkem peab toitumine seda toetama. Samas luuakse tänapäeva inimese kiiret elutempot ja sageli ühekülgset toitumist arvestades üha enam ka mittesportlastele mõeldud toidulisandeid, mis võimaldavad kiirelt, mugavalt ja maitsvalt täita inimese päevaseid toitainenorme,” selgitab Fitness.ee turundusjuht Kristjan-Johannes Konsap.

Taastusjook kohupiima asemel


Toidulisandite kasutamise eesmärk on eelkõige tavatoitu täiendada, lisaks võimalus saada toitaineid kontsentreeritud kujul. Toidulisandeid on erinevaid: vitamiinid, valgujoogid, aminohapped, oomega-3- ja oomega-6-rasvhapete preparaadid jpm. Konsapi sõnul on spordis enim levinud piimavalkude (vadak või kaseiin) kontsentraadid pulbri näol. “Kui sellele lisada glükoosi ehk viinamarjasuhkrut või maisist valmistatud maltodekstriini, saamegi kõige elementaarsema taastusjoogi. Nagu näha, sisaldavad sellised pulbrid täiesti looduslikke toiduaineid, lihtsalt kontsentreeritud kujul.” Peale valgupulbrite on olemas ka batoone, smuutisid, pudinguid, šokolaade ja küpsiseid.

Konsapi sõnul vajavad tippsportlased kindlasti kordades rohkem toidulisandeid, kuid organismi elementaarsete toitainetega varustavad lisandid on omal kohal ka tervisesportlase menüüs. “Lisandite alla käib näiteks valkude-süsivesikutega taastusjook, mida on mugavam tarbida, kui näiteks sama kogust toitaineid andvat kohupiima spordikotis kaasas tassida.

Samamoodi on toidulisand ka näiteks oomega-3-rasvhappeid andev kalaõlikapsel. Kui ei tarbita piisavalt sageli oomega-3 sisaldavat lõhet, avokaadot või Kreeka pähkleid, saab kapslitega garanteerida vajalike rasvhapete pideva tarbimise.”

Naise keskmine päevane energiavajadus on 2000 kilokalorit, millest 50% peaks tulema süsivesikutest, 30% rasvadest ja 20% valkudest.

Konsapi sõnul aitavad toidulisandid organismil kehalise koormusega toime tulla. “Treening kulutab lihaseid ning nende taastumiseks ja arenemiseks on vaja tarbida rohkem valke, kui tavainimene tarbib.” Sporditoidus olevad valgud taastavad lihast ja süsivesikud energiavarusid. “Öeldakse, et tänane trenn tehakse eelmise päeva toitumise pealt. Kui oled taastusjoogi ära joonud, taastab organism oma algstaadiumi vähem kui 24 tunniga. Kui päevas on mitu trenni, on taastusjoogi joomine eriti oluline. Lihtsalt aktiivsel inimesel on kõige olulisem valkude-süsivesikutega taastusjoogi joomine, milles on lisaks makrotoitaineid.”

Abi kiires elutempos


Olemas on ka toidukorra asendamiseks mõeldud valgubatoone ja toidukorraasendajaid, mida tavainimene saab kasutada näiteks kiire elutempo korral normaalse söögirütmi säilitamiseks. “Neid toidulisandeid sobib kasutada vahepalana või ampsuks enne trenni. Need võimaldavad kiirelt kätte saada toitained, mis ühes eines olema peaks, tekitamata enne trenni ebameeldivat raskustunnet.”

Konsap lisab, et kindlasti ei peaks toidulisandeid kasutama peamise toitaineallikana, kuna need ei asenda tervislikku ja mitmekülgset tavatoitu. “Meie poodi on tulnud ka inimesi, kellel on olnud maovähendusoperatsioon, mille tõttu nad ei saa tahket toitu süüa, aga neil on ikkagi vaja toitained kätte saada. Sellisel puhul saab abi toidukorraasendajast, mis on samuti tehtud valgupulbri põhjal.”

Ohud ja kõrvalnähud


Oht toidulisandeid üle süüa ei ole Konsapi sõnul suurem kui süüa näiteks meeletutes kogustes kohupiima või leiba või mõnd muud tavatoitu. “Kindlasti pole tervislik toituda ainult toidulisanditest. Samamoodi on ühekülgne toituda ka vaid toorsalatist. Üle saab süüa nii maiustusi, toidulisandeid kui ka toorsalatit, kui ei arvestata keha kalorivajadust ja söögi kogust.”

Kuna ametlikult müüdavad toidulisandid on kontrollitud, ei esine nende puhul rohkem kõrvalnähtusid kui tavatoidu talumatuse või toiduallergia puhul. FitShopi näitel ütleb Konsap, et piimavalgupulbritest on välja filtreeritud üleliigsed rasvad ja laktoos, muutes need sobivaks rohkematele inimestele. “Samuti leiab valikust näiteks soja- ja riisivalke, mis aitavad täiendada taimetoitlaste menüüd eluks vajalike valkudega.” Neid saavad tarvitada ka allergikud, et korvata tavatoidu puudujääke.

Veel toob Konsap välja, et mõnele inimesele ei pruugi sobida toidulisandis kasutatav suhkruasendaja, näiteks aspartaam, kuid seda saab ise koostisest järele vaadata.

Loe juba uusi lugusid värskest ajakirjast Naised!
Veelgi mugavam, telli endale ajakiri Naised eriti hea pakkumisega: võida 12 paari kingi


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Olev Annuse salarelv - Protein No1

Toidulisandid | 

Olev Annus on endine Eesti ja Soome kulturist, kes elab tänaseni Soomes. Olev Annus oli tuntud tõeliselt suure lihasmassi poolest, mis oli kuiv…


Kookosrasv ehk -õli annab tervise parandamiseks palju eeliseid

Toidulisandid | 

Kookosõli sisaldab väga palju küllastunud rasvu, kuid erinevalt loomsetest küllastunud rasvade allikatest on palju tõendeid selle taimse…


Kollageen – millised on eelised ja on see üldse vajalik?

Toidulisandid | 

Kollageen on kehas enimlevinud valk. Selle kiulist struktuuri kasutatakse sidekoe valmistamiseks. Nagu nimigi ütleb, ühendab see kude teisi…