Varia

Profikulturism on kurssi kaotamas...

„Mr. Olympia“ võistlus üksnes suurendab Schwarzeneggeri kriitikat spordile, mille populaarsust ta omal ajal populariseeris. Ent, kui Arnold seostab tänaste profifüüsiste masendavat olukorda peamiselt kohtunike eelistuste ja hinnangutega, siis olukorra põhjalikum uurimine annab tunnistust, et süüdlasi on siiski teisigi.

Varia  |   |  tekst:  |  fotod:  |  Kommenteeri

Täpsemalt 8. märtsil 2015, vähem kui 24 tundi pärast seda, kui Columboses, Ohios oli suure rõõmuga õnnitletud järjekordset Arnold Classic´u võitjat tuli Schwarzenegger oma iga-aastasele pühapäeva hommikusele seminarile kogunenud fännide ja ajakirjanike ette pommsõnumiga. Ta andis jõuliselt hävitava hinnangu hetkel valitsevale seisule eliitkulturismis heites tekkinud olukorda esmajärgus ette IFBB peakohtunik Jim Manionile ning teistele ametnikele, kes selle asemel, et eelistada esteetiliselt arendatud füüsiseid (näiteks omaaegne Steeve Reevesi stiilis esteetika) „valivad võitjateks võistlejaid, kelle keha on „pudelikujuga“ või kes on lihtsalt jämedama kaela ja suuremate lihastega“. See oli korralik peapesu, mille kaja kostus veel nädalaid hiljem jututubades, foorumites ja jõusaalides.

Schwarzenegger on selline harvaesinev avaliku elu tegelene, kes on tõusnud pisikesest subkultuurist ülemaailmseks kuulsuseks, kuid ei ole seejuures oma ürgjuurtest palju kõrvale kaldunud. Tegemist on siiski mehega, kes on California kubernerina olnud ühe maailma suurima majandussüsteemi eesotsas ja kes on läbi aegade üks enim-müüdumaid filmistaare. Seesama mees on avalikult mõtisklemas kulturismi kui spordi esteetikast. Muidugi, kui seda üldse enam spordina klassifitseerida saab ja selle tipptasemel viljelejaid üleüldse sportlasteks nimetada võib, kuna vaevalt, et neid spordiajakirjade lehekülgedel figureerimas näha saab. Ja seejuures ei saa teda oma arvamusega maha kanda, nagu ühte asjatundatut kiiktoolis virisevat vanameest stiilis, et „tänapäeva kulturism on hukas, kus ikka meie omal ajal“.Paljud on Schwarzenegger´iga nõus. Kogenud vaatlejad ja tippkulturismi arengut pikemalt jälginud huvilised teavad hästi, millest Schwarzenegger räägib: väljavajunud punnitavad maod, süntool, akne armid, nahaalused mädapaised ja Michelini mehikese sarnased, justkui tükkidest kokku pandud ebaloomulikud kehad. Vahest tundub kulturismi võistlustel nagu laval seisaks mööblikapid, millel on pead otsas. See, mis tänastel tippkulturistidel on puudu, seda võib näha seitsmekümnendatel, kui oli Arnoldi kõrgaeg. Seda perioodi nimetatakse ka kulturismi „Kuldseks ajastuks“.

Ei möödu aastatki, kui ei heisataks Frank Zane´i kehakontuuridega loosungit deklareerides seda kui ideaalset maskuliinset esteetikat, mille poole kõik kulturistid peaks püüdlema. Seitsmekümnendate ajastu Schwarzenegger´i pildid ajakirjade kaantel müüvad endiselt paremini kui kaasaegsed kulturismistaarid. See ajastu sünnitas kulturismi, andis etalonid ja oli selle suure tööstuse aluseks.

„Kuldne ajastu“, see kvaliteet on unustatud

Kui selles osas, et kulturism kui sport peaks kursi tagasi võtma „Kuldse ajastu“ etalonile ja esteetikale ollakse järjest enam ühel meelel, siis selles osas, kuidas kulturism tänasesse seisu on sattunud on arvamusi erinevaid. On neid, kes ütlevad, et süüdi on nn. „gurud“, kes ei ole muud, kui ainete varustajad, kes tegutsevad mustal turul ja levitavad aineid ilma igasuguse meditsiinilise kontrolli ja vastutuseta.

Aga tegelikult sai tänane asjade seis alguse juba palju varem enne „gurude“ tegutsemise aega. Üheksakümnendate keskel palus kord üks ajakirja „Flex“ toimetaja ühelt tippkulturistilt, et see saadaks näidise oma treeningkavast. See konkreetne kulturist, kes oli tuntud oma vaimuka teravmeelsuse poolest saatis nii poolnaljapärast toimetajale koopia oma ainekuuridest. See oli pooliroonitsev-humooritsev vastus nimekirjaga hädavajalikust ainete arsenalist, mida on vaja, et eliitkulturismis edukas olla ja läbi lüüa. Siinkohal tuleb vägisi meelde ütlus: „See on naljakas, sellepärast, et see on tõsi.“ Ainult, et tänasel päeval ei olegi see olukord enam nii naljakas.
Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Kuidas piisavalt vedelikke tarbida?

Varia | 

Kliima muutub isegi põhjamaistes piirkondades ülikuumaks ja see põhjustab erinevaid probleeme. Lisaks põuale kannatavad inimesed ka…


Võistlusärevuse mõjust sportlikule sooritusele

Varia | 

Võistlused tekitavad enamikul sportlastel teataval määral ärevust, mõnel rohkem, teisel vähem. Mõnikord on see seotud pigem põnevuse,…


Kuidas valida, milline elektritõukeratas osta?

Varia | 

Sellega jõuate lihtsalt punktist A punkti B, väldite liiklusummikuid ja ei reosta loodust. Elektritõukerataste pakkumine on eriti lai: võite neid…