Toidulisandid

Frenzy ksülitoolpastillid — treenides ei tohi hambaid unarusse jätta

Treenides mõtleme lihastele ja liigestele, aga kindlasti mitte hammastele. Kuna tippvormi ei jõua katkiste hammastega, on sportlastele suuhügieen äärmiselt oluline.

Toidulisandid  |   |  tekst:  |  fotod: frenzy.ee  |  Kommenteeri

Sportlased toituvad küll läbimõeldult, kuid paradoksaalsel kombel võib nende toitumisrežiim mõjuda hammastele kahjulikult.

Sagedasemad einekorrad, nagu sportlastele on ette nähtud, ning energiabatoonide, toidulisandite ja spordijookide tarbimine kiirendavad kaariese ja hambaaukude teket.

Kuid on ka üks suhkur – ksülitool – mis hoiab hambad terved ja kaalu kontrolli all.

Frenzy ksülitoolpastillid 50tk
Frenzy ksülitoolpastillid 50tk

Treenides mõtleme lihastele ja liigestele, aga kindlasti mitte hammastele. Teame, et organism on üks tervik, kuid kipume seda unustama. Eeldame, et korrapärane hooldus hoiab hambad korras ning sellest piisabki. Kuna tippvormi ei jõua katkiste hammastega, on sportlastele suuhügieen äärmiselt oluline. Näiteks hambapõletikuga tuleb trennist mõneks ajaks loobuda.

Pikemat aega ravimata olnud hambad kahjustavad maksa, neere ja südant ehk kui hambad unarusse jätta, võib see põhjustada suuri terviseprobleeme ja teha lõpu intensiivsele treenimisele. Heas korras hambad on kõigile olulised, sest krõmpsuva porgandi või vintske liha hammustamises on oma võlu.

Seetõttu peaks hammaste tervis korda minema neilegi, kes saavutusspordiga ei tegele ning peavad trenni harrastuseks.

Kuidas ksülitool toimib?
Meie suuõõnes elavad bakterid ei suuda ksülitooli lagundada nii nagu kristalset valget suhkrut. Seepärast ei järgne pärast ksülitooli söömist hambapinda nõrgestavat happerünnakut, kaariest tekitavad bakterid jäävad energiapuudusesse ega paljune enam.

Seda maagilist magusainet, mida nätsupakkidelgi suures kirjas välja tuuakse, on aastakümneid uurinud meie põhjanaabrid Turu Ülikoolis.

Soomlaste uurimistöödest selgub, et ksülitool on üks vähestest hambakaariest mittetekitavatest suhkrutest. Kui kasutada ksülitooli regulaarselt 5–14 grammi päevas, väheneb suus kaariest tekitavate mikroobide hulk. Hambaaugu tekkerisk alaneb korrapärasel tarvitamisel isegi kuni 80%!

Kuidas ksülitooli manustada?
Ksülitoolisisaldus varieerub toodetes olulisel määral: efektiivseks peetakse tooteid, milles on ksülitooli enam kui 75% toote kaalust. Suurem ksülitoolisisaldus muudab omandatavate ksülitooligrammide arvutamise lihtsamaks.

Kui toidukordade või vahepalade vaheline aeg ei ole piisavalt pikk, et suu mikrofloora jõuaks taastuda, on kasulik võtta Frenzy ksülitoolipastille.

Kui süüa iga eine või joogipausi järel paar pastilli, võib olla kindel, et hambad on tugevad ja terved ning nii see ka jääb.

Uskuge, need väikesed abimehed toimivad!

Mida peaks ksülitoolist teadma?
* See on looduslik suhkur, mida sisaldavad puu- ja juurviljad ning mida toodetakse suurtes kogustes kasepuust ja maisitõlvikutest.

* Inimorganism toodab iga päev 5–15 grammi ksülitooli. Meie organism on ksülitooliga hästi tuttav ja teab, kuidas sellega käituda.

* Ksülitool näeb välja nagu suhkur: valge ja kristalne. Sel on ka suhkru maitse. Seda kasutatakse magusainena ravimites, närimiskummides ja pastillides.

* Kuigi ksülitooli energeetiline väärtus on väiksem (pea poole väiksem ehk 2,4 kcal/g) kui valgel lauasuhkrul, annab see siiski kaloreid. Kehakaalu langetades tuleks arvestada saadava energiaga.

* Ksülitool on diabeetikule ohutum kui suhkur, kuna ksülitool imendub ja suurendab vere glükoosisisaldust tunduvalt aeglasemalt ja vähem.

* Kuigi ksülitool on madala glükeemilise indeksiga, imendub see osaliselt organismi. Suuremate ksülitoolikoguste puhul tuleb diabeetikul sellega arvestada.

* Kuna ksülitooli lagundamise töö teevad ära soolestikus leiduvad bakterid, võib ksülitooli tarvitamisel tekkida kerge kõhupuhitus ja -lahtisus. Seda aga vaid juhul, kui korraga manustatakse suuremas koguses ksülitooli.

Laulja Kristjan Kasearu soovitab: “Laulja ja näitlejana on loomulikult oluline, et mu hambad oleksid väliselt korras! Aga seda saavad nad olla ainult siis kui nad on terved! Ksülitooli tarbides ma tean, et toetan oma hammaste tervist!”

Kristjan Kasearu
Kristjan Kasearu


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Olev Annuse salarelv - Protein No1

Toidulisandid | 

Olev Annus on endine Eesti ja Soome kulturist, kes elab tänaseni Soomes. Olev Annus oli tuntud tõeliselt suure lihasmassi poolest, mis oli kuiv…


Kookosrasv ehk -õli annab tervise parandamiseks palju eeliseid

Toidulisandid | 

Kookosõli sisaldab väga palju küllastunud rasvu, kuid erinevalt loomsetest küllastunud rasvade allikatest on palju tõendeid selle taimse…


Kollageen – millised on eelised ja on see üldse vajalik?

Toidulisandid | 

Kollageen on kehas enimlevinud valk. Selle kiulist struktuuri kasutatakse sidekoe valmistamiseks. Nagu nimigi ütleb, ühendab see kude teisi…