24. detsember 2003

RETIBOL

SPORTLASTE TOIDULISAND RETIBOL KUULUB ADAPTOGEENIDE KLASSI.
ADAPTOGEENID on looduslikud toidulisandid, mis on leitud üksikutest taimedest ja taime ürtidest, et kaitsta organismi erinevate stressorite vastu, tasakaalustades ja harmoniseerides organismi tööd. Adaptogeenid on alternatiivid anaboolsetele steroididele, aidates kohaneda raskete treeningkoormustega ning nad suurendavad kontsentreerumisvõimet võimaldades tõsta treeningumahtu (eriti pikaajalisel kehalisel tööl) ning suurendavad ka vastupanu haigustele.
Adaptogeenid ei kuulu dopingainete nimekirja ning ühtegi tervisele kahjulikku kõrvalmõju nende tarbimisel ei ole täheldatud.
Maailmakuulus farmakoloog ja füsioloog Israel Brekman on tuntud kui adaptogeenide isa ja avastaja. Israel Brekmani on adaptogeene iseloomustanud järgmiste karakteristikutega:
Ei ole mürgine, ning on täiesti ohutu kasutada nii loomadel kui ka inimestel
Suurendab keha mittespetsiifilist vastupanu stressile
Taastab organismi loomuliku ainevahetusliku tasakaalu – homeostaasi
IMMUUNSÜSTEEM
Mitmed uuringud on näidanud, et adaptogeenid ja neist valmistatud toidulisandid omavad positiivset mõju immuunsüsteemile. Adaptogeenid tõstavad T-lümfotsüütide (tapjarakkude”) taset, mis omavad olulist rolli viirustevastases võitluses. Teises uuringus sedastati, et eleutherokoki ekstrakt suurendab perifeerse veres leukotsüütide aktiivsust ning vähendab nahapinnal olevat floorat suurendades keha mittespetsiifilist vastupanuvõimet. Adaptogeenid mõjutavad rakusiseste antiviiruskehade arengut võimaldades vastu seista erinevatele viirustele.
FÜÜSILINE TÖÖVÕIME
Adaptogeene on laialdaselt kasutatud intensiivselt töötavate inimeste abistajatena. Nad suurendavad märkimisväärselt keha funktsioone, tõstavad füüsilist töövõimet ning aitavad parandada taastumisvõimet. Taastumisvõime parandamisel peetakse oluliseks eriti selliste adaptogeenide nagu Chisandra, Eleuterococ ja Aralia osa.
NÄGEMINE, KUULMINE JA VESTIPULAARAPARAAT
Adaptogeensed taimed ja neid sisaldavad preparaadid, nagu Retibol ja Prime Quest on näidanud laboratoorsetes ja kliinilistes uuringutes, et nad parandavad sensoorsete organite talitluse. Uuringutes eleutherokokiga on täheldatud nägemishäirete vähenemist. Uuringus 65 terve indiviidi (põhiliselt õhu, mere, raudtee- ja autotöölistel) kasutades eleutherokoki ekstrakti viis leevendusele, või ebamugavuse elimineerumisele neil, kes kannatasid liikumisvaeguste ja hädade, või üldise ebamugavuse käes, mis on seotud reisimisega. Peale eleutherokoki tarbimist paranes patsientidel kuulmisvõime. Igas uuringus, kus osalesid piloodid, astronaudid, tehasetöölised, nähtus, et need adaptogeenid omavad positiivset efekti.
SÜDAME- VERESOONKOND
Adaptogeenidest valmistatud toidulisandid (ekstraktid jms.) on väga kasulikud südame veresoonkonnale ja hingamissüsteemile ja seda eriti aktiivse eluviisiga inimestel. Eleutherokoki ja Aralia mandhuricat positiivset efekti on täheldatud rasket füüsilist tööd tegevatel indiviididel, ning neil, kes töötavad rasketes klimaatilistes tingimustes. Adaptogeenidel on südame-veresoonkonda kaitsev efekt, seda eriti pikaajalise stressi ajal, surudes alla adrenaliini mõju ning vähendades seeläbi stressi hävitavat mõju südamelihasele.
STRESSIVASTANE VÕITLUS
Stress on fenomen, mis häirib meie keha erinevatel moodustel. Mõned stressiga kaasnevad sümptomid nagu unehäired, depressioon, väsimus, ärrituvus, letargia, mure võivad avaldada laastavat mõju kogu organismile. Koos psüühiliste sümptomitega on organismil ka suuremad reaktsioonid stressile. Stress mõjutab organismi võimet glükoosi lagundada energiaks. ?-lipoproteiinide hulk suureneb ja need inhibeerivad energia läbipääsu läbi raku membraanide. Selline vähenenud energia tase mitte ainult ei mõjuta meie kehalist töövõimet, vaid inhibeerib ka organismi kõikide organite funktsiooni, kaasa arvatud aju. Adaptogeensete ekstraktide kõige võimsam ja tähtsaim omadus on võidelda stressiga, sõltumata selle iseloomust. Eleutherokok senticosus suurendab organismi vastupanuvõimet erinevatele stressoritele. Eksperimendid on kokkuvõtlikult näidanud, et Eleutherokok mõjutab neerupealseid, vähendades selle poolt vahendatud stressi sündroome. Adaptogeen Rhodiola rosea võimaldab suurendada ?-endorfiinide taset veres, mis inhibeerib stressi poolt põhjustatud hormonaalseid muutusi.
ADAPTOGEENIDE OSA SPORDIS
Prof. I. Brekman andis soovitusi Venemaa sportlastele, kuidas saavutada edu spordis. Pidevalt on otsitud meetodeid, kuidas tõsta sportlikku saavutusvõimet ja parandada taastumisvõimet pärast kehalist koormust. Ta soovitas sportlastele ja treeneritele mittedopingainetena tuntud adaptogeene, kui vajalikke toidulisandeid igapäevasele treeningre¸iimile. Nüüdseks on adaptogeensed preparaadid tuntud nii teadlastele, treeneritele kui ka sportlastele. Vene olümpiakoondise toitumisala nõustaja prof. Sergei Portugalov, kes juhatab Moskva Sporditeadus Instituudis Bioloogiliselt Aktiivsete Ühendite Laboratooriumit, olles ka ülemaailmse Anti-dopingu Föderatsiooni liige arvab, et spordis on Venemaa sportlasi suuresti aidanud adaptogeensete taimede preparaadid, mis lubavad sportlasel kiiremini taastuda rasketest treeningkoormustest, kohaneda erinevate keskkonna ja kliima tingimustega ja tugevdada immuunsüsteemi. Spordis edutoovateks preparaatideks peetakse nii üksikute adaptogeenide, kui ka mitmetest adaptogeenidest valmistatud toidulisandeid. Tuntuimad neist on RETIBOL ja PRIME QUEST, mida teadaolevalt kasutavad mitme maailmatasemel sportlased.
Kuidas adaptogeenid avaldavad mõju organismis raku tasandil.
Meie tervis sõltub rakkude õigest funktsioneerimisest. Stress avaldab ülitugevat mõju raku tasandil, häirides rakkude energiaga varustatust. Kui rakk ei suuda korralikult funktsioneerida, muutub ta nõrgaks ja kahjustatuks, viies organismi funktsioneerimise langusele, mida võib nimetada haiguslikuks seisundiks. Sellises seisundis suudavad adaptogeenid anda positiivset efekti. Esmalt võimaldavad nad organismil kasutada olemasolevaid energiaressursse ensüümide ja glükoosi imendumiseks rakkudesse. Adaptogeenid tõkestavad raku energiatootmist pärssivate ühendite moodustumist, tagades rakkude normaalse funktsioneerimise. Protsess, mida mõjutavad adptogeenid, toimub kõikides keharakkudes. Rakkude õigel funktsioneerimisel saavutavad organsüsteemid ja organid eluterve talitluse. Organism normaliseerub ja saavutab tasakaalu, mis on mõjutatud looduslikul teel.
Retiboli sisaldab bioloogiliselt aktiivset 20-hüdroksüekdisooni, mis stimuleerib lihasrakus valkude sünteesi aminohapetest mõjutades DNA-d ja mRNA-d . Seda on näidanud mitmed Jaapanis, Venemaal, Usbekis ja Ukrainas läbi viidud uuringud.
Adaptogeenide erinevus teistest farmakoloogide poolt soovitatud droogidest.
Kuigi adaptogeenid on oma mõjult suuresti sarnased teiste nn. immuunostimulantidega (nootroopsed, anaboolsed, toniseerivad ja geriaatrilised ühendid) tuleb neid ometi vaadelda, kui täiesti omaette gruppi. Immuunostimulandid on ühendid, mis muudavad organismi vastupanuvõimet läbi mittespetsiifilise kaitseprotsessi vabastades hulgaliselt antikehi. Läbi selle suureneb mittespetsiifiline vastupanuvõime bakteriaalsetele, viiruselistele, samuti kroonilistele põletikele. Nootroopsed, psühhofarmakoloogilised ühendid, parandavad aju kõrgemate integratsioonikeskuste funktsiooni, suurendades seeläbi mälu, mõtlemisvõimet, õppimisvõimet. Teada on nootroopsete ühendite mittespetsiifiline mehhanism. Nad stimuleerivad neuraalseid sünapseid optimeerides seeläbi kehalist tegevust (tõstes organismi kohanemisvõime) ning kaitsevad negatiivsete mõjurite eest. Adaptogeenide nootroopset toimemehhanismi on raske seletada, kuna kõik efektiivsed tulemused adaptogeenide nootroopsest efektist on saadud loomkatsetest, kus on registreeritud biokeemilised muutused ning füsioloogilise regulatoorse süsteemi reaktsioon. Nootroopseid ühendeid on viimasel ajal suuresti kasutatud ka dementsete ravis.
RETIBOL – valmistatud taimest nimega: Rhaponticum cartamoides e. Leuzea, ehk Marali juur.

Retiboli peetakse rakus ribosoomide töö ning valgusünteesi võimendajaks. Retibol ja teised sarnased preparaadid on taimse päritoluga, omades märkimisväärset anaboolset efekti, takistades lihasmassi vähenemist sportlastel suuremahuliste ja intensiivsete treeningkoormuste korral. Retibol ei pidurda lipiidide kasutamist organismi rasvadepoost. Kirjandusele toetudes saab väita, et eelpool nimetatud vahendid tõstavad oluliselt sportlase füüsilist töövõimet tõusvate koormuste korral.
Rhaponticum cartamoides ehk Leuzead on leitud kõrgmäestike alpiinsetelt aladelt, niitudelt, tundra padrikutest, okaspuu (seedermänni) metsalagendikelt ning jõekallastelt. Taim kasvab 50 150 cm kõrguseks. Taime lehed on 10- 40 cm kõrged ja 5- 15 cm laiad. Üksikud korvõisikud 6- 8 cm laiad. Taime viljaks on seemned, mis paiknevad tugevates ja jämedates nuttides. See liik esineb Lõuna-Siberis Ida-Kazahstanis. Edukalt on teda kasvatatud ka Bulgaarias. Taime võimas juur korjatakse sügisel, puhastatakse, lõigatakse ja kuivatatakse toatemperatuuril. Leuzea juure kõik mõjud ei ole veel tänaseks avastatud. Bulgaarias kasvatatud Leuzea juurest on leitud eeterlikke õlisid (0.29%), inuliini (12-13%), parkaineid (5-10%) ja erinevaid soolasid.
Traditsioonilises Siberi meditsiinis on Leuzead pikka aega kasutatud haigusjärgsel nõrkuse perioodil ja ületreeningu puhul.
Eksperimentaalsed farmakoloogilisd ja kliinilised uuringud teadlaste poolt on näidanud, et Leuzea juurel on stimuleeriv ja toniseeriv efekt. Leuzea tõstab märkimisväärselt töövõimet väsinud skeletilihases ning suurendab glükogeeni ja kreatiinfosfaadi hulka.
Eksperimentaalsed farmakoloogilised uuringud Bulgaarias kasvatatud Leuzea alkoholilahusega näitasid, et ujumiseaeg albiino rottidel pikenes ja samas paranes mälu. Kliinilises praktikas on Leuzea ekstraktil suur mõju neurootilistele ja asteenilistele patsientidele. Head tulemused on saavutatud impotentsete patsientide ravis. Tervetele inimestele avaldab Leuzea toniseerivat ja stimuleerivat efekti.
Uuringud Rhaponticum cartamoidese ekstraktiga on näidanud, et see on ohutu ja aitab organismil parandada valgusünteesi võimet (suureneb üldine toonus, töövõimsus ning kehakaal) ja seda eriti tingimustel, kus ebakorrapärane toitumine on põhjustanud häireid valgusünteesis.
Teaduslikud uuringud viitavad Rhaponticum cartamoidese toniseerivale ja adaptogeensele efektile (kohanemine erinevate keskkonnatingimustega), kui seda on tarbitud lisaks tavalisele toidule. Rhaponticum cartamoidese ekstraktil on anaboolsetest steroididest erinev toimemehhanism ja see ei mõjuta organismi hormoonide tasakaalu.
Rhaponticum cartamoidese anaboolne omadus põhjustas uuritavate kehakaalu normaliseerumise. Rhaponticum cartamoidese ekstraktil on positiivne mõju südamelihase ainevahetusele. Sellele viitavad uuringud, mis on läbi viidud mitmes Moskva kliinikus, Kiievis ja Leningradis. Ühelgi juhul ei ole Rhaponticum Cartamoidese tarbimisel kõrvalmõjusid avastatud. Ühtki kõrvalmõju ei ole avastatud endokriinnäärmetele.
Suurenenud sportlikku saavutusvõimet on märgitud järgnevatel spordialadel: kergejõustik, ujumine, kiiruisutamine ja suusatamine. Testitud sportlastel paranesid kiirusjõu omadused märkimisväärselt, võrreldes kontrollrühmaga. See uuring kinnitas, Rhaponticum cartamoidese ekstrakti efektiivsust füüsilisele taastumisprotsessile, kiirenes laktaadi ja kusihappe taseme normaliseerumine uuritavatel. Pärast Rhaponticum cartamoidese ekstrakti tarbimist märkisid 69 % uuritavatest, et suurenenud kohanemisvõimet erinevatele klimaatilistele ja keskkonna tingimustele, 86 % märkisid söögiisu paranemist, 78 % registreerisid märkimisväärselt suurenenud kohanemisvõimet intensiivsele kehalisele koormusele. Rhaponticum cartamoidese efekt on küll võrreldav anaboolsete steroididega, kuid anaboolsete steroidide androgeenset kõrvalefekti ei ole Rhaponticum cartamoidese ekstrakti manustamisel täheldatud.
Tuginedes neile uuringutele, soovitavad mitme riigi teadlased, uurijad ja treenerid Rhaponticum cartamoidese ekstrakti erinevate spordialade kiirusjõuala esindajatele.

Autor: Kaire Paat, Mehis Viru , TÜ