Persoon

Millest mõtlevad kulturistid enne tähtsat tseremooniat?

Millest mõtlevad kulturistid enne tähtsat tseremooniat Eesti medalite jagamise eel?

Persoon  |   |  tekst:  |  fotod: {picture_author}  |  Kommenteeri

Meeldiv et Terviseleht pühendab tõhusalt täheruumi meie tavatoitumisele. Alustagem aga seda lookest pilguheitega kulturisti toidulauale. Kui tähtis see üldse on? Vastus saab olla ainult üks- ilma toitumisrežiimita poleks kulturisti….

Ei tohi süüa magusat ega rasvast. Eksmaailmameister Inna Uiti, hilisematki oma keha oskuslikku estraadil pakkujat mäletan aegade algusest kui ühte ohkajatest sõnadega "Issand, kuidas süda tilkus verd, kui teised magusasti kooki sõid".

Ott Kiivikas, viimase kahe aasta Eesti absoluutne kulturismimeister, tõmbab oma Robocopi kontori laua taga toidukarbilt kaane. Jaa, mees, kes samuti magusast ära ei ütle, lahmib nüüd toorsalatit, mis kindlasti väärtustatud mingi seguga. Veel vaatab karbi servast vastu munavalgerida. On oktoobri esimene dekaad. Meistri selgitamiseni jääb veel peaaegu kuujagu.

Kaks kuud rauddieeti kestab. Ott selgitab, et sool hoiab organismis vedelikku kinni, aga neil tuleb just vesi organismist välja saada. Paraku peab sööma maitseainetevaba toitu. Nii muudab naha õhkõhukeseks, et kohtunikel oleks publiku vile ja tormi saatel hea lihaste reljeefi hinnata.

Samas meenub üks kirjeldus Marek Kalmusest, Oti pearivaalist, fitnessi EMi-päevilt Tallinnas tänavu mais: lupsti peotäis rosinaid vere glükoositaseme tõstmiseks, lonks vett janu kustutamiseks, ei enamat. Sooned peavad lihastel mosaiigina mängima, söök tõmbab vere makku ja rikub pildi.


Kuidas Eesti kahekordne karikavõitja enne suurproovi isuga heitleb?

Nagu mees selgitab, elab ta lausa apteegikaalude kõrval. Hommikul kolm munavalget, viil leiba ja ei rohkemat. Trenni!

Pärast tagasitulemist veidi kartulit kohupiimaga. Samas teab Marek, et dieet õgib küll nahaalust rasvakihti, kuid võtab ka massi energiat. Mõistagi mõjub iseloomule kõik kaheselt, tigedana püüad aretada midagi naeratusetaolist. Kes saavad aru, neid aga on vähe, tunnevad lavalaudadel punnitajais ära grimassileedid ja -misterid.

(Tavaliselt 125kilone Kalmus on parasjagu helistanud Kiivikasele. Raporteerinud, et rasvaprotsent olla tal viidud juba kaheksalt neljale. Seda vaid kuu aja vältel. Kaal olevat samuti võistlustelähedane- 114 kg.)


Palju sinul too protsent on olnud?

Ott Kiivikase nägu on endiselt kivine: "Ei tea, pole mõõtnud."
See on pigem kirjutajale hämamine kui mingi vastus. Samas on ta telefonist kuulnud selge väljakutse "Seda enam ei juhtu…". Marek Kalmus pidas silmas ei muud kui absoluutse meistritiitli võimalikku Otile minemist ja ühtlasi tema kui meie ainuesindaja MMile sõitmist. Kiivikas on mõtlik. Naeratab siis: "Ei lähe minagi Vanemuise lavalaudadele kaotama."


Ott Kiivikasest…

24aastane Kiivikas mängis käsipalli ja korvpalli, tuli viimasel ka Eesti noortemeistriks. Edasi avastas ta enda tarvis jõutõstmise. Sealt edasi polnud juba kuigi keeruline kulturismitreeningutele siirduda. Ta on mõnus mees, kes ajakirjanikke ei pelga. Sel kuul on tema kannul käinud nii ajakirja Kroonika kui ka ETV reporterid.

Kui Ott tunamullu Bratislavast tagasi jõudis, ei olnud ta löödud. Medalita tulemist MMilt kommenteeris lühidalt: "Olen alles 22aastane, kulturismis tehakse mehetegeusid veel ka neljakümneselt, nii et selles mõttes on mul veel aega küllaga." Nii näitas mees, et oskab läbida lüüasaamisi, oskab oma aega kannatalikult oodata.

Kulturism on nagu profipoks, kus erinevad liigad kõik omi meistreid selgitavad. Siin on paslik pisuke selgitus. IFBB, kus meie osaleme, loetakse maailma tugevaimaks ja seepärast ei ole imestada, kui eestlane kohe noolena tippu ei lenda. On veel NABBA ja WABBA st. amatööridest ja tasub lisada, et WABBAs ei tunta dopingukontrolli. IFBBs asi nii lõbus ei ole, seal teevad kaasa umbes poolteistsada sportlast ja esindatud on rohkem kui kuuskümmend riiki.

Tunamullusest ongi Reval-Spordis harjutaval Otil mäletada 16.-21. koha jagamine. Finaali 15 parema sekka saamiseks jäi sammuke puudu.…


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Tunne Eesti tegijat- Marlen Heldemeel

Persoon | 

Nimi: Marlen Heldemeel Pikkus: 173cm Kaal: 65kg Kuidas jõudsid oma spordiala juurde? Jõudsin treeneri ameti juurde läbi sõprade…


Tunne Eesti tegijat- Olga Savelieva

Persoon | 

Nimi: Olga Savelieva Pikkus: 160 Kaal: 53 Kuidas jõudsid oma spordiala juurde? Hakkasin 5a.tagasi treenima Thai poksis, hobiks oli ka…


Tunne Eesti tegijat- Kregor Hermet

Persoon | 

Nimi: Kregor Hermet Pikkus: 205 cm Kaal: 109 kg Kuidas jõudsid oma spordiala juurde? Esimeses klassis toodi kooli palju trennikutseid…