Varia

Hangi tõsterihmad

Varia  |   |  tekst:  |  fotod: Anonüümne  |  Kommenteeri

(Muscle & Fitness, dec 06)


Tõsterihmad toestavad haaret ning viivitavad kurnatuse teket. Kas nad peaksid olema regulaarselt treeningus kasutatavad ?

Sinu küsimus: Kas peaksin tõsterihmu kasutama alati, kui sooritan erinevaid tõmbeid?

Mida me tegime: Kutsusime kokku grupi treenitud bodybuildereid ja viisime läbi järgneva treeningu: kolm seeriat keharaskusega lõuatõmbeid kuni suutlikkuseni, 3 seeriat käsikute tõmbeid ettekallutatult, laia haardega allatõmbed plokil ning istudes eest tõmbed plokil, kasutades raskuseks 10. korra maksimumi. Nad sooritasid iga seeria kuni suutlikkuseni ning puhkasid seeriate vahel 2 minutit. Ühel treeningul sooritati kõik harjutused ilma tõsterihmadeta ning teisel treeningul, mis oli erineval päeval, kasutati kõikides seeriates tõsterihmu. Nüüd oli olemas materjal, mille põhjal järeldada, kas tõsterihmadest on kasu või mitte.

Mida me leidsime: Kõikide harjutuste kõikide seeriate korral andsid sidemed kindla eelise. Lõuatõmmete puhul lisasid rihmad keskmiselt ühe korduse igas seerias. Käsikute tõmbe ning laia haardega ploki tõmbel oli tulemuseks keskmiselt 2 lisakordust igas seerias. Ploki istudes eest tõmbe puhul lisandus esimesel seerial 1 kordus ning 2. ja 3. seerial 2 kordust.

Aruteluks: Olles suuteline sooritama ühe või kaks lisakordust seerias on selge ja kriitiline eelis, kui suurem lihase ja jõu areng on sinu eesmärgiks. Kuid millist muud eesmärki võiks veel jõutreening omada? Üllatuslikult avastasime, et tõsterihmad andsid selge eelise ka kõige esimese seeria puhul. See aga tähendab, et rihmad ei tule appi mitte siis kui haardest jääb väsimuse tõttu väheseks, vaid aitavad ka puhanud sõrmi. Lisaks märkisid katsealused, et tänu rihmadele said nad konsentreeruda rohkem seljatreeningule ning vähem tähelepanu pöörata käte tõmbele- veel üks tähtis omadus, mis viib parema arenguni.

Kokkuvõtteks: Sooritades tõmbavaid harjutusi (enamus selja harjutused), kaalu tõsterihmade kasutamist kõikide seeriate puhul, et toetada arengut nii jõus kui massis. Loomulikult võib see piirata haarde tugevuse arengut. Juhul kui su käed on arengus maha jäänud või telefoniraamatute pooleksrebimine on su peamine eesmärk, siis soorita mõned treeningud ilma tõsterihmadeta või lisa oma treeningkavasse spetsiaalsed käsivarte ja haarde tugevdamise harjutused.


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 

Eesti kulturismi ja fitnessi ajaloolised hetke

Varia | 

1918Georg Lurich võidab Petrogradis korraldatud kehailu võistluse. 1937 – Sündis kulturismipisiku levitaja Eestis…


"Treeneritest"

Varia |  (4)

Ei ole just palju vaja vaeva näha et leida keegi kes reklaamib toitumiskava/treeningkava selle ja selle hinnaga. Mida aeg edasi, seda populaarsemaks…