6. veebruar 2000

Alkohol

Alkohol tõstab inimestes naishormooni taset. See effekt pole märkimist väärt, kui alkoholi tarbitakse mõistlikes kogustes ning harva. Siiski igaõhtune õllejoomine tõstab naishormoonide taset organismis sedavõrd, et keha hakkab vett kinni hoidma ning lisandub rasva. Joomine võib isegi põhjustada keharasva teket kohtadesse, kus seda leidub peamiselt naistel (puusad, reied). Seepärast tuleks kulturistidel regulaarseid pidusid vältida.
Mõlema soo puhul piisab vaid mõnest lonksust, et östrogeenide arv kehas tõuseks. Kuigi mõju hakkab see avaldama alles pikaajalise tarbimise jooksul, takistavad lühiajalised östrogeenitaseme tõusud sujuvat lihaste progressi.
Alkohol alandab samas ka testosteroonitaset (tõstab testosterooni siduvaid proteiinide arvu kui ka vähendab testosterooni toodangut üldse).
Tervisekaitseamet soovitab naistel juua mitte üle ühe dringi päevas, meestel mitte üle kahe. Siiski ei tohiks kulturist juua enam kui ühe alkohoolse joogi päevas, mis on hea südame tööle.
Kui suudad kulturismiambitsioonidele lõivu maksta magustoitude, rasvaste praadide ja muud maitsva arvelt, ei tohiks alkoholist loobumine raskem olla.

Autor: Mikk-Alvar Olle (tõlk. Flex)