21. august 2008

Amiinohape – tauriin

Fakte tauriini kohta
Üks võimalikest tauriini poolt pakutud eelistest kulturistidele ja ka teistele sportlastele, on paranenud südame töö treeningu ajal.

Alles hiljuti viisid teadlased läbi uuringu, mille käigus nad kontrollisid tauriini sisaldava ’’energia joogi’’ Red Bull’i mõju 13 kestvustreeningut sooritanud sportlase peal.
Üllatuslikult suurendas Red Bull südame poolt pumbatava vere kogust ligi 21%, koffeiiniga aga samasugust effekti ei andnud.
[url=http://shop.fitness.ee/product_info.php?manufacturers_id=60&products_id=774][/url]

Kuna inimorganism on võimeline, (küll mitte tingimata optimaalses koguses), tauriini sellistest aminohapetest nagu tsüstiin ja metioniin, ise sünteesima, oleks tauriini manustamine eraldi toidulisana lisaks organismi poolt sünteesitavale, taimetoitlastele, sportlastele ja südamehaigetele igati kasulik.

Nii treeningu ajal, kui ka pärast treeningut on tauriini sisaldus organismis sõltuv lihastööst.
Sportlased kaotavad organismist tauriini higistamisel ja uriiniga. Tauriini defitsiit organismis aga võib häirida organismis toimuvat rasva metabolismi.
Ka seetõttu, oleks tauriini varude taastamiseks organismis soovituslik võtta viimast toidulisana.

Lisaks südame töövõime parandamisele treenitud sportlastel, võib tauriin esile kutsuda neil ka paranevaid tulemusi võistlemisel, (seejuures oleks toimivaks koguseks 2-6 grammi päevas). Samas on tauriini heaks omaduseks veel ka lihasraku suurendamine.

Tauriini leidub vaid lihas ning kalas ja kuna viimase sisaldumine munas ning taimses toidus puudub, oleks tauriini tarbimine toidulisana eriti soovituslik taimetoitlastest sportlastele.

Tauriin on üldjuhul saadaval 500 mg kapslites ja samas on tauriini lisatud ka paljudesse energia jookidesse.
Nagu ühes laboratoorses uuringus ilmnes, et üks purk Red Bull’i sisaldab 983 mg tauriini, omades sellega kõrget stimuleerivat effekti koffeiiniga võrreldes ja samas on seal ka palju suhkrut.

Doseerimine: 2-6 g (2,000 mg 6,000 mg) tauriini päevas on piisavaks annuseks energeetilise toime saavutamiseks ja nii vähesest kogusest kui 500 mg 1g, piisab hea füüsilise tervise alalhoidmiseks.

Autor: Muscle&Fitness tõlk.K.Reial