6. veebruar 2000

Jahutage ennast

Mitte miski muu ei aja teid välja jooksma, jalgrattaga sõitma ja matkama, kui ilus ja soe päikesepaisteline suveilm.
Pidev treenimine suvekuumusega suurendab aga vee puudulikkuse riski, mis omakorda võib viia teiste südamehaigusteni, kaasa arvatud südame ülekoormatus, kuumarabandus, mis halvimal juhul võib lõppeda surmaga.
Võtab aega 10-14 treeningpäeva, enne kui teie keha harjub selle kuumuse või siis kliimaga.
Siinjuures soovitab Ameerika meditsiiniline spordi organisatsioon (AMAA) vähendada oma tegevuse või treeningu intensiivsust nendel esimestel päevadel.
’’Harjumine selle kuumusega ja kliimaga on kehale hädavajalik, talumaks kuuma ja niisket ilma ülekuumenemata, ’’ väidab Noel D. Nequin, MD, endine AMAA president.
’’Aklimatiseerumine suurendab teie vedeliku vajadust, sobitumaks higistamise kogusega, mis aga omakorda seab teid vee puudulikkuse riski ja kuumaga kaasnevate haiguste ette.’’
Täiskasvanute vedeliku vajadust enne treeningu sooritmist väljas, on vähemalt pool liitrit ja 200 ml 300 ml iga 10-20 minuti järel, treeningu kestel.
Samuti tuleks tarbida 700 ml koguses vett ka 2 tunni jooksul pärast treeningut väljas.
Aitamaks kaasa aklimatiseerumisele, kandke heledavärvilist parajat riietust ja vaadake, et te jooksite piisavalt koffeiini -ja alkoholivabasid jooke.
Olge tähelepanelikud, märkamaks keha märguandeid võimaliku kuumusest tingitud haiguse võimalikkuse kohta kuivad huuled ja keel, peavalu, nõrkus, peapööritus, ääretult suur väsimus, uriin võib olla tavalisest tumedam, võib esineda iiveldust ja koguni lihase krampe. Selliste nähtuste ilmnemisel, tuleks pöörduda koheselt arsti poole.

Autor: Muscle & Fitness tõlk. K.Reial