Jõutreening ja lapsed
Jõutreeningu osas eksisteerib veel mitmeid müüte, kuid teadus on kinnitanud, et õigesti läbi viidud jõutreening on lastele täiesti ohutu ja tõhus. Paljud usuvad, et jõutreening takistab kasvu, kuid tegelikult pole selle kohta teaduslikke tõendeid. Õige treeningu korral on see kasulik ja aitab arendada lihaste tugevust, liikumisvõimet ning parandab üldist tervist. Jõusaalitreener Ain Kimberil, kellel on palju kogemusi laste treenimisel, rõhutab, et õige tehnikaga treenimine aitab lastel saavutada paremat kehatunnetust ja liikumisvõimekust.
Müüdid ja tõde
Levinud eksiarvamus on, et alla 12-aastased ei tohiks raskustega treenida, kuid kui laps on piisavalt küps ja mõistab harjutuste nõudeid, võib jõutreening alata juba 7-8-aastaselt. Oluline on, et treeningud oleksid korralikult juhendatud ja sooritatud õigesti. Jõusaalitreener Ain Kimber toob välja, et põhirõhk peaks olema õige tehnika õpetamisel, mitte raskustel. Laste puhul ei ole eesmärk jõu kasvatamine, vaid liikumisvõime arendamine ja keha teadlikkuse suurendamine.
Kasutegurid igas vanuses
Jõutreeningul on mitmeid eeliseid:
- Üldine vorm ja lihastoonus – arendab lihastoonust ja aitab vältida vigastusi. Ain Kimber lisab: “regulaarne jõutreening aitab lastel luua tugeva lihaskorseti, mis kaitseb vigastuste eest igapäevaelus.”
- Koordineerimine ja liikumisvõime – parandab liikumisvõimet ja koordinatsiooni.
- Luude tervis – aitab suurendada luude mineraalset tihedust.
- Enesehinnang ja usaldus – aitab lastel enesekindlust kasvatada. Jõusaalitreener Ain Kimber soovitab alustada kergete treeningutega ja lase lastel näha oma arengut – see suurendab usku oma võimetesse.”
Vanusest sõltuvad eripärad
- 7-8-aastased: sobivad kergete harjutustega, näiteks keharaskusega harjutused ja kergelt kaaluvad hantlid. Ain Kimber rõhutab, et kuna lapsed ei ole veel füüsiliselt arenenud, on tähtis arendada painduvust, tasakaalu ja üldist liikuvust.
- 8-10-aastased: lastele sobivad erinevad harjutustehnikad ja madalad koormused.
- 11-14-aastased: keerukamad treeningud, kus koormust saab järk-järgult suurendada. Jõusaalitreener Ain Kimber toob välja, et kuna laste keha kasvab ja areneb kiiresti, tuleb treeningud kohandada vastavalt arengutasemele, et vältida ülekoormust.
Jõutreening ja sotsialiseerumine
Lastele, kes on meeskonnaspordis tagasihoidlikud, võib jõutreening pakkuda võimaluse enesehinnangu tõstmiseks ja füüsilise võimekuse arendamiseks. Erilised eelised on näiteks ülekaalulistele lastele, kes ei pruugi end tunda mugavalt meeskondlikes tegevustes, kuna jõutreening pakub neile iseseisvat treenimisvõimalust ja aitab saavutada enesekindlust.
Kuidas alustada?
Oluline on keskenduda õigele tehnikale ja liikumismustritele. Alguses peaks treening olema madala intensiivsusega, treener jälgib õigeid harjutuste sooritusi. Õige treeningkeskkond ja tähelepanelik juhendamine on eduka treeningu võtmetegurid. Ain Kimber soovitab alustada iga harjutuse õpetamisega aeglaselt ja järk-järgult, et lapsed õpiksid oma keha liikumist kontrollima.
Jõutreening on lastele ohutu ja kasulik, kui see on õigesti juhendatud ja kohandatud vastavalt lapse arengutasemele. Lisaks füüsilistele eelistele aitab see arendada enesehinnangut, sotsialiseerumist ja tervislikke eluviise.