10. november 2021

Kuidas hoida keha ja vaim tervena?

Selleks, et olla elujõuline ja vitaalne igas eas, tuleb hoolitseda nii enda keha aga ka vaimu eest. See tähendab, et oluline on pidev füüsiline aktiivsus ja sama oluline hea vaimne tervis. Kuidas aga hoida keha ja vaim terve? Anname sulle mõned näpunäited, mida meeles pidada ja millega alustada juba täna.

Treeni enda aju nagu keha!

Aju on meie vaimse võimekuse alus ja seetõttu tuleb sellega tegeleda pea sama aktiivselt kui kogu keha treenimisega. Meie aju on seda võimekam, mida rohkem seda treenime. Treenimiseks on mitmeid erinevaid võimalusi, üheks on näiteks õppimine: püüa pähe õppida enda lemmik kirjaniku luuletused või õpi mõnda uut keelt, lahenda ristsõnu. Samuti aitab mälu treenida ja värskena hoida erinevad spordiennustused. Igaüks leiab enda jaoks midagi, millega pakkuda väljakutsed ajule.

Alusta mediteerimisega!

Mediteerimisel on mitmeid positiivseid mõjusid, sealhulgas aitab see treenida meie keskendumisvõimet ja vähendada stressi ning seeläbi aitab kiirust ja korrektsust vajaminevates ülesannetes paremini hakkama saada. Kiire mõtlemine ja suur stressitaluvus ei ole kaasasündinud ning mediteerimisega tegelemine aitab meil sinna jõuda.
Mediteerimisega alustamine ei ole lihtne ja see vajab järjepidevust – leia endale sobiv mediteerimise viis ning püüa seda rakendada järjepidevalt. Kas teadsid, et mediteerida saab ka liikudes? Miks mitte ühendada värskes õhus liikumine mediteerimisega?! Näiteks võta ette jalutuskäik rabas ja keskendu mõtetes sellele, mis sind ümbritseb.

Ole füüsiliselt aktiivne!

Lisaks kõigele eelnevale vajab meie aju, et oleksime füüsiliselt aktiivsed. Ajutegevusele on kasulik igasugune liikumine, sest see vähendab erinevate haiguste riski, sealhulgas dementsuse riski. Füüsiline aktiivsus ei tähenda suurt spordi tegemist, vaid selleks piisab ka regulaarsest pallimängust, jalutamisest kui ka näiteks koristamisest.

Üks lihtsaim võimalus on alustada jalutamisest – jalutamine on väga hea viis, kuidas enda keha hoida aktiivsena, treenida lihaseid ning alandada stressi. Jalutamine on jõukohane kõigile ja harrastades seda regulaarselt vähendada riski erinevate haiguste tekkeks.

Energiakulutuseks ja südameveresoonkonna tugevdamiseks on vaja teha aeroobset treeningut. Tervise säilitamiseks peab täiskasvanud inimene liikuma vähemalt 30 minutit viis korda nädalas. Ühe korrana läheb seejuures pingutus, mille tagajärjel hakkab inimene kergelt higistama ja nahk läheb soojaks.
Aeroobse treeningu jooksul saavad lihased vajaliku energia rasvade ja süsivesikute ”põletamisest” lihasrakkudes. Selliste treeningute hulka kuuluvad mõõduka intensiivsusega ujumine, suusatamine, rulluisutamine, rattasõit, aga ka lehtede riisumine, akende pesemine, koristamine, lapsega õues müttamine, tantsimine.

Liikumist on vaja igas vanuses: lapse- ja noorukipõlves arendatud kehaline tervis hoiab meid tervemana pika elu jooksul. Noorena väljakujunenud liikumisharjumus aitab täiskasvanuna kiirel eluperioodil kehalist aktiivsust säilitada. Oluline on meeles pidada, et vanuse kasvades muutub ainevahetus aeglasemaks, kuid selle vastu aitab regulaarne liikumine. Erinevad uuringud on näidanud, et liikumist harrastavad eakad on tervemad ja tulevad oma eluga paremini toime. Liigume tervise heaks!

Maga piisavalt ja investeeri enda uneaega!

Uni on hea tervise alus ja lisaks liikumisele ning ajutreeningule tuleb tegeleda sellega, et meie unetunnid mööduksid kvaliteetselt. Soovitav on magada igal ööl umbes 7-8 tundi ja minna magama igal õhtul umbes samal ajal. Niimoodi tekib kindel unerütm. Selleks, et sinu uni oleks parem, proovi vältida vähemalt pool tundi enne maga minekut nutiseadmeid ja ära tarbi kofeiini sisaldavaid jooke.
Lisaks on oluline, et sinu magamistuba vastaks nö une standarditele: sobilik temperatuur, vähe müra, mugav madrats ja padi.

Autor: fitness