24. august 2023

Kuidas investeerida oma tervisesse?

Ettevõtja Raivo Hein on öelnud: “Iga ettevõtja on nõus natuke kannatama ühel või teisel moel, enne kui teda tabab edu.” 2000. aastal töökuulutuste portaali CV Keskus loonud Raivo Hein muutis oma harjumusi 16 aastat tagasi, kui otsustas, et pahed, vähene liikumine, ülemäärane söömine ei ole jätkusuutlik. 40-aastasena üle 80 kilo kaalunud ettevõtja otsustas esmalt loobuda sigarettide suitsetamisest ning muutis oma liikumisharjumusi. Tema kaal hakkas vähenema ning 67 kilo kaaluvana tundus, et kaal on normis. Viimased 4 aastat on Raivo tegelenud jõutreeningute, jooksmise ja venitamistega ning saavutanud normaalkaalu 70 kilo. Fitness kui elustiil ei ole küll tema eesmärk, kuid eluharjumuste parendamine ning tervise edendamine on tema elu lahutamatu osa. Tuntud investorina investeerib ta ka oma tervisesse. 

Kuidas investeerida raha oma tervisesse?

Investeerimine oma tervisesse nõuab samas ka rahalisi vahendeid, sest kui inimene soovib teha trenni treeneri käe all spordiklubis, tuleb selleks soetada klubikaart. Tänapäeval on spordiklubide liikmelisuse soetamine küllaltki soodne, kuid väheste rahaliste vahendite puhul võib kasutada näiteks krediitkaarti. Olemas on ka krediidikonto kasutamise võimalus.

Koduse jõusaali loomine teeb treeningu lihtsaks

Koduses õhkkonnas treenimine on isegi ilma jõusaali tehnikat omamata tulemuslik. Koduste vahenditega jõutreeningu tegemine, kaalu alandavate harjutuste ja kardio tegemine sobib enim neile, kes soovivad soodsalt tervisesse investeerida. Jõusaali tehnika paigutamisel oma koju tuleks silmas pidada süsteemset ehitust. Ruumi säästmiseks võiks paigutada vahendid teineteise suhtes paralleelselt. Kui teie eesmärgiks on raskustega trenni tegemine, võib raskused soetada vastavalt oma soovile ning neid kasutada mistahes koduses ruumis. 

Tervislik toitumine on normaalkaalu säilitamisel esmatähtis

Peamiselt peetakse tervislikku toitumist teie hea tervise alustalaks. Selleks, et luua endale toitumisplaan, võiks jälgida mitmekesise toitumise aluseid. Täiskasvanud inimesel on soovitatud tarbida 2000-2600 kcal päevas. Toidupüramiidis on 5 kategooriat toiduaineid ning nende õige kogus toidutaldrikul aitab luua tasakaaluka toitumise.

Liigu piisavalt ning võimalusel iga päev

Neil, kelle töö nõuab sundseisu või vähest liikumist (kontoritöö), tuleks liikuda päevas piisavalt peale tööpäeva. Tervislike liikumisharjumuste tarbeks tuleks endale luua eesmärk- näiteks 10 000 sammu päevas. Soovituslik oleks liikuda õues ja värskes õhus. Parimad tegevused sel puhul on suvel: jooksmine, rattasõit, kõndimine, tennis, korvpall, ujumine. Talvel oleks soovituslik: suusatamine, jalutuskäigud looduses, hoki.

Joo terviseks – peamine janukustutaja võiks olla vesi

Meie kehad koosnevad peamiselt veest (60%). Ja selleks, et püsida hüdreeritud, tuleks täiskasvanud inimesel juua keskmiselt 2 liitrit vett päevas (8 klaasitäit). Vee joomine aitab säilitada naha elastsust, väljutada toksiine ning parandada head ainevahetust. Vee piisaval joomisel säilib ka hea seedimine ning väheneb ka põletike tekke võimalus.

Uni on parim rohi

Kuna inimese aju toimib kõige paremini peale head und, soovitavad tervise eksperdid magada öösel vähemalt 7-8 tundi. Lastel peab uneperiood olema pikem. Hea une loomiseks tuleb säilitada magamistoas madalam temperatuur kui teistes eluruumides, tuulutada tuba enne magama heitmist ja loo endale magamamineku režiim.