22. jaanuar 2024

Kuidas valida jooksujalatseid?


Populaarne spordiala nii suvel kui talvel, vihma kui tuulega,
on eestlaste seas muidugi jooksmine. Üks asi, mis on aga
selle juures äärmiselt oluline tähele panna, on õiged
jalanõud. Jooksmine valel pinnasel valede jalanõudega võib
sulle teha tõelise karuteene ning põlved igaveseks kihva
keerata, seetõttu on eriti oluline jooksmiseks valida õiged
jalanõud, mis toetavad nii jalgu kui põlvi ja seda kõige
erinevamal pinnasel. Suurepärase valiku jooksutosse leiad
Decathloni veebipoest. Valikus on nii kvaliteetsed naiste
jooksujalatsid kui meeste jooksujalatsid ning siin üritame
anda ülevaate, kuidas tosse valida, sest õige jooksujalanõu
on jooksmisel esmaoluline.
Millist tüüpi jalanõud valida?
Mõnda võib üllatada, et jooksujalatsi valimisel on hea valikuga poe puhul võimalik langetada valik vastavaltsellele, mis tüüpi jooksu sa harrastad, kas maanteejooks, maastikujooks või jooksulint. Vastavalt maastikule võib erineda tallamuster, põrutusvastane tehnoloogia ning see, kuidas jalanõu jalga toetab. Samuti on jooksujalanõu valikul oluline arvestada just sinu jala kujuga, et see istuks hästi, ei hõõruks ega loksuks jalas, sest viimane võib põhjustada väändeid, mis võivad olla üsna tõsised ning edasist jooksu mõjutada. Ära unusta, et jalanõu peab väga hästi jalga sobima ning mugav olema. Õige jalanõu kaitseb jalga põrutuse eest, mille jaoks kasutatakse näiteks geeli, vahtmaterjali või spetsiaalseid taldu, säästes sinu tervist. Kvaliteetsed jalanõud toetavad sinu jalakaart ning on hingavast materjalist ega lase jalal liigselt higistada. Decathlonist leiad mugavalt nii naiste jooksujalatsid, meeste jooksujalatsid kui laste jooksujalatsid.
Katseta või küsi
Kindlasti tuleb enne jooksma asumist korralikult jalanõud proovida, tee kas kodus või poes kasvõi väike testring veendumaks, et jalal on mugav. Samuti võid alati küsida nõu töötaja käest, kes kindlasti oskab soovitada jooksujalatsit, mis on sobilik just sinu harjumuste, jooksustiili ning maastiku jaoks. Samuti kaalu jalanõude valikul just sulle sobivat jalanõude raskust, kergemad jalanõud on tihtipeale kiiremad, raskemad aga pakuvad enam stabiilsust ning polsterdust. Samuti lähtu tossude valimisel muidugi oma stiilist ja eelistustest, kuid pea eelkõige silmas, et jooksujalats peab jalas olema mugav, muidugi võid oma tervise rikkuda pikkadeks aastateks või kogu eluks. Jooksmine on äärmiselt kasulik, kuid vaid siis, kui teha seda õigesti ning õigete jalanõudega.
Decathloni lehelt leiad näiteks erinevad kvaliteetsed jooksujalatsid brändidelt nagu Asics, Adidas, New Balance, Brooks ja mitmed teised, kes on spetsialiseerunud kvaliteetsete jooksujalatsite tootmisele, et saaksid oma lemmikharrastusega tegeleda kõige turvalisemal viisil.

Hooldus
Ära ei tohi unustada ka hooldust. Kui panustad kvaliteetsetesse jalanõudesse, siis on loomulik, et soovid, et need sind veel kaua teeniks, siin aga on esmatähtis õige hooldus. Soovitame jalanõusid niiskuse eest kaitsva vahendiga määrida ning loe alati enne jalatsite pesemist just sinu jalatsite pesemisjuhist. Pärast intensiivset jooksu tasub eemaldada muda ja mustus pehma harja või niiske lapiga ning jalatseid harvem näiteks masinas pesta. Kasuta spetsiaalseid puhastusvahendeid. Jalatseid on soovitatav vahetada umbes 500-800 kilomeetri tagant, et need sind korralikult teeniks.