5. märts 2004

Lihaskrambid

Lihaskramp on ühe või mitme lihase äkki tekkiv kokkutõmme, mis sageli põhjustab tugevat valu. Sportlastel on lihaskrambi kõige sagedasemaks põhjuseks ülepinge ja vedelikupuudus. Neil, kes kirjutavad palju, tekib kramp tavaliselt sõrmedes.

Tekkemehhanismid
Lihaskramp tekib tavaliselt veepuudusest või verevoolu vähenemisest, mille korral lähevad organismis olevad elektrolüüdid ehk mineraalained(peamiselt naatrium ja magneesium) tasakaalust välja ja põhjustavad lihaste elektrilise aktiivsuse suurenemist ehk krampe.

Ka pidev närvikopressioon ehk surve närvile võib anda lihaskrampe. Diureetikumide ehk vett väljutavate ravimite kasutamisel suureneb organismis kaaliumikadu ja see omakorda põhjustab krampe.

Raseduse ning menstruatsiooniaegselt tekkivaid krampe ei osata päris täpselt põhjendada, kuid arvatakse, et näiteks raseduse ajal võivad need olla tingitud vitamiinipuudusest (suurenenud vajadusest).

Sagedasemad põhjused
Vedelikupuudus
Liigne treening
Arterioskleroos ja arterite kitsenemine
Kaaliumi väljutavad diureetikumid
Ülekuumenemine (nt. Treening kuuma ilmaga)
Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks
Vereanalüüs elekrolüütide (mineraalide) tasakaalu hindamiseks. Elektromüogramm lihastoonuse hindamiseks. Röntgenülesvõte lülisamba muutuste hindamiseks.

Koduse ravi võimalused
Raviga võite alustada kui lihaskrampide põhjus on teada.
Arsti ettekirjutusel aitavad lihaslõõgastid. Treeningul jooge piisavalt (pool kuni üks tass vett iga 15-20 minuti järel). Pärast treeningut venita alati lihaseid. Krambihoo ajal masseeri või venita lihast hästi ettevaatlikult. Aseta krampis lihasele jahedat (jääkott, spordimäärded).

Arsti poole pöörduge juhul, kui
esinevad korduvad krambid ja nende põhjus pole teada

Autor: M.M.