6. märts 2007

Loobu suitsetamisest !

(Michael Quon, bodybuilding.com)

Fitnessi ja bodybuildingu ringkondades leidub üllatalvalt palju inimesi, kes suitsetavad. Olen tihti näinud jõusaali hunte, kes peale trenni läidavad sigareti, selle asemel, et valgu¨eiki juua. Teise variandina kohtan neid baaris külma õlle rüüpamas, teises käes sigaret tossamas. Ka ma ise olin kunagi selline. Suitsetasin ligi 10 aastat, tegeledes samal ajal mitmete spordialadega ning ka kulturismiga. Kuigi ma arenesin jõusaalis korralikult, oli mu elus ikkagi üks viga, suitsetasin paki päevas.

Õhupuudus ning kesine vastupidavus olid kõige hullemad asjad, hiljem avastasin, et ka mu areng oleks võinud olla kiirem. Sellest hoolimata olen ma nüüdseks lõpetanud ning soovitan ka kõigil teistel suitsetajatel sellele lõpp teha.

KUIDAS MA SEDA TEGIN

Leia mõni põhjus loobumiseks! Olgu see siis raha säästmine, parem väljanägemine, paremini lõhnamine, lihtsalt leia mõni põhjus. Pole tähtis kui tühine see põhjus on, iga põhjus, mis aitab sul suitsetamisest loobuda on hea põhjus.


  1. Lõpeta päevapealt! Ei maksa seada omale lõpetamise kuupäevi, olen küllalt sellises olukorras olnud ning jõudnud punkti, kus olen suitsetanud veel ühe päeva/nädala/kuu/aasta. Kui soovid loobuda, siis loobu kohe.

  2. Vabane suitsudest, mis on su läheduses! Kui sul on blokk või mõned pakid kodus varuks, vabane neist. Liiga kerge on öelda: „tõmban veel selle viimase paki.” Veel enne kui aru saad, oled jälle suitsetajate killas. See võib olla keeruline, kui elad koos teise suitsetajaga, kuid palu temalt tuge ning et ta suitsud sinust eemale hoiaks.

  3. Väldi suitsetamisega seotud tegevusi! Kui suitsetad alati, kui oled baaris, jäta baaride külastamine mõneks ajaks. Kui õlle või kohvi kõrvale käib alati suits, loobu ka nendest. Mina loobusin mõneks ajaks õllest, varem või hiljem saabub aeg, mil õlle saab nautida ka ilma nikotiinita.

  4. Tee trenni! Kuna me kõik seda nagunii teeme, siis nautigem treeningust tekkivaid endorfiine. Midagi mõnusat, mis asendab meie lemmik stimulandi puudumist.

  5. Asenda suitsetamine mõne teise tegevusega! Mina närisin nätsu. Millal iganes mul suitsunälg tekkis, pistsin suhu tavalise närimiskummi. Need suitsetamisest loobumise nätsud on lihtsalt vastikud. Otsi endalegi mõni asendustegevus, näri nätsu või joo näiteks klaas vett.

  6. Sisenda endale! „Ma ei tee täna ühtegi suitsu”, ei tasu mõelda „ma ei suitseta enam kunagi”. Üks päev korraga mõtlemine on psühholoogiliselt kergem ning peagi saavad nendest üksikutest päevadest aastad suitsuvaba elu.

KUI OLIN LOOBUNUD

Pärast loobumist märkasin vahet juba mõne päevaga. Maitsemeel hakkas taastuma ning hakkasin ka korralikult lõhnu tajuma (mis oli nii hea kui halb). Kuuga võtsin juurde 15 naela (7kg). Mis oli heaks näitajaks, kuna olin kogu selle aja tugevalt treeninud, seetõttu tuli enamus kaalu lihaste arvelt. Tundsin ennast palju tugevamana ning ka vastupidavus oli hea. On leitud, et suitsetamine tõstab paljudel inimestel kortisooli taset, seetõttu pärsib ka lihaskasvu. Kindlasti tuli kasuks ka õllest loobumine.

Mõnda aega esines sotsiaalseid probleeme, olin üsna eraklik, kuid plussid kaaluvad kindlasti miinused üles. Nüüd võin vabalt õlle juua ning suitsetajatega koos aega veeta, ilma, et tekiks kiusatust. On olukordi, kus tunnen tõelist suitsunälga, kuid see ei kesta kauem kui minuti. Kui juhtud libastuma ning suitsetad, hüppa taas sadulasse ja loobu uuesti. See võttis ka minul mitmeid kordi, ärge heituge, üritage edasi.

Suitsetamise mõju nii kulturistidele kui teistele sportlastele võib olla üsnagi arengut pärssiv. Suitsetamisest loobumine on kindlasti olnud parim asi, mis on aidanud kaasa minu arengule. Nüüdseks pole ma aasta jooksul tõmmanud ühtki suitsu, mitte ainsatki. Ärge langege mõtte lõksu, et üks sigaret ei tapa. Tõsi, ei tapagi, kuid see viib peatselt taas kord selleni, et tõmbate paki päevas.

Need, kes ei suitseta, ma kadestan teid, ärge parem alustagegi!

Autor: Fitness.ee