28. jaanuar 2003

Mesi

Kunagi arvati, et mesi on täiuslik toit. Selline arusaam on mõjutanud paljusid kulturiste sööma dieedi ajal palju mett. Siiski tuleb tähelepanu pöörata mee koostisele.

Mees, nagu ka suhkrus tulevad kalorid lihtsüsivesikutest ning organism reageerib mõlemale sarnaselt. Kuna kulturistid üritavad (eriti dieedi ajal) tarbida võimalikult vähe suhkrut, on selge, et ka meega ei tasu liialdada. Mesi on omal kohal süsivesikute asendajana, mida niikuinii sööksid.

Näiteks, olles harjunud sööma kaerajahuputru suhkruga (ilma magusaineteta on ta äärmiselt vastiku maitsega) võib suhkru vabalt meega asendada. See on isegi soovitatav, sest kuigi supilusikatäis mett sisaldab 17 grammi lihtsüsivesikuid, on tal palju häid omadusi, mis suhkrul puuduvad.

Näiteks on mees üllatavalt palju antioksüdante (ained, mis aeglustavad osadest keemilistest elementidest põhjustatud destruktiivset toimet, hoides niimoodi ära paljude krooniliste haiguste tekkevõimaluse).

Teisisõnu on see lihtsalt maitseküsimus. Kui sulle mesi maitseb, leia talle koht oma toitumisplaanis teiste suhkrute asemel. Mett lisaks pole aga mõtet süüa.

Autor: Flex(tõlk Mikk-Alvar Olle)