4. juuni 2024

Online kasiino ohud ja võimalused

Kas tead, kes oli see mees, kes ütles kuulsad sõnad “Terves kehas terve vaim”? Rooma poeet Juvenal jõudis sellele järeldusele juba 1. sajandil enne Kristust. Tänapäeva meditsioonis, mis liigub kiirkäigul sinnapoole, et inimese vaimne pool jäetakse tahaplaanile, on vähemalt samas tempos kasvamas ka igasugu vaimsed probleemid. Kui mitte midagi muud, siis vähemalt selle järelduse võiks teha ka igaüks, et vaimselt tervemad inimesed näevad ka väliselt paremad välja ning vastupidi. Ilma asjasse detailideni süüvimata on selge, et inimene on tervik ning väliseid haigusele viitavaid sümptomeid ei saa eraldada inimese igapäevastest emotsionaalsetest läbielamistest. Pideva pinge ja stressi käes vaevlevad inimesed saavad varem või hiljem oma kehalt märguandeid, et asjaga peaks hakkama tegelema. Neid märke ignoreerides võivad välja kujuneda aga hoopiski tõsised haigused.

Online kasiino riskid ja võimalused
Ka online kasiino mängijad võivad saada omale päris tõsise diagnoosi. Selliseid mängijaid kirjeldatakse sõnaga “patoloogiline” mängur. Eesti kasiinod pole mängurlusega seonduvatest probleemidest kuigi palju rääkinud, kuid pole ka midagi eriti imestada. Arvestades, et alles mõned kümned aastad tagasi hakkas meil alles kapitalism tekkima, siis igasugu kasiinod, kasiino boonused ja tasuta spinnid on hakanud alles 2000. aastatel tõsisemalt teemaks kerkima. Asjaosalised, kelleks on ka välismaa kasiinod, loomulikult võitlevad oma õiguste eest raha teenida.
Suurte kaotuste puhul leiavad mängijad muidugi alati, et süüdi on mängude organiseerija ehk kasiino platvorm. Võitude puhul on kogu aupaiste mängijal endal. Kui rahaline pool rappa läheb, kipub probleem olema mängurite väheses distsipliinis oma eelarvet paika panna ja õigel ajal mängimisest paus teha või mängimine lõpetada. Mõistet “patoloogiline” ei kasutata muidugi ainult online kasiino mängudega seoses. Sõna tuleb kasutusele alati, kui tegemist on mingit moodi sundkäitumisega, mille üle inimesel endal on vähe sõnaõigust. Sama hästi võib ebaausaid inimesi nimetada patoloogilisteks valetajateks,
pikanäpumehi patoloogilisteks varganägudeks jne. Lõppude-lõpuks on need ühiskonna tavapärastest normidest kõrvalekaldujad läbi elanud päris palju. Negatiivsed käitumismustrid, mis avalduvad nende tegudes on lihtsalt nende väljendus mineviku kogemustele ja läbielamistele. Lõpuni lahti seletada, miks üks või teine inimeni nii või naa moodi käitub, pole kunagi võimalik ära selgitada.

Nagu mitmete teiste sõltuvushaiguste puhul, siis ka patoloogiline hasartmängurlus on haigus,
mille ravi on pikka ja raske. Mõnel ei õnnestugi sellest täielikult vabaneda. Psühhiaater Jüri Ennet on märkinud, et patoloogiline mängurlus on käitumishäire. Sellele on iseloomulik, et mingi alge on olemas juba lapsepõlve eas ning puberteedieas avaldub see samuti mingil moel. Ennet julgeb väita, et mängurlus on kaasa sündinud, kui selle avaldumine moleneb palju ka keskkonnast, kus üles kasvatakse.

Kes vastutab mängude turvalisuse eest?
Kuigi Eestis lasub kogu vastutus hasartmängusektori toimimise ees Maksu- ja Tolliametil, siis reaalsuses loovad mängijate jaoks elamusi mängutarkvara arendusettevõtted ja online kasiino platvormid.
Maksu- ja Tolliamet on pelgalt järelvalveasutus, mis reaalse mänguelamuse kujundamisel õige vähe kaasa räägib. Ühes on aga kõik ühel nõul- olenemata, kes online kasiino mängudel õnne proovib, kogu elamus peab olema pakutud turvalises keskkonnas nii, et tagatud oleks ka vastutustundliku mängimise tööriistad. Eesti kasiinod tevad öelda, et patoloogilisi mängureid on kõigi mängijate hulgas siiski näpuotsatäis, umbes 0,5%. Keegi ei väida, et tegemist poleks psühholoogilise häirega. Samas ei saa kogu süüd panna ka netikasiino mängude pakkuja õlule.

Mängupiirang ja probleemne mängurlus
Maailmas on tuhandeid online kasiino lehti, millel on kõik täisväärtusliku äri tunnused ning mis teenivad raha läbi aastakümnete. Neil on kindel mängijaskond, platvormiga liitud uusi mängijaid ning ollakse igati jätkusuutlikud. On ettevõtteid, mis ka näiteks riigi börsi põhinimekirjades näiteks Stockholmi börsil on neid isegi mitu. Mainekad online kasiino ettevõtted ei soovi mingil juhul mainekahju, mis võiks neile osaks
langeda, kui nende kliendiks saab mõni tasakaalust väljas mängur, kellel puudub igasugune kontroll on mänguharjumuse üle. Üks levinumaid sümptomeid, kuidas probleemne mängur ära tunda, on nende lakkamatu soov saada mängijakontole erinevad preemiaid nagu näiteks kasiino boonused, tasuta spinnid või muu väärtuslik auhind. Taolisi manguva käitumise taga on peaaegu alati tekkinud meeleheide peale rahaliste vahendite viimseni ära kulutamist.

Õigupoolest on mitmeid ennetavaid tegevusi, mis taolistel puhkudel ei lase patoloogilisi mängureid üldse kasiinos isikutuvastuse sammust kaugemalegi. Eestis on võimalik mängijal endal registreerida hasartmängu piirang. See käib läbi Maksu- ja Tolliameti ning piirangu saab mugavalt seadistada veebi kaudu.