Otsus kasutada steroide: enne mõtle
Otsus kasutada steroide: enne mõtle
Steroide ei peaks kaaluma hetkel, kui kaal seisab või peegelpilt ei muutu nii kiiresti, kui tahaks. See artikkel ei õhuta kasutama, vaid paneb ausalt küsima: kas treening, toitumine, uni ja kannatlikkus on päriselt paigas?
Kui vastus on ebamugav, on see hea algus. Enamik jõusaalis treenijaid ei vaja steroide, vaid selgemat plaani ja rohkem järjepidevust.
Miks steroide kaalutakse liiga vara
Jõusaalis on lihtne uskuma jääda, et keegi teine areneb ainult tableti või süsti pärast. Näed suurt meest, kuuled poolt lauset riietusruumis ja peas tekib kiire järeldus: järelikult on ka minu ainus võimalus steroide kasutada.
Lihtne tõde: enamasti ei ole probleem ainete puudumises. Probleem on liiga väikeses toidukoguses, juhuslikus treeningus, katkises unerežiimis või selles, et kava vahetatakse iga paari nädala järel. Kui 60 kg ja 182 cm pikkune noor mees kirjutab, et tal pole muud võimalust lihast kasvatada, siis on esimene vastus peaaegu alati sama: söö rohkem, treeni paremini ja anna kehale aega.
Steroidid ei tee tühjast kohast kulturisti. Nad ei asenda raskete seeriate talumist, kalorite lugemist, toidu ettevalmistamist ega aastaid kestvat distsipliini. Isegi Ronnie Coleman ei olnud lihtsalt “aine peal suur mees”. Tema taga oli meeletu töö, rangelt juhitud elu ja treeningu pingutus, milleni enamik harrastajaid ei küüni.
Tõlkijalt: tema pingutuse aste trennides on selline, milleni enamus treenijatest ei saa ilmselt kunagi küündima!!!
Sama loogika kehtib ka siis, kui räägitakse nimedest nagu Barry Bonds. On lihtne vaielda selle üle, mida ta kasutas. Palju raskem on küsida, kuidas ta treenis, kui suure mahuga, millise intensiivsusega ja kui kaua.
Kuidas steroide puudutav otsus küpseb
Otsust kasutada steroide ei tohi teha vihast, kadedusest ega kannatamatusest. See ei ole sama, mis uue valgupulbri proovimine või treeningkava vahetamine. Siin mängivad rolli tervis, seaduslikkus, eetika ja pikk järelmõju.
Ausalt öeldes on suur osa “ma olen oma piiri saavutanud” jutust lihtsalt halb eneseanalüüs. Kas sa oled päriselt mitu aastat järjest söönud üle oma kulutuse? Kas treeningpäevik näitab, et raskused, kordused või maht on liikunud üles? Kas oled hoidnud ühte mõistlikku kava piisavalt kaua, et näha selle mõju?
Kui vastad neile küsimustele ebamääraselt, ei ole sa oma naturaalset potentsiaali ammendanud. Sa ei pruugi olla sellele isegi lähedal. Steroidide kasutamine olukorras, kus baasteadmised puuduvad, tähendab, et riskid kasvavad, aga kasu jääb juhuslikuks.
Kogenud kasutajad ütlevad sageli sama asja: kui sul puudub distsipliin naturaalselt treenimiseks, ei ole sul alust steroide kaaluda. Ja kui see distsipliin on olemas, saad peagi aru, kui palju on võimalik teha ilma abiaineteta.
Steroide ja valed põhjused kasutamiseks
Järgnevad põhjused kõlavad jõusaalijuttudes tihti. Need on aga kehvad põhjused, sest nende taga on tavaliselt teadmatus, hirm või liiga kiire tulemusetahe.
- Kui te olete alla 23 aasta vanad, on väga tõenäoline, et keha loomulik areng pole veel läbi. Mõnede andmete järgi võib see jätkuda isegi vanuseni 24 25 eluaastat. Noores eas sekkumine võib tähendada, et loomulik küpsemine saab kannatada.
- Steroidid kohe jõutreeninguid alustades on üks halvemaid mõtteid. Algajal tuleb esmalt õppida harjutuste tehnika, treeningrütm, söömine ja taastumine. Enne tõsiste abiainete peale mõtlemist peaks selja taga olema vähemalt 2 tõsist treeninguaastat, mitte kaks juhuslikku trenni nädalas ja umbes 50 vahelejäetud trenni.
- Väide “mul ei tule enam lihast juurde” ei ole piisav põhjus. Enne tuleb üle vaadata kalorid, valgukogus, treeningmaht, progressioon ja uni. Kui neid pole kontrollitud, ei ole mõtet väita, et geneetika on süüdi.
- Ajutine meeleheide arenguseisakust ei õigusta kasutamist. Kulturism ja jõutreening liiguvadki lainetena. Vahel tuleb areng kiiresti, vahel seisab. Seisak ei tähenda automaatselt, et ainus tee edasi on steroidid.
- See, et tuttav ei kogenud kõrvalmõjusid, ei tähenda, et sinuga läheb samamoodi. Inimesed reageerivad ravimitele ja steroididele erinevalt. Arstidki saavad sageli rääkida potentsiaalsetest kõrvalnähtudest, mitte lubada, mis täpselt juhtub.
Tõlkijalt: ütleksin nii, et siinkohal ajab ka artikli autor pehmelt öeldes lolli juttu. Kahe aastaga geneetilise piiri lähedale??? Või, et pärast kahte aastat tõsist treeningut võiks juba mõelda steroididele??? Jaburus täielik…ma saaksin aru, kui mees diskuteeriks, et „pärast 10 12 treeninguaastat kaaluge ainete kasutamist! Aga vaatame, mis ta edasi räägib…
See vahekommentaar on oluline, sest paneb asja õigesse mõõtu. 2 aastat võib olla miinimum, millest mõni autor räägib, aga päriselus on see enamiku inimeste jaoks liiga lühike aeg, et üldse mõista oma keha reaktsioone treeningule. Dr. Marshall Brown soovitab raamatus Fast Gains enne steroididele mõtlemist minimaalselt 8 10 aastat väga tõsiseid naturaalseid treeninguid.
Tulemus, mille inimene steroididest saab, sõltub suuresti sellest, kuidas ta treenib ja kuidas ta sööb. Need sõltuvad omakorda teadmistest. Kui teadmisi pole, ei õigusta võimalik kasu riski. See ongi asja tuum.
Tõlkijalt: kogemused ja teadmised tuleks aga esmalt läbi naturaalse treeningu hankida. Oleks väga ebaratsionaalne hakata teadmisi, oskusi ja kogemusi hankima koos steroidide kasutamisega!!!
Mida teha enne, kui steroide üldse kaalud
Alusta kõige igavamast, sest see töötab. Pane kirja, mida sööd. Pane kirja, mida treenid. Vaata, kas kehakaal liigub, kas jõunäitajad paranevad ja kas taastumine on talutav. Kui andmeid pole, on otsus lihtsalt tunne.
Kui kehakaal ei kasva, söö rohkem. Kui jõud ei liigu, vaata üle harjutuste valik, seeriate arv ja pingutuse aste. Kui oled kogu aeg väsinud, võib probleem olla unes või selles, et treenid palju, aga mitte targalt. Mis siis tegelikult juhtub? Sageli selgub, et “lagi” oli lihtsalt halvasti juhitud plaan.
Kui siiski oled täiskasvanud, väga kogenud, võistlusliku eesmärgiga ja teinud tõsise eeltöö, ei tee see sind automaatselt halvimaks inimeseks maailmas. Aga see ei muuda otsust kergeks. Siin tuleb rääkida tervisekontrollidest, seaduslikkusest, kõrvalmõjudest ja sellest, kas eesmärk on üldse väärt hinda.
Kindlasti ei ole lahendus “see suur tüüp jõusaalist ütles”. Foorumid, kogemuslood ja teiste nõu võivad anda tausta, kuid terviseriski ei saa delegeerida kellelegi teisele. Perearsti regulaarne külastamine pole siin pisiasi, vaid miinimum.
Parem tee enamikule treenijatest
Enamikul inimestel pole vaja naturaalsest kulturismist kaugemale minna. Korralik treeningprogramm, järjekindel söömine ja piisav puhkus annavad tulemused, mida väga paljud tegelikult otsivad. Võib-olla mitte IFBB taseme väljanägemist, aga tugeva, sportliku ja visuaalselt muljetavaldava keha küll.
Kui areng seisab, muuda esmalt seda, mis on sinu kontrolli all. Vaheta treeningjaotust, tõsta või langeta mahtu, kontrolli tehnikat, tee kergem nädal, paranda söömist. Legaalsed lisandid võivad aidata, aga ka need ei päästa kehva plaani.
Minu jaoks on kulturism eelkõige sport ja võistlus iseendaga. Raske treeningu ja korraliku toitumisega saab piisavalt rahuldust pakkuvaid tulemusi. Lisaks jäävad ära riskid, mis käivad kõrvalmõjudega kaasas.
Tõlkijalt: mina küsiksin lõpetuseks kõige eelneva peale, et mis siis ikkagi on need põhjused, miks steroide kasutada või kui nii üldse küsida saab, siis milline on see „tüüp, kelle korral oleks üldse kasutamine õigustatud??? Kas olen õigesti aru saanud, et see on „tüüp, kel 12 – 15 aastat korralikku treeningstaazi, ta on silmnähtavalt oma naturaalse arengu võimalused kõik ära kasutanud, viimasel viiel kuuel treeninguaastal mingi erilist arengut ei ole olnud (hoolimata asjaolust, et treening ja toitumine on läbimõeldud ja paigas), samuti on olemas korralik võistluskogemus, ent motivatsioon ja töötahe ennast veelgi realiseerida, veelgi kaugemale jõuda on endiselt kõrgel ja ainus võimalus oma unistusi realiseerida, on prohvide seas kaasa teha??? Räägime eelkõige ikkagi kulturismist. Kui kõik minu kirjeldatud tingimused täidetud, selge soov edasi minna, kas siis oleks EETILINE steroide kasutada??? Kas on nii, et kui ma olen elukutseline, kõik Pro – d ju kasutavad, siis oleks ainete kasutamine ka minu puhul kuidagi eetilisem aga ka õigustatum sellest, kui ma võistlen amatöörina ja kasutan steroide???
KKK: steroide ja naturaalse treeningu piirid
Kas steroide kasutades kasvab lihas ka ilma raske treeninguta?
Ei tasu sellele lootma jääda. Steroidid ei asenda treeningut ega toitumist. Lihase kasvuks peab kehal olema põhjus ehk treeningstiimul ja materjal ehk piisav toit.
Kas arenguseisak tähendab, et olen oma geneetilise piiri saavutanud?
Tavaliselt mitte. Seisak võib tulla liiga väikesest kalorikogusest, kehvast kavast, puudulikust taastumisest või lihtsalt sellest, et sama lähenemine on liiga kaua muutmata olnud.
Kas noor treenija peaks steroide üldse kaaluma?
Alla 23 aasta vanuselt on see eriti halb mõte. Keha alles areneb ja risk, et loomulik areng saab häiritud, on liiga suur.
Artikkel pärineb: http://www.gain-weight-muscle-fast.com/steroid-use.html
Autor: tõlkinud Janar Rückenberg