2. oktoober 2015

Tervislik toitumine algab kogustest

Tervislik toitumine algab kogustest

Tervislik toitumine ei tähenda, et iga kasulikuks peetud toit sobib igal hetkel ja igas koguses. Kui kõht on täis, siis võib ka forell, banaan või peotäis pähkleid olla lihtsalt lisakalor, mitte tark valik.

Miks tervislik toitumine sõltub taustast?

Olen seda mõtet korduvalt näinud väga lihtsas olukorras. Sööd kodus korraliku toidukorra ära, lähed siis vanemate juurest läbi, teekond on vaid pool kilomeetrit, ja laual ootab midagi head. Seekord oli isa suitsetamas forelli. Kala oli värske, isuäratav ja kahtlemata tervisele kasulik.

Aga üks asi jäi õhku: ma olin just söönud. Kõht oli täis. Kui ütlesin, et praegu ei mahu, tuli tuttav vastus: “Aga kala on ju tervisele kasulik, seda sa ju ikka võid?”

Siin ongi konks. Toit ei muutu kehale automaatselt paremaks ainult selle pärast, et tal on hea maine. Tervislik toit on terviku osa. Sama toit võib ühes olukorras toetada eesmärki ja teises olukorras sellest eemale viia.

Tervislik toitumine ei tühista kaloreid

Kaalu langetamise juures jääb peamine reegel samaks: päeva jooksul söödud energia peab sobima sinu kulutusega. Kui seda ei juhtu, siis ei päästa silt “tervislik” olukorda ära.

Mõtle sünnipäevalauale. Seal võib olla palju häid valikuid: kala, kanafilee, puuviljad, kodujuust, salat, pähklid, mahl. Kõik võivad olla mõistlikud toidud. Aga kui taldrik täitub uuesti ja uuesti, siis süüakse lihtsalt üle. Ausalt öeldes on see tavalisem, kui inimesed tunnistada tahavad.

Küsimus ei ole selles, kas üks toit on hea või halb. Küsimus on koguses ja ajastuses. Kui üks portsjon on sobiv, kas 4, 7 või 10 samasugust portsjonit on ikka sama mõistlikud? Enamasti mitte.

Kuidas kogust päriselt hinnata?

Võtame lihtsa näite. Kui toidukord koosneb 400-st grammist keedetud tatrast, 300-st grammist kodujuustust, toorsalatist, klaasist petist ja paarist viilust fileesingiga kaetud teraleivast, siis on see juba korralik söök. Kui sinna juurde lisada veel viie suuremat sorti banaani söömine või 1 liitri puuviljamahla joomine, ei tee tervislik maine seda automaatselt vajalikuks.

Mis siis tegelikult juhtub? Keha loeb kogu päeva. Ta ei tee kaloritele allahindlust selle põhjal, kas need tulid pähklitest või koogist. Muidugi on toidu kvaliteet tähtis. Pähklites on kasulikke rasvu, kalas on väärtuslikku valku, kaerahelbepuder annab pikema täiskõhutunde. Aga kvaliteet ei asenda mõõdukust.

Kui kolm kartulit taldrikul on mõistlik kogus, siis 12 kartulit ei pruugi enam sama olla. See ei tee kartulit halvaks. See näitab lihtsalt, et kogus muudab tähendust.

Tervislik toitumine vajab mõõdukust

Mõõdukuse kohta on hea võrdluse toonud Sven Grünberg. Arstirohuga on nii, et liiga palju toimeainet võib teha kahju, liiga vähe ei pruugi mõjuda, parajalt võttes ravim toimib. Toiduga on sama lugu.

Ühest kõrvalekaldest ei juhtu midagi. 1-2 toidukorda ei riku vormi ära. Probleem tekib siis, kui harjumuseks saab süüa pidevalt rohkem kui vaja. Kui kehale piisaks 4-5 kartulist, aga tavaks saab 8-10, hakkab vahe lõpuks välja paistma.

Lihtne tõde: kanafileest, puuviljadest, munadest, jogurtist, piimast, kalast, pähklitest, kohupiimast, pruunist riisist ja kaerahelbepudrust võib samuti ennast vormist välja süüa. Need toidud ei ole süüdi. Kogus on.

Mida igapäevaselt jälgida?

Alusta kõige lihtsamast küsimusest: kas ma söön selle toidu pärast nälga või selle pärast, et see on laual? Kui vastus on teine, tasub paus teha. Söömine ei pea olema automaatne tegevus iga kord, kui keegi pakub.

Teiseks vaata päeva tervikuna. Kui hommik ja lõuna olid tugevad, ei pea õhtu lisapalad kasvama lihtsalt selle pärast, et need on “puhtad” või “kasulikud”. Tervislik toitumine tähendab ka oskust öelda: praegu piisab.

Kolmandaks ära aja segi toidu head mainet ja oma eesmärki. Kui eesmärk on kehakaalu langetamine, siis pead arvestama koguseid. Kui eesmärk on kaalu hoidmine, kehtib sama. Kui eesmärk on lihasmassi kasvatamine, on kogus endiselt tähtis, lihtsalt vajadus võib olla teine.

KKK

Kas tervislikku toitu võib süüa liiga palju?

Jah. Kui päevane kogus ületab sinu vajaduse, võib ka väga korralik toit kehakaalu tõsta või vormi hoidmist segada.

Kas pähklid ja mahl on siis halvad?

Ei ole. Need võivad sobida menüüsse hästi, aga pähkleid on lihtne märkamatult palju süüa ja mahla on lihtne liiga palju juua.

Mis on kõige praktilisem reegel?

Vaata korraga nii kvaliteeti kui kogust. Hea toit õiges koguses toetab eesmärki. Hea toit liiga suures koguses võib töötada vastu.

Autor: Janar Rückenberg