5. veebruar 2000

Vesi

Te ei joo piisavalt vett ja tõenäoliselt tarbite liiga palju limonaade ja teisi magusaid jooke. Millist mõju avaldab see kulturismindusele?

Siin mõningased nõuanded.
Paljud kulturistid manustavad suures koguses vedelikukaloreid ilma, et nad arvestaksid selle mõju oma füüsisele. Sellest tulenevalt, ei joo paljud kulturistid ka piisavalt vett. Neid kahte asjaolu vaadates, oleks kasulik teada alternatiividest, mis aitaksid teil omastada piisavalt vedelikku, samal ajal vedeliku kaloreid miinimumis hoides.

Ajakirjas FLEX on alati soovitatud kulturistidel juua palju vett: püüdes juua vähemalt 4,5 liitrit päevas. Miski ei suuda asendada vee kasulikku toimet organismile. Vee tasakaalustatud taseme säilitamine teeb võimalikuks teatud protsesside toimumise organismis. Lisaks sellele varustab vesi organismi vajalike mineraalainetega.

Olenemata sellest, kas on tegu kraanivee või siis pudeli veega, jooge vett.

Jõusaalis käies, autos sõites või siis töölaua juures olles, hoidke alati pudel (mida on võimalik uuesti täita) veega endaga kaasas.
Kannustage end see pudel tühjaks jooma ja seejärel täitke see kohe uuesti. Tehke seda niikaua, kuni see muutub harjumuseks.
Suhkrustatud joogid, nagu limonaadid, pudeliteed ja puuviljajoogid sisaldavad kulturistidele vajaminevast tunduvalt enam lihtsaid süsivesikuid. Need pole midagi enamat kui petlikud toidud, mis sisaldavad palju suhkrukaloreid ja organismi varustamine vedelikuga on väike.

Seejuures teeb suhkur teie füüsisele rohkem kahju kui üleliigsed kalorid. Suhkur võib vähendada teie insuliini taset – seda mida kulturistid soovivad vältida kuna see võib põhjustada keharasva kinnihoidmist.

Sageli kasutavad kulturistid aseainetena dieetlimonaade ja suhkruasendajatega joogipulbrisegusid, vältimaks suhkrukaloreid. Samaaegselt organismi piisava vee varustamisega, rahuldavad need ka teie magusaisu. Kuid siiski tuleks karastusjooke tarbida mõistlikuse piires, juues nii palju kui vähegi võimalik tavalist vett.

Teistest valikutest karastusjookide hulgas, mis aitavad hoida organismi veetaset rohkete kaloriteta, võib välja tuua mineraalveed. Enamik on neist madala soola sisaldusega, kuid leidub ka selliseid, mille soolasisaldus on kõrge. Teadmaks, mida ostate, jälgige pudelitaguseid silte.

Uutest spordi- ja fitnessijookidest saate palju vedelikku ja vähe kaloreid, mõndades on sees ka suhkruasendajad. Jookides, mis on juba pikka aega saadaval, nagu Powerade ja Gatorade, on palju vähem suhkruid kui tavalistes limonaadides, kuid neid peaks jooma ainult taastumiseks, mille jaoks nad ju tegelikult mõeldud ongi. Ärge pidage neid madala kalorsusega karastusjooke jookideks, mida te võite juua teiste magusate jookide asemel. Suhkur, mida nad sisaldavad on siiski märgatav.

Seega, kõige parem vedelikuallikas on puhas vesi!

Autor: FLEX tõlk. K.Reial