31. märts 2003

Juubelinumbri vääriliselt

XXV Eesti jõutõstmise meistrivõistlused, millega märgiti ka alaliidu kümneaastaseks saamist, möödusid vägagi juubelivääriliselt. Vaatamata sellele, et nüüd võisid osaleda vaid kodakondsed, ei kannatanud üldine arvtaust. Naisi oli kuus, mehi kolmkümmend kolm. Reval-Spordis, kust palju häid tegijaid, jätkus võistlust keskpäevast üheksanda õhtutunnini.
Avamisel peeti meeles tänavu ameti mahapannud mehi: eelmist presidenti Arnold Tokkot (tegeleb nüüd peaasjalikult kulturismiga) ja alaliidu ühte loojat, peasekretär Jaan Kärnerit (äsjane peakohtunik). Tänutaldrik kuulus ka võõrustavale klubile ja olgu siinkohal täiendavad kiidusõnad nii juhataja Partasjukile kui tema töökale kollektiivile. Uue presidendi Kaido Leesmanni tervituses kõlas lootus, et jõutõstmine on letargiast üle saanud ja taas tõusul. Nagu hilisemas vestluses selgus, on enim teha organisatsiooni turgutamises, ala geograafias. Leesmann ise sel alal kaks kulda võitnud, 16 Eesti meistri tiitlit on tal aga kabest.

Väike närv kulub ära. Nii otsib Rain Karu, mullu MMil käinu, sobivat särki. Ega esmahooga leiagi. Zhürii Leesmann, Kärner, Ants Rosenbaum ja Raimo Kaasik peab kiirnõupidamise. Põlveopi läbinud Tarmo Mit heidab hindava pilgu üle lava. Esialgu tuleb tal Inna Terasmaaga eesotsas oma käealused tulle saata Täiesti uus mees on Sisekaitseakadeemia lõpetanud Andrus Murumets. Vaatab ringi temagi. Tuttav õhustik nagu rammumeeste showul. Ja ikkagi pisut eriline meistrivõistlused! Üle saali lehvib Mieto-nükkest tingitud nali. Meelejahutaja Raimo Aas teatab, et võrreldes soomlastest suusatajatega seisavad meie omad ka kiiremini kui nemad sõidavad. Millal sama jõutõstmises öelda saab?
Kangi juurde kükkima tuleb tiitlikaitsja Tiiu Kimber Pärnust. Mitte enam esimese nooruses daam teeb 52,5 kg ja esimene rekord on sündinud. Hiljem lisab veel viis kilo ja see pole tema viimane sõna. Inna Terasmaa tähelend algab 100 kiloga. Eesti rekord nihkub kuni 60 kg kaalus 15 kilo! Innast püüan järgmisel leheküljel teha lühipersooniloo.Seepärast lähen sujuvalt üle teistele sündmustele. Noorte ja juunioride rekordite eest hoolitseb esimesena lisakatsel Maran Meldre, kükkides 152,5ga.

Vaatame favoriitide väge koos peakohtunikuga. Leesmann juhib mu tähelepanu Kösterile, Nurmeotsale, Pällile, IlvestileKusagilt kuulen, et Murumets alustab kükkimist siis kui teised oma lae saavutanud 270st. Meistrite meistriks tulekuks on kasulik olla kerge ja tõsta palju. Nii on 140kilosel Mitil raske aga mitte võimatu asi kinni lüüa. Köster võttis enda aga eile kaalu – kilo maha ja kuni 75 kg on taas tema kategooria. Nii, et kaalu pea pool vähem konkurendist. Esimene, kes välja langeb on Janek Nurmeots Reval-Spordist. 230 jääb alistamata. Kohtunikud ei tunnista tema kükke. Mees veidi marus. Nii on varemgi juhtunud. Kärner sõnab, et ju ei ole mees varasemast õppust võtnud Kohtunik Mihkel Laurits jagab korraldusi järgmistele. Raul Köster, rekordeid nihutanu eelmisel sügisel, teeb saatusliku vea esimesel kükil. Haige õlg saab uue pisimatsu vale käte asendi tõttu. Sellest piisab. Summaks plaanitu 710 asemel on hiljem numbrid 655 kg.

Silmanurgast näen, et saarlane Jaan Salu ei hellita omi mehi. Ehkki, nad on tasemel. Treener tahab enam. Kaido Lesmann ütleb, et kükk ja jõutõmme on põhilised, lamades surumine aga punktipoolelt nn odav ala. Võiks hoopis ära jätta. Väikesel mehel eelised, wilks´i tabeli punktid otsustavad, kilod ei midagi. Teine ring lõpebki Kösteri rekorditegemisega, kuigi kostub protesi. 3:0 on kohtunikud üksmeelel. Lamades suurumises jääb Köster aga kohe 15 kiloga miinusesse. Tekib kahtlus tema üldvõidus. Naised punktireas klaarid – Terasmaa TÜ SKst, Jegorova Muskel-Spordist ja Mikk Pärnu Ringist. Tokko saab pildid, mis troonivad loodetavasti siin, loo läheduses, Amazoni galeriis.
Suurte meeste aeg on käes.
Murumets võtab hakatuseks rekordi Gröönilt ära. Kükib 290,5se kangiga. Tuleb viljandlane ja saab Eesti margi tagasi 292,5 kilo. See on ka juunioride rekord! Ülekolesajased katsed ei õnnestu.
Lamades surumises kordab ülikõvaks kerkinud Mitt (opi järel ikkagi) 215, seab aga rekorditähiseks 225 kg. See on midagi.
Külaline Maiori teeb 230, teistele suunanäitajaks olles.
Jõutõmbes paiskub lagedale Murumetsa talent 285 ja 305, rekordiks summas 795. Mõistagi rekord.
Mitilt jääb maha mark 325 ja 840 kg. Eliittulemused. Kuid nagu hiljem selgub, on wilks´i tabelis Mitil Kösterist siiski vähem silmi 0,36 ent siiski.
Iga kuues katse andis rekordi rõõmustab halloomees Aas.
Keskmine võistlus sõnab Kärner ja kutsub kõiki 10. Mail Kalevi halli vaatama järgmist jõulist etendust.
Nii ongi sedapuhku asi läbi. Protokolli eest (loota, et sellegi loo toestmiseks juba amazonis) hoolitseb peasekretär Margus Silbaum, kes ise jättis need võistlused vahele. Jõuab, aasta allles algas ütleb ta eesootava kohta.

Autor: Aare Kreilis