17. august 2010

Raju võitleja Martin Aedma – esimenemusta vööga eestlane brasiilia jiu-jitsus

Laupäeva õhtul Prahas toimunud treeninglaagris sai Martin Aedma (25)brasiilia jiu-jitsus musta vöö. Tartu spordiklubis Elustreening Eestitreeniv Martin on esimene Eesti võitleja, kes sellise tasemeni jõudnud.

Brasiilia jiu-jitsu (BJJ) on kahevõitluse ala, mis keskendub mitmekesiselemaadlusele ning eelkõige maasvõitlusele. Pearõhk on võitluses domineerivaasendi saavutamisel ning vastase alistamisel liigeselukkude võikägistustega. BJJ juured on judos, kuid oma praeguse vormi omandas BJJBrasiilias elavate harrastajate käe läbi eelmise sajandi jooksul. Spordinarakendatakse seda ala peamiselt kolmes suunas – sportlik BJJ (kimonoga),lukumaadlus (kimonota) ning sportlik vabavõitlus, mille üheks oluliseksosaks on maasvõitlus koos löökidega.

Martin Aedma oma mängumaal – brasiilia jiu-jitsu võistlused Soomes (2009):
[url=http://www.youtube.com/watch?v=zayanK-VvyA]http://www.youtube.com/watch?v=zayanK-VvyA[/url]

BJJs märgitakse treenija arengut vöötasemetega, mida määravad treeneridvastavalt treenija tehnilisele võitlusoskusele. BJJ vöötasemed on: valge,sinine, lilla, pruun ja must. Tavalise treenimise puhul võib harrastajajõuda musta vööni 7-12 aastaga. Musta vööga tunnustas Martinit tunnustatudtreener ja sportlane John Kavanagh Iirimaalt.

Tartu Ülikooli kehakultuuriteaduskonna magistrantuuris õppiv Martin Aedma onBJJt harrastanud 8 aastat ning on üks selle spordiala alustajatest Eestis.Martini medalitekogu on aukartustäratav – ta on mitmekordne Eesti meisterBJJs ja lukumaadluses, Skandinaavia meister BJJ absoluutkaalus japronksikohal oma kaalus, oma ja absoluutkaalu Euroopa MV kolmas koht ningmitmete teiste meistritiitlite omanik erinevatelt Euroopa BJJ jalukumaadluse võistlustelt. Martini viimatine jõukatsumine oli Eestisportliku vabavõitluse esiliiga MMA Raju, kus ta saavutas esimeses raundiskiire võidu Läti võitleja üle. Nagu Martinile kombeks, tuli võitmaasvõitluse käigus ja võiduka löökiderahe saatel. Musta vöötasemega avanebMartinil nüüd võimalus võistelda profiklassis BJJ ja lukumaadluseabsoluutsete maailma tippudega.

Martin Aedma Rajul (alates 05:51):
[url=http://www.fitness.ee/?act=news&newsID=3245&lang=1]http://www.fitness.ee/?act=news&newsID=3245&lang=1[/url]

BJJ hakkas maailmas plahvatuslikult arenema 90ndatel, kui esimesel UltimateFighting Championshipil (UFC) tutvustati maailmale esmakordselt sportlikkuvabavõitlust (MMA ehk mixed martial arts). BJJ ekspert Royce Gracie võitisUFC esimesed turniirid tihtipeale endast oluliselt suuremate vastaste vastu(kaaluklasse, reegleid, ajapiiranguid ning punktikohtunikke tol ajal eiolnud). Tänapäeval toimub sportliku vabavõitluse võistlusi üle kogu maailma.Eestis on MMAd harrastatud juba kaheksa aastat, MMA Raju alustasvõitlusüritustega 2009. aastal.

Autor: MMA Raju