17. märts 2014

Reeglid: naiste bikiini fitness

Võistlused on lähenemas ja võistlejaid huvitavatel kulturismi ja fitnessalade reeglitel me nüüd ka peatume.

Selles osas käsitleme naiste bikiini fitnessi ametlikke IFBB reegleid.

Bikini fitnessi tunnustati ametlikult spordialana 7. novembril 2010. aastal IFBB Kongressil Bakuus.

Bikiini fitnessist on saanud suurima osavõtjate arvuga kulturismiala. Võistlemiseks eeldatakse sportlaselt naiselikku vormis keha.

Bikiini fitnessis võivad võistelda kõik huvilised, kes sobivad võistlema ja kes järgivad järgmisi reegleid:

Voorud

Kui on üle 15 sportlase, toimub eliminatsioonivoor, kus sooritatakse 5. kaupa veerandpöörded.

Eelvooru pääseb 15 parimat ning sooritatakse samuti 4 veerandpööret ning kutsutakse ette võrdlusi. Eelvoorus valitakse 6 parimat, kes pääsevad finaali.

Finaali pääseb 6 parimat sportlast. Finaalis tullakse lavale T-walk’ga ehk ühekaupa ning see on hetk, kui sportlane saab näidata end just nendes poosides, nagu ta ise seda soovib. See on Sinu hetk, kus kohtunikud jälgivad ainult Sind. Soovitatakse näidata ainult neid poose, milles sportlane end kõige paremini tunneb.

Finaal jätkub veerandpööretega ehk eestpoos, küljepoosid ja tagantpoos.

Poseerimine

Bikiini fitnessis sooritatakse 4 kohustuslikku poosi, lisaks on juures ka vabapoos, mida hoitakse, kui parasjagu hindamist ei toimu. Kohustuslike pooside hulka kuuluvad: eestpoos, küljepoosid ühelt küljelt, tagantpoos ja küljepoos teiselt küljelt. Veerandpöörded toimuvad kellaosuti liikumise suunas.

Lavakohtunik jagab järgmisi käsklusi:
“Alustame hindamisega.
a) eestpoos;
b) veerandpööre paremale, küljepoos
c) veerandpööre taha
d) veerandpööre paremale, küljepoos
e) veerandpööre ette

PS! Võib esineda ka käsklus c2) 6 sammu ette ja poseeri. See annab kohtunikele võimaluse hinnata ka sportlaste liikumist. Esmalt astutakse 6 sammu ette (ehk laval tahapoole), siis poseerida tagantpoos, siis pöörata näoga kohtunike poole, poseerida, ja seejärel 6 sammu ette, ehk rivvi tagasi.

Tähtis on, et sportlane kuulaks ja järgiks laval antavaid käsklusi.

See, kuidas poose täpselt sisse võtta, sõltub sportlase enda füüsisest. Igal sportlasel soovitatakse leida just tema jaoks sobivaim poos. Uus on küll see, et tagantpoosis jalgade ristamist võidakse alla hinnata. Tagantpoosis juuste seljale jätmine on vabatahtlik ja sportlase enda otsustada, ning erinevatel võistlustel poseeritakse erinevalt, seega soovitatakse jälgida teisi sportlasi.

Võistlusbikiinid

Bikiini fitnessis kantakse igas voorus ühesuguseid bikiine s.t, et reeglid igale voorule on samad:
1. Võistlusbikiinid (edaspidi bikiinid) on nõuete kohaselt kaheosalised.
2. Bikiinide värv ja muster on sportlase enda valida.
3. Bikiinid peavad vastama heale maitsele.
4. Bikiinide alumine osa peab katma tuharast vähemalt 1/3 osa ja eesmise alumise osa. Stringi-tüüpi bikiinid on rangelt keelatud.
ning värv, materjal ja kaunistused on sportlase enda valik.

Võistluskingad

Võistluskingade (edaspidi kingad) värv ja tegumood on sportlase enda valida. Kontsakõrgus on kuni 12cm ja platvorm võib olla kuni 1cm kõrge. Levinuimad kingad on nn läbipaistvad kingad, mis annavad jalgadele visuaalselt pikkust juurde.

Grimm

IFBB võistlustel on lubatud ainult kuivgrimm. Lavakohtunik kontrollib sportlaste grimmi ja kui grimm tuleb maha lihtsalt pühkimise teel, kästakse sportlasel grimm koheselt eemaldada. Kuivgrimmidest soovitame Jan Tana grimme, mis on saadaval ka FitShopis.

Ehted

Ehted on lubatud maitsekuse piires. Selle piiri üle otsustab esmalt ikka iga sportlane ise. Kui aga peakohtunik avastab maitsekusepiiri ületamist, palub ta üleliigsed ehted eemaldada. Kõik ehted näos on siiski aga keelatud.

Üldised reeglid

Võistlejad ei tohi laval olles närida närimiskummi.
Võistlejatel on keelatud laval viibida joobes olekus. Kõik joobes sportlased diskvalifitseeritakse võistlustelt.

Bikiini fitnessis on 9 erinevat kategooriat: juunioride bikiini fitness -163cm ja +163cm, naiste bikiini fitness -160 cm, -163 cm, -166 cm, -169 cm, -172 cm, +172 cm ja veteranid +35 aastat. Juuniorite kategoorias saavad võistelda kõik, kelle sünniaasta on 1991 või varem ehk kes saavad aastal 2014 23-aastaseks (võistlustel võib olla ka 24-aastane, tingimusel, et sünniaasta on 1991).

Bikiini fitnessi pikkuskategooriad: -160 cm, -163 cm, -166 cm, -169 cm, -172 cm, +172 cm.

Artikli valmimisele aitas kaasa rahvusvaheline IFBB kulturismi- ja fitnessikohtunik Aire Lossmann.

[url=http://www.ifbb.com/rules]Ametlikud reeglid kõikide IFBB kulturismi ja fitnessalade kohta[/url]

Autor: Janika Aavamägi”;i:8;s:14:” Aire Lossmann