Tervis

Kuidas mõjutavad väiksed elustiilipahed Sinu testosteroonitaset

Tervis  |   |  tekst:  |  fotod: King of Spades  |  Kommenteeri

Kaasaegse mehe elustiil võib sageli kätkeda endas pisikesi elustiilipahesid nagu suitsetamine, alkoholi tarbimine, pikad puhkused ning heade restoranide külastamine. Ühes oma eelmistest artiklitest rääkisime, milles söögi puhul tähelepanu pöörata, et menüü oleks kõrget testosteroonitaset toetav.

Kvaliteetne liha, tervislikud rasvad ja värske tooraine on just need, mida heades restoranides valdavalt pakutakse - nii on väljas söömine tõeline härrasmehelik nauding, millest lõikab kasu ka meessuguhormooni tase. Kuid kuidas on teiste elustiiliaspektidega?

Suitsetamine


Suitsetamine põhjustab lugematul hulgal terviseprobleeme, sealhulgas vähki ja südameveresoonkonna haigusi. Samas ei ole ühegi kliinilise uuringuga tõestatud suitsetamise negatiivset efekti testosteroonitasemele. Ühe naistel läbi viidud uuringu järgi suitsetamine isegi tõstis meessuguhormooni taset.

Loomulikult on sellel lool ka teine, mitte vähem oluline pool. Nimelt põhjustab suitsetamine erektsioonihäireid ning langetab märgatavalt sperma kvantiteeti ja kvaliteeti. On küllaltki lihtne kaotada tervisliku testosteroonitaseme taga ajamisel silmist teised aspektid, mis teevad mehest mehe. Kahtlemata on terve seksuaalelu ning võime saada järglasi mehe fundamentaalseks faktoriteks ning seetõttu on suitsetamine, vaatamata filmi- ja reklaamiretoorikale, kus seda tegevust peetakse mehelikuks, tugeva negatiivse mõjuga.

Alkohol


On üsna tõenäoline, et oled juba küllalt varajases meheeas saanud omal nahal tunda, mida võib liigne alkoholitarbimine tervisega teha - seda eriti peole järgneval päeval. Samas - hea toidu kõrvale klaas punast täidlast kvaliteetveini või veidi konjakit piduliku sündmuse tähistamiseks on tihti nauding, mida ei soovita endale keelata.

Mõõdukas kvaliteetse alkoholi tarbimine ei ole vaid viis näidata enda head maitset peente jookide alal, arstid on seda pikki aastaid soovitanud kui viisi südamehaiguste riski vähendamiseks.

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale ei toeta uuringud väidet, nagu alandaks alkohol otseselt meessuguhormooni taset või pärsiks munandite funktsioone. Samas mängib alkohol rolli erektsioonihäirete tekkel ning võib põhjustada stressihormooni kortisooli tõusu organismis. Nagu ühes oma esimestest artiklitest rääkisime, on just kortisool see hormoon, mis blokeerib testosterooni positiivseid efekte.

Seda öelnuna - mõõdukast alkoholitarbimisest, kui seda tehakse maitseelamuste, mitte rekreatiivsete eesmärkide saavutamiseks, ei ole tarvis lõplikult loobuda.

Kaunid kaaslased


Härrasmees oskab kõrgelt hinnata naise ilu ning elegantsi. See käitumismuster aitab lisaks meeldivale seltskonnale tõsta ka meessuguhormooni taset. Uuringutest selgub, et seksuaalselt atraktiivse kaaslase lähedalolek tõstab testosteroonitaset märgatavalt.

Samas ei ole sagedased suguaktid testosteroonitasemele kõige optimaalsemad. Uuringud näitavad, et meessuguhormoonitaseme tõus on perioodiline, olles kõrgeim (145% üle baasnäidu) seitsmendal päeval peale viimast ejakulatsiooni. Samas tasub märkida, et testosteroonitaseme märgatav tõus toimub just peamiselt kuuendal ja seitsmendal päeval.

Päikesereis tõstab testosterooni


Tegelikult ei tõsta testosterooni küll mitte reis ise, vaid hoopis päikeseline kliima. Nimelt hakkab saadava valgusenergia mõjul tootma nahk üliolulist vitamiini D3.

Vitamiin D3 puudulikkus alandab testosteroonitaset ning soodustab erektsioonihäirete teket. Selle vältimiseks ei pea muidugi pidama tundidepikkusi siestasid kõrvetava päikese käes. Juba ainuüksi 10 minutit päikesepaistet aitab su kehal toota umbes 10 000 IU (rahvusvaheline ühik) vitamiin D3. Seda on vitamiinipuudulikkuse vältimiseks piisavalt.

Kuigi selle nõuande järgimine tundub kerge, on vitamiin D3 puudulikkus pandeemiline - seda eriti sellel osal inimkonnast, kes ei ela päikeselises kliimas. Kuna Eestis on päikesevalgus kahjuks küllalt haruldane nähtus, tuleks oma D3 taseme optimeerimiseks võtta iga päev lonks kalaõli ning lülitada menüüsse rohkem kalaroogi. Väga headeks vitamiin D3 allikateks on näiteks heeringas, lõhe, makrell ja sardiinid.

***

King of Spadesi artiklitesarja järgmises osas räägime sellest, kuidas munandite temperatuur mõjutab testosteroonitaset ja viljakust ning kuidas hõlpsasti selle probleemiga tegeleda.

Juba avaldatud artiklitest saadud infot, kuidas testosteroonitaseme eest hoolt kanda, täiendab suurepäraselt ka Eestis toodetud lisand King of Spades. Lisand on valmistatud vaid kvaliteetseimatest oma mõju kliiniliselt tõestanud koostisosadest, aidates meestel optimeerida oma suguhormoonitaset ning alandada põletikulisi protsesse oma kehas.

Referentsid:


1. Effect of cigarette smoking on levels of bioavailable testosterone in healthy men. English KM, Pugh PJ, Parry H, Scutt NE, Channer KS, Jones TH. Clin Sci (Lond). 2001 Jun;100(6):661-5.

2. Smoking is associated with increased free testosterone and fasting insulin levels in women with polycystic ovary syndrome, resulting in aggravated insulin resistance. Cupisti S, Häberle L, Dittrich R, Oppelt PG, Reissmann C, Kronawitter D, Beckmann MW, Mueller A. Fertil Steril. 2010 Jul;94(2):673-7.

3. Erectile dysfunction in smokers: a penile dynamic and vascular study. Elhanbly S, Abdel-Gaber S, Fathy H, El-Bayoumi Y, Wald M, Niederberger CS.J Androl. 2004 Nov-Dec;25(6):991-5.

4. Cigarette smoking and its possible effects on sperm. Kulikauskas V, Blaustein D, Ablin RJ.Fertil Steril. 1985 Oct;44(4):526-8.

5. Testosterone increases in men after a low dose of alcohol. Sarkola T, Eriksson CJ. Alcohol Clin Exp Res. 2003 Apr;27(4):682-5.

6. The Influence of Age, Alcohol Consumption, and Body Build on Gonadal Function in Men. Sparrow D, Bosse R, Rowe JW. JCEM 1980 Sept;51(3)

7. Erectile dysfunction and alcohol intake. Dachille G, Lamuraglia M, Leone M, Pagliarulo A, Palasciano G, Salerno MT, Ludovico GM. Urologia. 2008 Jul-Sep;75(3):170-6.

8. LH pulsatile secretion and testosterone blood levels are influenced by sexual arousal in human males. Stoléru SG, Ennaji A, Cournot A, Spira A. Psychoneuroendocrinology. 1993;18(3):205-18.

9. A research on the relationship between ejaculation and serum testosterone level in men. Jiang M, Xin J, Zou Q, Shen JW. J Zhejiang Univ Sci. 2003 Mar-Apr;4(2):236-40.

10. Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men. Pilz S, Frisch S, Koertke H, Kuhn J, Dreier J, Obermayer-Pietsch B, Wehr E, Zittermann A. Horm Metab Res. 2011 Mar;43(3):223-5.

11. Association between plasma 25-OH vitamin D and testosterone levels in men. Nimptsch K, Platz EA, Willett WC, Giovannucci E. Clin Endocrinol (Oxf). 2012 Jul;77(1):106-1

12. Does vitamin D deficiency contribute to erectile dysfunction? Sorenson M, Grant WB. Dermatoendocrinol. Apr 1, 2012; 4(2): 128–136.

13. Vitamin D deficiency: a worldwide problem with health consequences. Holick MF, Chen TC. Am J Clin Nutr. 2008 Apr;87(4):1080S-6S.

Tervislikku testosteroonitaset aitab saavutada toidulisand King on Spades. Toodetud Eestis. Saadaval vaid FitShoppides.


Seotud artiklid:
Testosteroon ja treening
Toitumine ja testosteroon
Testosteroon ja stress
Testosterooni langus- süvenev probleem, millele on lahendus olemas


Fitness.ee avaldatud teksti-, foto- ja videomaterjalide kopeerimine on lubatud ainult Robocop OÜ kirjalikul loal. Materjalide loata kasutamise eest esitatakse arve. Loa saamiseks palume pöörduda: toimetus@fitness.ee

 


Goldensand klmpressitud kookosli

KOGU MAAILMA EATUD, ÜHINEGE!

Tervis | 

“Huvitav, kas see tõesti on eas 45+ vältimatu?” küsis Iiris Saluri ise-enda käest ning võttis kokku julguse näidata ette oma selleks…


Väsimuse hindamine treeningute planeerimisel

Tervis | 

Treeningule järgnevat väsimust on aga ilmselt kogenud enamik spordiga tegelevatest inimestest. Treeneri üheks ülesandeks on hinnata treenitava…


Lihtsalt käimine

Tervis | 

Üks esimesi asju, mis õpitakse inimesena olles ära, on käimine. Võrreldes varasemate aegadega käime me vähem, kuna kiirenenud elutempo juures…