29. september 2003

Lihaste tasakaal ja aeroobne harjutus

Lihaste tasakaal ja aeroobne harjutus.

Jõuharjutustele lisaks, tuleks kindlasti teha lihaste venitusi. Kõige pareminigi treenitud lihas ei anna rahulolu kui lihase tasakaal ei ole korras. Pinges lihased takistavad liigese optimaalset liikuvust, muudavad keha normaalset asendit ja rühti.
Paljud aktiivsed jõusaali jüngrid imetlevad peeglist oma töövaeva tulemust. Igapäevases elus kogevad aga kaaslaste põlastavaid pilke. Teisiti öeldes, idee on õilis aga tulemus mitte just kõige esteetilisem. ‘Sipelga’ ja ‘krabi’ kehahoiakut tekitab ülepingutunud lihas. Näitena lihaspingest tekkiv viltune vaagna asend, mis hiljem võib tekitada tõsisemaid ortopeedilisi kliinilisi sümptomeid. Halvimal juhul, harjutamise asemel peame hakkama aega ja raha raiskama terapeudi juures. Üsna loogiline, et ülepinges lihas on aldis lihase rebendile (lad.k ruptura). Ülitugeva kontraktsiooni korral ülepinges lihases tekib tõenäoliselt rebend.

Lihaste venitusi üldjuhul võib teha peale jõuharjutusi, sest venitus lõdvestab lihaseid ja nii öelda ei teeni ega killusta harjutamist. Teisalt lihaste, liigeste liikuvuse avamine harjutuste algselt ja lühiajaliste venitustena vähendab oluliselt vigastuste riski. Selle teadmisega peaks venitust sooritama selliselt, et venitusasendit hoitaks
20-30 sek. Ei ole oluline milliseid venitustehnikaid kasutame, kas staatilist või pingutus-lõdvestust. Oluline on, et ei tekitaks valu.

Üheks efektiivsemaks venitustehnikaks on PNF venitussüsteem, mida kasutavad praktiliselt kõik proffisportlased maailmas. Mõjus tehnika just süvalihastele ja väiksematele lihasgruppidele. Puuduseks asjaolu, et teostus on võimalik ainult koos eriala eksperdiga (sporditerapeud, spordimassöör). Tõhus meetod nii sporditraumade ennetamiseks, ülekoormussündroomide ilmnemisel kui taastumise etapil.

Aeroobse harjutusena, mõistame üldjuhul treeningut, mis on suunatud hingamis- ja vereringeelundite koormamisele. Normaalselt tähendab see käimist, jooksmist, ujumist, suusatamist, jalgrattasõittu jms. Ka jõusaalis võime täielikult või osaliselt teha harjutusi, mis on suunatud hingamis- ja vereringeelundite koormusele.

Algaja peaks valiku tegema meeldivuse ja võimaluse järgi. Veelgi parem kui soovitajaks oleks ekspert. Algajale ei soovitaks koheselt joosta, mis võib tekitada alajäsemetele ülekoormust. Turvalisem oleks algselt lihtsalt käimine.

Lõpetuseks meeldetuletus algajatele: treening on lõbu, seda tuleb nautida.

Üllari Ots,
Rebalans Massage terapeut

Autor: Üllari Ots