23. oktoober 2003

SHAWN RAY 9 käsku:

KALORID
Kui oled kulturist, siis kulutad söömisele rohkem aega kui raskuste tõstmisele.
Kasv tuleb kütuse (kalorite) tarbimisest. Lihtsam tee suurendada oma kaloreid on rohkem süüa. Ütleme, et lisades 1000 kalorit päevas – see on 7000 kalorit nädalas!
Esiteks vaata kella. Ma alustan hommiku kell seitse ja söön iga kolme tunni tagant. Ja söön kui on aeg, mitte siis kui kõht on tühi. Su keha vajab proteiini. See millest koosneb lihas, nii et igas toidukord peab olema proteiinirikas. Veiseliha, kana, kala ja munad on minu eelistus, aga on veel palju variante.
Energia, teine komponent, on parim süüa süsivesikuid. Aeglaselt põlevatest on mu lemmikud leib, pasta, kartul, riis ja teraviljahelbed. Hea kiiresti põlev süsivesik on puuvili.
MOTIVATSIOON
Me kõik omame ainult üht keha ja tahame ta üle uhked olla. See peaks olema piisav motivatsioon. Tahan olla õnnelik, terve ja.füüsiliselt vormis.
Kui lähedal olen ma ideaalile? Olen energiline, tõsine, enesekindel, uhke, otsustav? Teiste sõnadega, olen motiveeritud? Kui ei miks mitte?
REALISM
Realism on seada reaalsed eesmärgid. Ma ei räägi ajalistest eesmärkidest. Oleks hea ütleda Ma ühelpäeval võin seda ja toda , aga ma mõtlen eesmärgile siin ja praegu: Mida saan ma teha täna? Näiteks eesmärk saada rinnalt surudes 200-lt 205-e naelani, aga mitte 200-lt 300-ni. Küsi endalt mis saad teha see nädal, mitte ära küsi, mis saan teha see aasta.
OHVERDUS
Ma käsitlen ohverdust eraldi realismist. Vägisi üles tõusmine
ja söömine keskööl või minemine jõusaali 04:30 hommikul. Kui sa ei jaksa seda teha, et pingutada lühikese-aja eesmärkide nimel, siis võid hüvasti ütelda ka pika-aja eesmärkidele.
VISUAALSUS
Visuaalne osa on see miks ma olen nii tipus. Alustades kasutasin stabiilselt visuaalset eesmärki. Kui kehaehituse suund oli mass-monstrumid, oli minu suund hoida end visuaalselt ideaalne. Nemad aga on nüüd kuhugi kadunud?! Kus on nt. Jean-Pierre Fux? Markus Rühl on küll, aga eelmine aasta mr.Olympial oli ta 14-s. Kui suurus on ainus eesmärk, võid visuaalse vormi kaotada. Näen trendi spordis – tuli ja läks. Kui 1987 alustasin ja ei muutunud koos ajaga ennustati mu tagasitõmbumist, aga ma jäin.
BAAS
Lihast koormata raskustega, teha selgeks seeriad ning kordused ja ohoo sa oled kulturist?! See on palju keerukam.
Kulturism algab teadmistest. Praegu on spordi kohta nii palju infot, et tõestatud põhitõdesid on raske eraldada. Kui sul on hea progress, siis järgi seda, mitte ära proovi uusi hullumeelseid ideesid.
Teen päevas kaks trenni, neli trennipäeva järjest ja üks puhkus.
Vahest on kolm trennipäeva ja üks puhkus või viis päeva ja üks lihasgrupp päevas. Iga kehaosale neli harjutust, peamiselt kasutan kangi ja hantleid. Igas neli seeriat ja kordused on püramiidina 12-15 alla kuueni. Isegi lähen 20-ne korduseni seerias ja kasutan Weider treening süsteemi.
Mulle ei meeldi kasutada super-seeriaid või sunnitud kordusi, aga see ei tähenda seda et ma neid kunagi ei kasutaks. Point selles, et mitte teha treeninguid väga keerukaks, aga samas mitte lasta ka neil minna üksluiseks..
FOOKUS
Inimene kes eirab takistusi ja konsentreerub hoolikalt lihasele saab rohkem kasu igast treeningust. Ei maksa pöörata tähelepanu inimestele, kes tulevad saali ja räägivad jalgpallist või ei tea millest, ega pea kuulatama mis tuleb jõusaali kõlaritest.
Kui tulen saali vajan ma täis valmisolekut, et astuda sõtta. See ei tähenda valida koguaeg õiget CD ja pidevalt pöörata tähelepanu hoopis pleierile.
TAASTUMINE
Üks mõte: Ületreening on müüt. Kulturism, see on igasmõttes eneseületamine. Teame neid pikki nädalaid ja hõivatud päevi., sa võid tunda tülpimust, tähendab et oled vaimselt väsinud seega tunned ka füüsilist väsimust.
Ületreening on vaimne seisund. Olympia atleedid võivad treenida kuus, seitse, kaheksa tundi päevas Kulturismis kus kurdetakse ületreeningust, üldiselt lihtsalt vabandatakse endid. Tean inimesi kes töötavad 10tundi päevas ja mitte kunagi ei tee nad halba treeningut, sest nad teavad mis tahavad.
Põhjus et oled ületreeninud on võimalik alataastumisega. Raske treening on hea su kehale, aga puhkepäev on kasvamiseks. Lõdvestu ja lase pingetel minna. Lae oma keha ja närve raskustetõstmiseks. Püüa võtta vabalt.
TASAKAAL
Ma ei olnud amatöör väga kaua. Põhjus mu varases edus oli tasakaalukus. Omasin mõtteid ka väljaspool kulturismi, seda tegin erinevalt.. Ma ei väsinud kunagi kulturismist, sest kunagi ei mattunud ma sellesse. Harisin end muusikas, suhtlesin sõpradega ja olin seotud perekonnaga.. Ma lugesin kolme uudistelehte päevas et olla kursis mis toimub maailmas. Ka tüdruksõber aitas säilitada tasakaalu, sest ta ei olnud kulturismiga seotud.
Samal ajal tean kulturismi ajalugu. Tean kes on mu eelkäijad, kust nad pärit on, mis neid motiveeris. On hea teada minevikku., nii võid sa õppida oma eriala, eeskuju võtta ja hoida kindlat suunda sellel teel. Ära ole ühe-mõõtmeline kulturist.

Autor: joker:Ajakiri Flex lühendatult