28. jaanuar 2003

Gaseeritud karastusjoogi toimest

Kas kaseeritud karastusjook soodustab luude hõrenemist ja nõrgenemist ?

Mitmeid aastaid uskusid tervise spetsialistid karastusjookide tarbimise negatiivset mõju luustikule.
Idee seisnes selles, et enamikes garboniseeritud karastusjookides sisalduv fosfor võib seonduda kõhus kaltsiumiga ning vältida kaltsiumi omandatavust luustikus.

Tuleb välja, et teadlastel oli küll õigus, kuid valedel põhjustel.
Uurijad Creighton’i Ülikooli Osteoporoosi Uurimis keskusest viisid läbi uuringu, mille käigus paluti naistel proovida erinevaid karastusjooke, erinevatel päevadel osa nendest jookidest sisaldasid fosforit, teised mitte.
Seejärel kontrolliti neil päeva jooksul uriini jääkainena eraldunud kaltsiumi kogust.
Tulemused näitasid, et nii fosfori sisaldusega jookide tarbimisel, kui ka ilma, oli kaltsiumi eraldumine uriini sama suur.
Seega ei peata fosfori tarbimine kaltsiumi omandatavust ega põhjusta viimase väljumist pärasoole kaudu uriini ( jääkainena).
Küll aga põhjustas mõndades gaseeritud jookides olemasolev koffeiin rohkem kaltsiumi eraldumist jääkainena, kuid see vähenes päeva lõpu poole.

Kõik eeltoodud informatsioon kaltsiumi/fosfori teooria osas, võib küll puhtaks pesta garboniseeritud karastusjookide nime, kuid vastavalt Tufts’i Ülikooli ’’Health & Nutrition’’ uudiste ajakirjale, ei ole garboniseeritud joogid kaugeltki oma nn. hambalõhkuja mainest pääsenud.

Artikkel ise aga viitab sellele, et ameeriklased (kindlasti ka osa eestlasi) eelistavad sageli garboniseeritud karastusjooke kaltsiumi-rikastele jookidele, näiteks piimale.
See aga tähendab kaltsiumi osakaalu vähenemist meie toidus, suurendades luudehõrenemise riski.

Niisiis, kui te soovite oma luid tugevana hoida, siis järgmine kord külmkapi juurde juhtudes, ärge kiirustage liialt karastusjoogi järele haarama isegi siis, kui see on dieet.

Autor: Muscle&Fitness tõlk.K.Reial